II edycja nagrody API – Ambasadorzy Polskich Innowacji wchodzi w decydującą fazę. Poznaliśmy 10 nominowanych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

II edycja nagrody API – Ambasadorzy Polskich Innowacji wchodzi w decydującą fazę.  Poznaliśmy 10 nominowanych

Udostępnij:

Fundacja PLUGin ogłosiła 10 nominowanych osób do API Awards – nagród przyznawanych tym, którzy najbardziej przyczyniają się do budowania globalnej marki Polski i Polaków w obszarze nowych technologii i innowacji.

Cel nagrody:​ Docenić i promować osoby, które swoją biznesową, naukową lub społeczną  działalnością wyróżniają się na globalną skalę i tym samym zmieniają wizerunek Polski i  Polaków w świecie. Ideą nagrody jest promowanie obrazu nowej polskiej emigracji, nie tylko za  granicą, ale także w Polsce.

Dziesiątka nominowanych na nagrody API 2020:   

  1. Piotr Baczyński ​– CEO ImmersionVR, startupu który w ostatnich 12 miesiącach, przy  współpracy z NASA uruchomił aplikację umożliwiającą podziwianie księżyca i misji Apollo  11 z telefonu, oraz stworzył wirtualną platformę do szkolenia lekarzy i personelu  medycznego w USA, w zakresie prawidłowego nakładania i zdejmowania odzieży  ochronnej, używanej w pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem.
  2. Tomasz Bagiński ​– dyrektor kreatywny w Platige Image, w ostatnim roku producent  wykonawczy serialu „Wiedźmin”, który odniósł globalny sukces i został ogłoszony jedną z  najchętniej oglądanych produkcji na świecie z oferty platform streamingowych.
  3. Katarzyna Hess-WiktorCEO Minnity, startupu tworzącego platformę, ułatwiającą komunikację między podopiecznymi z demencją, a ich opiekunami oraz członkami rodzin oraz pomaga personelowi rozwijać kompetencje opiekuńcze za pomocą cyfrowych materiałów szkoleniowych. W ostatnim roku nawiązała międzynarodową współpracę we Francji i w Finlandii oraz udostępniło opiekunom bezpłatny mikro-kurs dotyczący higieny i najlepszych praktyk w opiece domowej nad osobami starszymi podczas pandemii. Katarzyna aktywnie działa nad budowaniem i promowaniem Polonii w Szwecji.
  4. Agnieszka Hryniewicz-Bieniek ​– w lipcu 2019 objęła stanowisko Global Director Google  for Startups, globalnego działu firmy, który na całym świecie zajmuje się wspieraniem  rozwoju biznesu i ekspansji międzynarodowej. Jego działalnością zarządza z  Warszawskiego Campusu, dzięki czemu Warszawa stała się centralnym punktem  wszystkich światowych programów.
  5. Grzegorz Jarząbek i Łukasz Rzeczkowski ​– twórcy pionierskiej platformy Trustedoctor,  która umożliwia konsultacje lekarskie online. Podczas rozwijającej się na świecie  pandemii, umożliwiła ona tysiącom pacjentów bezpieczne konsultacje medyczne,  dynamicznie rozwijając się w sześciu państwach. Grzegorz i Łukasz jednocześnie aktywnie  działają nad budową i promowaniem społeczności polonijnej w Wielkiej Brytanii.
  6. Tomasz Karwatka ​– założyciel firmy Divante. Uruchomił projekt „Tech to The Rescue”,  umożliwiający organizacjom pozarządowym, dotkniętym negatywnymi skutkami pandemii  zgłosić się i skorzystać z bezpłatnej pomocy firm (polskich i zagranicznych) z branży  technologicznej w postaci usług, dostępu do narzędzi i pomocy specjalistów.
  7. Olga Malinkiewicz​ – założycielka firmy Saule Technologies, zajmującej się produkcją  elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów (krystaliczne minerały, które  mogą wyprzeć krzem w niektórych zastosowaniach). W ostatnim roku Saule Technologies  uruchomiła sprzedaż Solar Carport (garażu słonecznego), autonomicznej – czyli  niewymagającej podłączenia do sieci elektroenergetycznej – stacji ładowania samochodów  elektrycznych.
  8. Adam Marciniak​ – wiceprezes Zarządu Banku PKO BP nadzorujący Obszar Informatyki.  Wraz z Polskim Funduszem Rozwoju uruchomił projekt Chmury Krajowej, która zapewnia  przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań  chmury obliczeniowej oraz przyspiesza cyfrową transformację gospodarki. W kwietniu  2019 roku Chmura Krajowa rozpoczęła działalność operacyjną. Przyczynił się również do  międzynarodowej ekspansji usługi Blik, która od 2020 dzięki partnerstwu z Mastercard  będzie dostępna na całym świecie.
  9. Michał Wroczyński ​– współzałożyciel i CEO Samurai Labs, laboratorium, które – za  pomocą stworzonej przez siebie sztucznej inteligencji – wykrywa i zapobiega przemocy w  sieci. Startup w ostatnim roku otrzymał pozytywną ocenę Europejskiej Rady Innowacji i  dofinansowanie (Horyzont 2020).
  10. Jerzy Wysocki i Małgorzata Then​ – właściciele spółki Biotrem produkującej jadalne,  ekologiczne i ulegające szybkiej degradacji naczynia. Produkty sprzedawane są na ponad  40 rynkach na świecie. Ostatni rok wiązał się z dalszą ekspansją międzynarodową oraz  uruchomieniem testowej produkcji talerzy z mieszanki wodorostów (sargasu – lokalnie  dostępnego surowca) i odpadów z przerobu manioku na Dominikanie.

Nominowani do nagrody są Polki i Polacy, którzy spełniają następujące kryteria:

  • Osiągnęli w ostatnich 12 miesiącach globalny sukces indywidualnie lub z  firmą/organizacją, którą reprezentują.
  • Są naukowcami, inżynierami, managerami lub przedsiębiorcami w branży nowych  technologii.
  • Swoją działalnością biznesową, medialną i społeczną przyczyniają się do pozytywnej  zmiany wizerunku Polaków w świecie.

– Pragniemy stworzyć na świecie obraz “polskiego innowacyjnego przedsiębiorcy” kojarzącego  się z polską diasporą tak samo mocno albo nawet bardziej niż słynny “polski hydraulik”. W  tegorocznych nominacjach widać ciekawy trend: coraz bardziej doceniamy technologie, które  mają pozytywny społeczny wpływ ​ – mówi Jacek Ratajczak z Fundacji ​PLUGin​.

Anna Paczkowska, koordynatorka nagród po stronie Fundacji PLUGin dodaje: ​Wybranie dziesiątki spośród kilkudziesięciu niesamowitych postaci reprezentujących polska diasporę technologiczną było nie lada wyzwaniem dla nas i dla partnerów nominujących. Gdyby to zależało wyłącznie ode mnie statuetkę wręczyłabym co najmniej kilkunastu osobom! Chcemy aby osoby obserwujące konkurs czuły dumę z Polaków, którzy reprezentują polska myśl innowacyjną na całym świecie, podobnie jak my ja czujemy ogłaszając listę nominowanych.

Nagroda wręczana jest co roku, za okres ostatnich 12 miesięcy. Finał pierwszej edycji odbył się  w październiku 2019 roku podczas Polish Tech Day w Londynie. Trójka zwycięzców API Awards 2020 zostanie ogłoszona 8 lipca ​podczas kolejnej edycji  konferencji Polish Tech Day, która w 2020 roku odbędzie się w wersji on-line.