Informatyka jest kobietą! Burzymy stereotyp męskiej branży

Dodane: 24.01.2013

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Wysokie zarobki, elastyczne warunki pracy, możliwości poszerzania wiedzy czy atrakcyjna ścieżka kariery – to tylko niektóre z korzyści, jakie kobietom zapewnia praca w branży informatycznej. Pomimo tego kobiet-informatyków jest niewiele.

Wysokie zarobki, elastyczne warunki pracy, możliwości poszerzania wiedzy czy atrakcyjna ścieżka kariery – to tylko niektóre z korzyści, jakie kobietom zapewnia praca w branży informatycznej. Pomimo tego kobiet-informatyków jest niewiele. O tym, że praca w dziedzinie IT się opłaca i gwarantuje kobietom dynamiczny rozwój zawodowy przekonywali prelegenci konferencji „Informatyka jest kobietą!”, zorganizowanej przez Technopark Pomerania.

Branża informatyczna gwarantuje pracę, w której ceni się kreatywność i innowacyjność. Zapewnia także wysokie zarobki – w 2012 roku średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło ok. 3500 zł, a w branży IT blisko 7 000 zł. Ponadto umożliwia pracę w zespołach złożonych z młodych i energicznych ludzi wylicza Marta Hozer-Koćmiel z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego – Dodatkowo ścieżka kariery w tym sektorze jest jasno zdefiniowana, co pozwala na dynamiczny rozwój zawodowy. Jest to zwykle praca, która oferuje wyjazdy i możliwość nawiązywania szerokich kontaktów zagranicznych, a także poszerzanie wiedzy. Szczególnie ważne z perspektywy kobiet są też elastyczne warunki pracy – można pracować zdalnie w domu, często istnieje też możliwość przychodzenia do pracy w określonych godzinach.

Jak wynika z badań Gender Research przeprowadzonych w 2009 roku na zlecenie firmy CISCO – stopień wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez mężczyzn i kobiety jest podobny – Kobiety są takimi samymi informatykami jak mężczyźni. Produkty informatyczne nie są tworzone tylko dla mężczyzn, dlatego bardzo przydatne jest także kobiece spojrzenie. Dlatego kobiety powinny bardziej angażować się w branżę informatyczną, która oferuje wiele miejsc pracy – przekonuje Rafał Malujda z Klastra ICT Pomorze Zachodnie.

Jednak pomimo tego tylko 10% specjalistów branży informatycznej to kobiety – zdaniem prelegentów konferencji „Informatyka jest kobietą!” taka sytuacja jest wynikiem stereotypowego myślenia i postrzegania branży związanej z Internetem jako męskiego świata – Na rynku pracy jest niedobór specjalistów z branży informatycznej i w najbliższych latach będzie ich brakowało – nie tylko w Szczecinie czy Polsce, ale w całej Europie. Dodatkowo wskaźnik kobiet aktywnych zawodowo jest dużo niższy niż w przypadku mężczyzn. Młode dziewczyny nie decydują się na studiowanie kierunków informatycznych, ponieważ stereotypowo postrzegają branżę informatyczną jako dziedzinę męską – wskazuje Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.

Co ciekawe, praca w dziedzinie IT często nie wymaga wykształcenia w tym zakresie – Nie trzeba mieć wykształcenia technicznego, aby działać w branży informatycznej. Kobiety z wykształceniem humanistycznym mogą sobie świetnie radzić na takich stanowiskach w dziedzinie IT jak m.in. tester, grafik, menedżer projektów czy specjalista ds. PR i Marketingu – mówi Ewa Galant, koordynatorka Geek Girls Carrots, kobiecej społeczności IT w Szczecinie.

Aby burzyć stereotyp informatyki jako męskiej branży, Technopark Pomerania przeprowadza kampanię promocyjną, zachęcającą kobiety do aktywności zawodowej w dziedzinie IT:

Konferencja „Informatyka jest kobietą!” została zorganizowana w ramach projektu „ICT Business to Education”, którego realizacja ma przyczynić się do lepszego dostosowania oferty kształcenia zawodowego szkół o profilu informatycznym do potrzeb rynku pracy. Przy współpracy z przedsiębiorcami z branży IT chcemy przekazać nauczycielom informatyki nie tylko wiedzę z zakresu najnowszych technologii, ale także zachęcać ich do tego, aby już na wczesnym etapie edukacji kształtowali świadomość uczniów i przekonywali ich, że branża informatyczna gwarantuje dobrą i satysfakcjonującą pracę także kobietom. Nie stereotyp powinien być najważniejszym kryterium w wyborze przyszłej pracy, ale umiejętności  – wyjaśnia Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.

Konferencja „Informatyka jest kobietą!” została zorganizowana przez Technopark Pomerania w ramach projektu „ICT Business to Education”. Partnerem wydarzenia była społeczność Geek Girls Carrots, zrzeszająca kobiety zafascynowane IT i nowymi technologiami.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem