Informatyka jest kobietą! Burzymy stereotyp męskiej branży

Dodane: 17.01.2013

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Tylko 10% specjalistów branży IT to kobiety, pomimo że – jak wskazują badania – stopień wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez mężczyzn i kobiety jest podobny.

Tylko 10% specjalistów branży IT to kobiety, pomimo że – jak wskazują badania – stopień wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez mężczyzn i kobiety jest podobny. O rozwoju zawodowym kobiet oraz możliwościach wykorzystania ich potencjału w branży IT rozmawiać będą uczestnicy konferencji „Informatyka jest kobietą!” organizowanej przez Technopark Pomerania. Spotkanie odbędzie się 23 stycznia br. w hotelu Radisson Blu w Szczecinie.

W 2011roku poziom zatrudnienia kobiet w Polsce wyniósł 53,1% w porównaniu do 72% zatrudnienia wśród mężczyzn. Choć kobiety coraz chętniej podejmują pracę w dziedzinach tradycyjnie zarezerwowanych dla mężczyzn, to wciąż istnieje wiele zawodów, w których stanowią one niewielki odsetek pracowników. Sytuacja ta dotyczy m.in. branży informatycznej. Według szacunków analityków, na rynku pracy będzie niedobór 700 tys. specjalistów IT. Średni poziom zatrudnienia kobiet na stanowiskach specjalistów IT wynosi 10%. Dla porównania w sektorze edukacji jest to 77,5%, a w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej ponad 80%.

Podobna sytuacja dotyczy podejmowania przez kobiety studiów na kierunkach informatycznych. Jak wynika z badań Gender Research przeprowadzonych w 2009 roku na zlecenie firmy CISCO, tylko 10% absolwentek szkół średnich decyduje się na kontynuowanie nauki w tym zakresie, pomimo tego, że aż 40% dziewcząt w wieku 17-19 lat wskazuje informatykę jako swój ulubiony przedmiot, a co druga przyznaje, że lubi informatykę. Przeprowadzone badania wskazują, że mała liczba kobiet w dziedzinie IT jest wynikiem stereotypowego myślenia i postrzegania branży związanej z Internetem jako „męskiego świata”.

Sytuacja kobiet w branży informatycznej oraz sposoby wykorzystania ich wiedzy i umiejętności w dziedzinie IT zostaną omówione podczas konferencji „Informatyka jest kobietą!”, która odbędzie się 23 stycznia br. o godz. 10.00 w hotelu Radisson Blu w Szczecinie. Uczestnicy dyskusji poszukają odpowiedzi m.in. na pytania: Czy programistka to wciąż kobieta? Co w dziedzinie IT może robić kobieta nietechniczna? Dlaczego warto pracować w branży informatycznej? Wśród prelegentów znajdą się: Rafał Malujda (sekretarz Stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie), dr Marta Hozel-Koćmiel (członkini rady European Association of Women Resource Centres), Agnieszka Sendłak (freelancer branży IT) oraz Ewa Galant (Product Manager, Object Connect).

Konferencja organizowana jest przez Technopark Pomerania w ramach projektu „ICT Business to Education”, którego realizacja ma przyczynić się do lepszego dostosowania oferty kształcenia zawodowego szkół o profilu informatycznym do potrzeb rynku pracy. Partnerem wydarzenia jest społeczność Geek Girls Carrots, zrzeszająca kobiety zafascynowane IT i nowymi technologiami.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem