iFarm zdobył 4 mln dolarów na rozwój pionowych upraw roślin

ifarm zdobyl 4 mln dolarow na rozwoj pionowych upraw roslin
Udostępnij:
iFarm, startup z siedzibą w Helsinkach, który dostarcza innowacyjne rozwiązania dla pionowych upraw roślin, pozyskał 4 mln dolarów finansowania. Firma wykorzysta środki na rozwój platformy technologicznej iFarm Growtune.

W planach iFarm jest optymalizacja zautomatyzowanych linii produkcyjnych w taki sposób, aby zmniejszyć koszty pracy. Dodatkowo firma planuje zakończyć trwające eksperymenty z truskawkami, pomidorami koktajlowymi, słodką papryką, rzodkiewką i innymi uprawami.

Rundę prowadził Gagarin Capital, który już wcześniej zainwestował w projekt. Inni inwestorzy to Matrix Capital, Impulse VC, IMI. VC i kilku aniołów biznesu. 

Inwestorzy mogą uczestniczyć w światowej sieci pionowych gospodarstw rolnych i otrzymywać stopę zwrotu znacznie powyżej oprocentowania depozytów bankowych. Mamy już grupę partnerów finansowych zaangażowanych w rozwój naszych gospodarstw rolnych, a teraz istnieje bezpośrednia szansa dla tego typu inwestycji w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Rosji i Zjednoczonych Emiratach mówi w komunikacie Alex Lyskovsky, współzałożyciel i prezes iFarm.

Uprawa w mieście

Zautomatyzowane technologie pionowego zarządzania gospodarstwem iFarm pozwalają klientom rozpocząć uprawę sałatek, zieleni, jagód i warzyw w środowisku miejskim: od pustych magazynów i sklepów fabrycznych po piwnice i centra dystrybucyjne. System wykorzystuje technologię uczenia maszynowego, dane o tysiącach roślin zebrane z rozproszonej sieci gospodarstw rolnych, a także wiedzę branżową. Platforma iFarm może określić wagę rośliny, wszelkie odchylenia wzrostu lub patologie i zbudować system, który sam poprawia cechy jakościowe upraw. Dodatkowo wysyła zalecenia dla personelu gospodarstwa i dostosowuje ustawienia mikroklimatu, aby zapewnić lepsze wyniki uprawy.

iFarm w 2020 roku może pochwalić się ponad 50 realizowanymi projektami dla klientów w Europie i na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo do końca tego roku ma powstać przemysłowa farma pionowa opartą na technologii iFarm w Finlandii. Jej budowa została sfinansowana za pośrednictwem wewnętrznej platformy crowdfundingowej firmy.

Cel iFarm

iFarm umożliwia produkcję przyjazną dla środowiska z zerowym śladem węglowym ze względu na znacznie krótszy czas transportu. Dodatkowo system ten nie wyczerpuje zasobów gleby i oszczędza wodę potrzebną roślinom. Nowa runda inwestycji przybliża nas do naszego celu – do 2026 roku planujemy zbudować ponad 500 upraw na całym świecie mówi Max Chizhov, współzałożyciel i dyrektor generalny iFarm.

Pandemia koronawirusa ujawniła problemy globalnego systemu żywnościowego – zaopatrzenie w żywność, siew i zbiory zostały zakłócone na całym świecie. iFarm przyjmuje nowatorskie podejście do rolnictwa, oferując zautomatyzowane rozwiązanie do uprawy roślin w pobliżu konsumenta i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Wierzymy, że przyszłość rynku żywności leży w nowoczesnych technologiach i cieszymy się, że możemy wesprzeć ten projekt – dodaje Michaił Taver, partner zarządzający w Gagarin Capital.