Ile cali powinien mieć laptop? 14, 15, czy może 17 cali?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Laptop

Udostępnij:

Czy wielkość laptopa wpływa na nasze zadowolenie z użytkowania sprzętu? Jak najbardziej, o ile dostosujemy ten parametr do naszego stylu korzystania z laptopa i ogólnego zastosowania. Przyjrzyjmy się, jaka wielkość laptopa będzie dla nas najlepsza.

Laptopy 13 cali – dla kogo kompaktowy sprzęt?

Analizę użyteczności laptopa ze względu na wielkość ekranu zaczniemy od modeli najmniejszych, które z powodzeniem zmieszczą się w niewielkiej torebce. Mowa tutaj o laptopach 13 cali, które stanowią realną odpowiedź na potrzebę mobilności sprzętu.

Tego typu sprzęt doskonale nadaje się do pracy z dowolnego miejsca – biura, pociągu, kawiarni czy domu. Nowoczesna linia ultrabooków jest nie tylko mała, ale też bardzo cienka i lekka, co sprawia, że nie odczujemy dodatkowego bagażu w postaci laptopa. To, jednak, co może przekonać osoby często podróżujące to zachowanie optymalnej wydajności komputera – zarówno pod kątem szybkości działania, jak i czasu pracy na baterii.

Są to jednak urządzenia, które nie przypadną do gustu osobom, które preferują, lub ze względu na swój zawód muszą analizować i reagować na każdy detal widoczny na ekranie. Mniejsze laptopy mają też ograniczenia związane z brakiem możliwości zmieszczenia najwydajniejszych podzespołów, takich jak dedykowana karta graficzna. Dlatego też  gamerzy, przywykli do grania w domu lub graficy komputerowi powinni poszukać swojego wymarzonego sprzętu wśród nieco większych wariantów.

Uniwersalne laptopy 14 lub 15 cali

Uniwersalne laptopy 14 lub 15 cali

Laptopy z ekranem 14 cali to najczęściej oferowane, ale też powszechnie wybierane urządzenia spośród całej kategorii sprzętu, jakim są laptopy. To urządzenia o wielkości ekranu dostosowanej do praktycznie każdej grupy odbiorców – zarówno graczy, pracowników umysłowych korzystających na co dzień z laptopa, jak i studentów czy podróżników, którzy lubią mieć laptopa cały czas przy sobie.

Laptopy 14-calowe stanowią uniwersalne rozwiązanie i będą świetną propozycją dla niezdecydowanych klientów lub takich, którzy nie są w stanie w jednoznaczny sposób zdefiniować przeznaczenia sprzętu. Nie oszukujmy się, większość z nas z jednego laptopa korzysta do pracy w biurze, robienia zakupów w pociągu i oglądania serialu lub grania w domu. Dlatego też to właśnie taki laptop spełni nasze oczekiwania, przy założeniu wyboru sprzętu o optymalnej specyfikacji technicznej. Jak wspomniano, laptop 15 cali i 14 cali to najpopularniejsze rozwiązanie, dlatego praktycznie w każdej półce cenowej znajdziemy przynajmniej jedną propozycję z taką przekątną ekranu.

Duży laptop 17 cali – jeszcze mobilny, czy już stacjonarny?

Duży laptop 17 cali - jeszcze mobilny, czy już stacjonarny?

Korzystamy z laptopa tylko z domu? Dodatkowo rzadko kiedy zmieniamy pomieszczenie, w którym gramy, programujemy lub korzystamy z innych zaawansowanych aplikacji? Zależy nam na swobodzie i komforcie pracy? A zatem duże laptopy, wyposażone w 17-calowy ekran będą rozwiązaniem numer jeden.

Laptopy 17 cali to grupa, w której prym wiodą laptopy gamingowe, zaprojektowane specjalnie dla miłośników intensywnej rozgrywki w single i multiplayer. Nie oznacza to jednak, że taki sprzęt zarezerwowany jest tylko dla graczy. Profesjonalne zastosowanie laptopów 17-calowych jest szeroko znane, dlatego producenci w każdej serii nowych laptopów przygotowują przynajmniej jeden egzemplarz dostosowany pod kątem parametrów do takich zadań. Nie oszukujmy się – takie laptopy ciężko transportować, ale z nawiązką zwracają nam ten trud w niezwykle mocnych parametrach technicznych, będących tak kluczowym tematem dla miłośników najnowszych gier.

Jaki laptop wybrać?

Jak zatem widzimy, przekątna ekranu to jeden z najistotniejszych czynników decydujących o zakupie laptopa skrojonego na miarę naszych potrzeb. Wielkość ekranu powinna być przez nas analizowana już na początku poszukiwań laptopa, by już na tym etapie wyselekcjonować jedynie te urządzenia, które konstrukcyjnie wpasują się w nasze potrzeby.

A jakie są nasze potrzeby? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami, zachowując jednak w pamięci to, że nie każdy laptop jest zaszufladkowany w konkretnej, wąskiej grupie zastosowania. Laptop gamingowy? Laptop podróżny? Laptop biurowy? A co z laptopami do wszystkiego? Taki sprzęt też bez problemu znajdziemy, a mnogość wariantów wielkości ekranu pozwoli nam spełnić wszelkie oczekiwania względem takiego laptopa. Nie wykluczamy jednak zakupu mniejszego i często tańszego urządzenia, które świetnie sprawdza się podczas transportu. Pracując z domu natomiast, możemy podłączyć dodatkowy monitor, który znacznie zwiększy potencjał takiego kompaktowego notebooka i pozwala na pełne wykorzystanie atutów dużego ekranu.

 

Artykuł powstał we współpracy z Komputronik