Indie są na 3 miejscu na świecie pod względem wielkości ekosystemu fintechowego

Dodane: 21.02.2020

Kasia Krogulec

Udostępnij:

W 2019 r. inwestycje w fintechowe startupy w Indiach wyniosły 3,7 mld dolarów. W poprzednim roku w młode firmy z sektora finansowego zainwestowano 1,9 mld dolarów. Ubiegłoroczny wynik plasuje Indie na 3 miejscu na świecie pod względem wielkości ekosystemu fintechowego.
W czołówce są jeszcze Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Indyjski fintech rośnie w siłę

Firma konsultingowa Accenture przeanalizowała dane z CB Insights i stwierdziła, że liczba transakcji wzrosła nieznacznie do 198 w ubiegłym roku, z 193 w 2018 roku.

Raport ukazał, że inwestycje w firmy płatnicze wzrosły w 2019 r. ponad trzykrotnie do 2,1 mld dolarów z około 660 mln dolarów w 2018 r. Także finansowanie firm z branży insurtech wzrosło o 74% do 510 mln dolarów.

– Stały napływ funduszy w Indiach świadczy o zaufaniu inwestorów w potencjał branży finansowej. Wzrost zarówno wartości transakcji, jak i ich liczby dobrze rokuje na przyszły rozwój najnowocześniejszych technologii finansowych w kraju – powiedział Sonali Kulkarni, dyrektor zarządzający ds. usług finansowych Accenture w Indiach.

Wśród firm, które pozyskały największe finansowanie jest One97 Communications (1,66 mld dolarów), PhonePe (210 mln dolarów) i Razorpay (75 mln dolarów).

PayU przejął indyjski PaySense

Na początku tego roku PayU przejął pakiet udziałów indyjskiego fintechu PaySense o wartości 185 mln dolarów. Firma planuje połączyć możliwości nowego startupu z usługą kredytową LazyPay.

PaySense umożliwia konsumentom zabezpieczenie długoterminowego kredytu. Niektóre z jego ofert pokrywają się z usługami LazyPay, które udziela krótkoterminowych kredytów.

Fuzja pomoże PayU umocnić obecność w branży kredytowej i stać się jednym z największych operatorów płatności internetowych. To największa fuzja tego typu w Indiach.

W ramach umowy PaySense i LazyPay zbudują cyfrową platformę kredytową w Indiach. Ale na razie LazyPay i PaySense będą nadal oferować oddzielne usługi dla konsumentów.

Goldman Sachs zainwestował w ZestMoney

W ubiegłym roku inny duży inwestor, Goldman Sachs przekazał 15 mln dolarów indyjskiemu  fintechowi ZestMoney. Dzięki platformie opracowanej przez startup miliony mieszkańców Indii będzie mogło wziąć kredyt i po raz pierwszy w życiu zrobić zakupy przez Internet.

Lizzie Chapman, współzałożycielka i dyrektor generalna ZestMoney, powiedziała, że nowa inwestycja jest częścią rozszerzonej rundy serii B, której pierwsza transza została ogłoszona w kwietniu tego roku.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem