Ile zarabia się w Twoim startupie?

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Ile zarabia się w Twoim startupie?

Udostępnij:

Hays Poland opublikowało Raport płacowy 2024. Zobacz, jak wyglądają średnie płace w kraju i porównaj je z pensjami w swoim startupie.

Jakie wyzwania stoją przed founderami?

Jedną z najważniejszych obserwacji zawartych w raporcie jest to, że wysokie podwyżki już były. Ledwie co piąta firma przewiduje, że podniesie swoim pracownikom pensję o więcej niż 10%, podczas gdy rok temu podwyżki tego rzędu oferowało 34% organizacji. Słabnie także presja płacowa ze strony pracowników: zdecydowana większość ankietowanych spodziewa się podwyżki pensji mniejszej niż 10%. A aż 39% twierdzi, że ich pensja się nie zmieni.

To nie oznacza, że przed właścicielami czy founderami startupów nie stoją wyzwania z obszaru HR. Specjaliści z Hays Poland podkreślają, że w nadchodzących miesiącach pracodawcy wciąż będą doświadczać trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Spośród firm planujących rekrutacje na nadchodzące miesiące, aż 59 proc. oczekuje wyzwań z pozyskiwaniem talentów.

Czego oczekiwać będą Twoi pracownicy?

Z drugiej strony, sami pracownicy nie czują presji ani nie przewidują kłopotów ze znalezieniem nowej pracy. Doświadczeni eksperci są świadomi wartości posiadanych kompetencji i chociaż na rynek trafia mniej ofert pracy niż w okresie post-pandemicznym, to mają poczucie, że jakość ich umiejętności obroni się w oczach pracodawców. Są świadomi, że znalezienie innej pracy lub wynegocjowanie wyższego wynagrodzenia może być trudniejsze, lecz nie niemożliwe. 40% badanych deklaruje, że w 2024 roku zamierza pracować w obecnej firmie, ale pozostaną otwarci na nowe propozycje zawodowe. 22% osób deklaruje lojalność wobec swojego pracodawcy, podczas gdy 18% zamierza rozpocząć kolejny etap swojej kariery zawodowej u nowego pracodawcy.

O tym, co może przesądzać o wyborze nowego pracodawcy, jest pakiet świadczeń pozapłacowych. W ciągu ostatniego roku wzrósł on o 12 punktów procentowych: obecnie benefity oferowane są przez 77% badanych organizacji. Skład pakietu benefitów nie zawsze jednak odpowiada oczekiwaniom pracowników: najatrakcyjniejsze składniki to rozszerzony pakiet opieki medycznej, służbowy samochód, elastyczna praca oraz dodatkowe dni urlopowe.

Dużą wartością Raportu płacowego 2024 jest dział poświęcony średnim wynagrodzeniom w poszczególnych branżach z rozbiciem na najważniejsze stanowiska. Dla founderów będzie to istotna wskazówka przy ustalaniu wysokości pensji dla swojego zespołu, a także przy planowaniu rozbudowy firmy o kolejnych pracowników.

Zobacz także

Jaka pensja dla foundera? Creandum spytało 650 przedsiębiorców z 47 krajów