Ile lat zdrowia przede mną? – o aplikacji odpowiadającej na pytanie, które większość z nas sobie zadaje opowiada Łukasz Osowski (Vika Life)

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Ile lat zdrowia przede mną? – o aplikacji odpowiadającej na pytanie, które większość z nas sobie zadaje opowiada Łukasz Osowski (Vika Life)

Udostępnij:

Łukasz Osowski jest twórcą aplikacji Vika Life, która pomaga użytkownikom prowadzić zdrowy tryb życia. Przedsiębiorca wcześniej współtworzył firmę technologiczną Ivona: Text To Speech. Osowski był jednym z prelegentów tegorocznej edycji Infoshare, która odbyła się online. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję porozmawiać z Osowskim.
–  Staram się tworzyć rzeczy, które niosą istotną wartość, to jest moja pasja. Syntezę mowy IVONA, produkt który budowaliśmy z zespołem IVONA od zera, używa ponad 200 milionów ludzi na świecie. Opracowywanie narzędzi, które pomagają ludziom to niesamowite wyzwanie i jednocześnie satysfakcja. Zdrowie jest czymś, czego nie można kupić i co nie jest nam dane na zawsze. Okazuje się, że statystyczny Polak traci swoje zdrowie o 7 lat za szybko. Próbujemy zmieniać dietę i styl życia na bardziej zdrowy i aktywny. Często jednak szybko się poddajemy. Nie mamy wystarczająco dobrych narzędzi motywacyjnych – mówi Łukasz Osowski, założyciel Vika Life.

Łukasz Osowski współtworzył firmę technologiczną Ivona: Text To Speech. Doprowadził Ivona do pozycji światowego lidera w dziedzinie jakości głosów TTS, z których korzysta teraz ponad 200 mln osób. Następnie sprzedał Ivona firmie Amazon. Dziś pojawia się z nowym projektem – Vika Life. Pilotażowa wersja aplikacji pokazuje użytkownikowi ile może spodziewać się lat zdrowia. Niejeden czterdziestolatek, zobaczy że może się spodziewać jeszcze 35 lat zdrowia, ale niektórzy zobaczą tylko kilka lat. Wszystko zależy od stylu życia: odżywiania, aktywności fizycznej, snu, nałogów. Vika błyskawicznie bada te rzeczy i wyświetla wynik. Vika także pomaga poprawić wskazania – prowadzi przez eksperymentalne misje Zdrowego Snu, Odżywiania a wkrótce Aktywności Fizycznej.

Jesteś współtwórcą syntezatora mowy Ivona i współtwórcą Alexy. Skąd pomysł, żeby zająć się branżą healthtech?

Po tym jak zbudowaliśmy Ivonę i sprzedaliśmy ją Amazonowi pracowałem jeszcze 3 lata na Alexą i tworzeniem Amazon Development Center Poland. Po takich wyzwaniach musiałem trochę odpocząć. To był czas, kiedy szukałem ciekawych wyzwań, niekoniecznie technologicznych. Jednak ostatecznie doszedłem do wniosku, że lubię tworzyć nowe rzeczy, jest to moja pasja. To olbrzymia satysfakcja widzieć jak coś co zbudowałeś pomaga milionom ludzi. Jako temat do “odkrycia na nowo” wybrałem styl życia i wynikające z niego konsekwencje zdrowotne. Wraz ze znajomymi lekarzami policzyliśmy, że statystyczny Polak powinien cieszyć się zdrowiem o 7 lat dłużej. Zleciliśmy badania na 500-osobowej reprezentatywnej grupie Polaków: okazuje się, że Polacy poszukują skutecznego narzędzia, które pomoże im dłużej cieszyć się zdrowiem. Postanowiliśmy się tym zająć. Naszym celem jest milion lat zdrowia więcej. To jest niesamowita sprawa pracować nad tak trudnym, a jednocześnie ważnym społecznie wyzwaniem.

Nad Vika Life pracujesz od dwóch lat. Czy pandemia koronawirusa wpłynęła w jakiś sposób na założenia projektu?

Badania pokazują, że w ostatnich latach, po raz pierwszy od transformacji systemowej 1989r, kiedy przeszliśmy z komunizmu na kapitalizm, długość życia Polaków przestała rosnąć, a nawet zaczęła lekko spadać. Przed pandemią około 50 proc. Polaków cierpiało na nadwagę lub otyłość. To symptom, który wskazuje, że są oni zdecydowanie bardziej narażeni na takie choroby cywilizacyjne jak cukrzyca, miażdżyca i dalsze konsekwencje w postaci chorób układu krążenia, udaru, czy zawału.

I to jest rzeczywistość, jaką mieliśmy przed pandemią. Teraz następuje kryzys związany z koronawirusem, przez kilka miesięcy byliśmy w lock downie, być może znów w nim będziemy. Te kilka miesięcy, kiedy byliśmy zmuszeni do siedzenia w domach doprowadziło do tego, że przeciętny Polak przytył średnio 2 kilogramy. W przełożeniu na całą populację i ryzyka chorób, także tych powiązanych z otyłością, ma to dramatyczne konsekwencje.

Tak więc odpowiadając na Twoje pytanie powiem, że w obliczu pandemii bardzo mocno wzrosło znaczenie tego co robimy.

Czym dokładnie jest aplikacja Vika Life?

Już obecna, pilotażowa Viki pokazuje ile mogę oczekiwać lat zdrowia. Nikt wcześniej nie umiał podać takiej informacji. Vika to pierwszy na świecie licznik oczekiwanego czasu życia w zdrowiu. Licznik pokazuje mój wiek biologiczny, czyli informacja o ile lat postarzam lub odmładzam mój organizm stylem życia, który prowadzę.

Vika to także eksperymentalne misje zdrowotne z których już dwie można testować w aplikacji. Działają one jak gra, w trakcie której realizuje się zadania, zdobywa kolejne poziomy i przechodzi się do następnych etapów. Misje niepostrzeżenie eliminują złe i budują zdrowe nawyki. W konsekwencji nasz styl życia trwale się zmienia na zdrowszy.

Na jakiej podstawie są wyliczane lata, w jakich będziemy żyć w zdrowiu i ile lat możemy sobie zdrowie przedłużyć? Jak to w praktyce działa?

Prace zaczęliśmy blisko 2 lata temu od analizy wyników dwóch dużych badań zdrowia i stylu życia, w trakcie których szczegółowo badano każdego z uczestników i powracano do niego w kolejnych latach aby sprawdzić zmiany jego zdrowia. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone na ponad 50 tysiącach ludzi a drugie na ponad 500 tysiącach. Dane z tych badań wykorzystujemy do budowy modelu predykcji zdrowia, opierając się na autorskim podejściu, wykorzystując m.in. techniki tzw. uczenia maszynowego. Model pozwala już z najlepszą istniejąca na świecie dokładnością przewidywać zmiany zdrowia w zależności od stylu życia. Prace nad modelem finansujemy m.in. w ramach dofinansowania w programie Szybka Ścieżka NCBiR.

Model jest wbudowany w aplikację Vika. Vika integruje się w telefonie z dostarczanym przez Google i Apple API zdrowotnym. Informacje z API wędrują do modelu. Dzięki temu Vika potrafi wyświetlać oczekiwany czas życia w zdrowiu oraz prowadzić przez misje prozdrowotne na każdym kroku informując użytkownika o jego zyskach w zdrowiu. Obliczenia są wykonywane wewnątrz telefonu.

Nad tworzeniem modelu i aplikacji pracuje 12-osobowy zespół wybitnych postaci nauki i medycyny na skalę światową, a także inżynierowie, dietetyk, psychologowie, coach. Jednym z założycieli oraz szefem technologii jest Tomek, który m.in. pracując w Google w Szwajcarii współtworzył wszystkim znany Gmail. Trzecim współzałożycielem jest Piotr, dr n. med GUMED który dba o poprawność medyczną i naukową naszych prac. Aż 3 osoby z zespołu pracowały wcześniej w Amazon.

Na jakim etapie jest projekt?

Jesteśmy na etapie testów. Pilotażowa wersja aplikacji jest dostępna dla wszystkich, którzy mają telefon z systemem Android lub iOS. W aplikacji jest już licznik zdrowia i dwie eksperymentalne misje. Tak więc zapraszamy wszystkich do testowania, obecnie zbieramy feedback, który pomoże nam lepiej spełnić oczekiwania użytkowników. Spodziewamy się, że aplikacja będzie szerzej dostępna na początku 2021 roku.

Jaki przewidujecie model biznesowy?

Na razie wszystko w Vice jest bezpłatne. Z biegiem czasu być może pewne funkcje będą płatne, ale nie chcę jeszcze tego przesądzać.

Czy sam na co dzień korzystasz z Viki?

Oczywiście, codziennie do niej zaglądam, Vika analizuje moje aktywności i pokazuje mi ile zdrowia mogę się jeszcze spodziewać. Realizuję też misję Zdrowe Posiłki. Muszę się pochwalić, że mam całkiem niezłe wskazania wieku biologicznego 🙂 Zespół Vika i nasze rodziny i przyjaciele to pierwsi użytkownicy aplikacji.

Dlaczego zdecydowaliście się na udział w Infoshare?

Wziąłem udział w Infoshare, bo uważam, że trzeba motywować ludzi. Trzeba pokazywać im, że wytyczanie sobie trudne celów ma sens. Jeśli będziesz celować nisko, nie strzelisz wysoko. I to jest mój cel: inspirowanie ludzi, którzy być może dopiero zaczynają swoją karierę, drogę zawodową, do tego żeby sięgali po ambitne cele i nigdy nie osiadali na laurach.

Jakie są Wasze dalsze plany?

Premiera na początku 2021 roku. Będziemy na pewno rozbudowywać aplikację o rzeczy, których będa od nas oczekiwac klienci. Natomiast kolejny duży cel to ekspansja, myślę, że na początku będziemy celować w rynki krajów anglojęzycznych, ponieważ tamtejsi mieszkańcy mierzą się z bardzo podobnymi problemami zdrowotnymi do Polaków. Chcemy też eksplorować pomysł licencjonowania modelu obliczania wieku biologicznego producentom innych aplikacji i urządzeń zdrowotnych.

Infoshare 2020 Online – wirtualny festiwal społeczności napędzanej technologią!

Ponad 7,5 tysiąca uczestników z 71 krajów, 250 technologicznych startupów i korporacji oraz blisko 200 ekspertów z całego świata, którzy dzielili się wiedzą na 9 scenach Infoshare. Tak wyglądał Infoshare 2020 Online! Największa technologiczna konferencja w CEE odbyła się we wrześniu i transmitowana była na cały świat z Gdańska.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem