Ile kosztuje proces migracji do chmury?

Dodane: 07.04.2021

Mam Startup

Udostępnij:

W firmach, które mają tak prostą infrastrukturę IT, że jeden administrator ogarnia całość, migracja do chmury prawdopodobnie jest procesem szybkim i bezbolesnym. Ale jak radzą sobie inne? Jak dobrze zaplanować migrację? Jak przewidzieć, ile będzie kosztowała? Czy jako firma masz na to jakiś wpływ?

Uporządkujmy to. Na całościowy koszt procesu migracji składają się:

  • Koszty pracy zespołu wykonawczego
  • Koszty narzędzi: licencji oprogramowania i/lub dodatkowej infrastruktury
  • Koszty w postaci strat wynikających z ewentualnych przerw w pracy systemów i działalności operacyjnej firmy

Wysokość tych kosztów zależy w dużej mierze od tego, jak zaplanujesz proces – jakie decyzje organizacyjne podejmiesz. Przeanalizujmy więc wspólnie: co, kiedy, jak i kto.

CO, czyli zakres przenoszonych zasobów

Pierwszy i absolutnie niezbędny krok – podstawa całości planowania – to inwentaryzacja. Dokładnie opisz zasoby, które chcesz przenieść, i uzupełnij braki w dokumentacji. Wolumen i stopień skomplikowania przenoszonych zasobów wpływa na planowanie pozostałych elementów organizacyjnych migracji, a więc i na koszty.

Poza tym im lepiej udokumentowana infrastruktura, dokładniejsza wiedza o zasobach i systemach, tym mniej pracy i mniej niespodzianek czeka zespół wykonawczy w trakcie migrowania.

KIEDY, czyli czas

Znając oczekiwany termin zakończenia prac i zakres przenoszonych zasobów, oceń, czy na przeprowadzenie migracji masz dużo, czy mało czasu. To determinuje wiele decyzji organizacyjnych, wpływając na koszty.

Krótki czas i napięty harmonogram znacząco podniosą koszty, gdyż wymagać będą więcej ludzi, sprzętu i oprogramowania. Konieczne mogą się okazać: zatrudnienie dodatkowych zewnętrznych konsultantów, nadgodziny pracowników działu IT, zakup licencji specjalistycznego oprogramowania do migracji danych, a nawet dodatkowe łącze internetowe.

Pamiętaj także, że szybka migracja jest obarczona większym ryzykiem błędów i niedotrzymania terminu. Koniecznie uwzględnij w budżecie jakąś kwotę na konsekwencje takich nieplanowanych zdarzeń: wydłużony czas pracy zespołu wykonawczego lub dłuższa niż zakładana niedostępność systemów. Warto to zrobić, nawet jeśli wydaje Ci się, że będziesz działał bez pośpiechu.

JAK, czyli sposób i narzędzia

Między innymi od tego, ile masz czasu na migrację, zależy, czy będziesz w stanie przeprowadzić ją bez przerywania pracy systemów i całej firmy, a także niedostrzegalnie dla klientów/kontrahentów.

Przygotowanie i przeprowadzenie „bezszwowej” migracji wymaga sporo czasu i wysiłku, a więc podwyższa koszty wykonawcze. Taka migracja powinna przebiegać w trybie równoległym. Dane będą wtedy przenoszone stopniowo, a systemy dostępne jednocześnie z dwóch serwerowni. W tym przypadku pojawia się więc koszt planowania i zarządzania relatywnie skomplikowanym procesem utrzymania i synchronizacji dwóch środowisk. Z drugiej jednak strony nie tracisz kontraktów/zamówień przez to, że Twoje usługi są niedostępne w trakcie tzw. okien serwisowych.

Jeśli nie masz czasu lub możliwości zachowania ciągłości świadczenia usług serwerowych dla użytkowników, a może po prostu nie jest to dla Ciebie kluczowe, oszacuj liczbę i długość koniecznych przerw w dostępności systemów. Każda przerwa w działaniu lub wadliwe działanie systemów i brak dostępu kluczowych użytkowników do aplikacji i danych może stanowić wymierny koszt w postaci utraconych korzyści biznesowych.

Migracja może zostać wykonana ręcznie przez administratorów. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na użycie specjalistycznego oprogramowania replikacyjnego, które automatyzuje ten proces, powinieneś się liczyć z kosztem zakupu licencji.

Ponadto do przeprowadzenia migracji możesz potrzebować odrębnego łącza internetowego, aby nie zaburzać łączności i codziennej pracy firmy. To oczywiście stanowi dodatkowy koszt.

KTO, czyli zespół wykonawczy

Zastanów się, czy przeprowadzenie migracji możesz powierzyć firmowym administratorom, tzn. czy ich kompetencje nie są zbyt niskie – lub zbyt wysokie. Być może okaże się, że będziesz musiał – lub będzie się opłacało – zlecić część lub całość prac dostawcy chmury, lub firmie trzeciej.

Powiedzmy, że oceniasz, że to zadanie jest odpowiednie dla Twoich administratorów. Czy będą w stanie wykonać przydzielone im prace migracyjne w wyznaczonym terminie w ramach swoich obowiązków i standardowego czasy pracy, a więc także w ramach stałego wynagrodzenia? Być może potrzebne będą nadgodziny i wyższe stawki za prace nocne lub w weekendy – albo przynajmniej premia. Oszacuj koszt dodatkowego wynagrodzenia swojego zespołu IT.

A może jednak, żeby dotrzymanie terminu było realne, powinieneś część prac od początku wyoutsoursować?

Oszacuj koszt zatrudnienia firmy zewnętrznej.

Planowanie

Gdy będziesz miał gotowy i zatwierdzony budżet, podziel migrację na etapy i opracuj dokładny harmonogram realizacji. Właściwe zaplanowanie skomplikowanego procesu jest kluczowe dla jego sprawnego przebiegu zakończonego Twoim sukcesem.

Pamiętaj, że w każdym z wymienionych elementów możesz liczyć na konsultantów i inżynierów dostawcy chmury. Atman wesprze Cię w inwentaryzacji, doradzi metodę i narzędzia migracji, udostępni dodatkowe łącze, pomoże ją zaplanować i przeprowadzić – zleć nam wszystko lub wybrane działania.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Atman