infoShare 2012 – wiedza i ludzie

Dodane:

Marcin Małecki, MamStartup Marcin Małecki

Udostępnij:

W dniach 19–20 kwietnia 2012 w Gdańsku odbędzie się konferencja infoShare 2012. Dziś rozmawiamy z jej organizatorami.

W dniach 19–20 kwietnia 2012 w Gdańsku odbędzie się konferencja infoShare 2012. Dziś rozmawiamy z jej organizatorami.


Pierwsza konferencja infoShare odbyła się w 2007 roku. Jak do tego doszło?

Marcin Pokojski: Jesteśmy grupą pasjonatów nowych technologii i zarządzania. Wszyscy jesteśmy także długoletnimi pracownikami Wirtualnej Polski. Właśnie w 2007 roku, zachęceni sukcesem innego wydarzenia, które organizowali nasi koledzy, postanowiliśmy, że zorganizujemy konferencję dla deweloperów i project managerów. W 6 tygodni (!) przygotowaliśmy całe wydarzenie (teraz zajmuje to 6 miesięcy). Wtedy, 6 lat temu, w konferencji wzięło udział 250 osób. W tym roku spodziewamy się ich ponad 1200. Samo wydarzenie przez te 6 lat rozrosło się tematycznie, a także, ku naszej radości, osiągnęło zasięg ogólnopolski.

Czym dokładnie jest infoShare? Jakie idee, cele przyświecają temu przedsięwzięciu?

Andrzej Kiesz: infoShare to wydarzenie, w którym stawiamy na merytorykę. Zapraszamy ludzi, których wiedza wynika z ich doświadczenia. Unikamy wystąpień autopromocyjnych (dotyczy to również sponsorów). Zależy nam, aby uczestnicy po infoShare wyszli z nową wiedzą lub inspiracjami, krótko mówiąc, aby odnieśli realną korzyść.

Kiedy zaczynaliśmy, program konferencji sprowadzał się do twardych technologii IT oraz zagadnień związanych z zarządzaniem projektami. Teraz zakres tematyczny jest zdecydowanie szerszy, mówimy także o marketingu, social media, mobile, bezpieczeństwie czy inwestowaniu w startupy. Nie brakuje też „success stories” ciekawych przedsięwzięć.

infoShare to także tradycyjna impreza integracyjna, czyli dobra okazja do networkingu przy dziku i „małpich mózgach”, czyli oficjalnym konferencyjnym shocie.

Udział w infoShare jest bezpłatny. Pieniądze na organizację mamy od partnerów i sponsorów. Nie zarabiamy na infoShare.

Możecie powiedzieć coś więcej na temat programu konferencji?

Grzegorz Borowski: Program właściwie mamy już domknięty i opublikowany w 95% – finiszujemy ostatnie rozmowy. I w tym miejscu chciałbym ogłosić, że dosłownie wczoraj udało nam się domknąć ustalenia z kolejnym amerykańskim keynote speakerem, uznanym na całym świecie „security guru” – Brucem Schneierem. Jesteśmy bardzo dumni, że mimo wielu ograniczeń (nie stoi za nami żadna firma, całość budżetu przedsięwzięcia pochodzi od partnerów i sponsorów) na tegorocznym infoShare wystąpią, i to live, a nie poprzez video, dwie tak uznane amerykańskie sławy – Bruce Schneier i, wcześniej już przez nas ogłoszony, Burton Lee, profesor ze Stanfordu, przedsiębiorca, VC, innowator. Oczywiście poza nimi w programie wystąpi wiele innych znakomitości polskich, jak i europejskich. Po szczegóły odsyłamy na naszą stronę.

Czym Waszym zdaniem będzie żył świat IT i Nowych Mediów w najbliższym czasie? Które tematy wydają Wam się najgorętsze?

Grzegorz Borowski: Oczywiście migracja usług do mobile, a co za tym także idzie, konsumenckie usługi cloudowe. Trendy w tym zakresie są tak jednoznaczne i wyraźne, że nie wyobrażam sobie, aby w najbliższym czasie miały one ulec zmianie. Także bardzo jestem ciekaw ewolucji social media. Z jednej strony zaspokajają one podstawową potrzebę człowieka w zakresie komunikacji i budowania relacji, ale z drugiej strony nie mogę oprzeć się wrażeniu, że realizacja tych potrzeb poprzez SM staje się mocno odhumanizowana i nie w pełni satysfakcjonująca. Z tym wszystkim wiążą się także kwestie związane z polityką prywatności. Te kwestie na pewno będą gorąco komentowane w najbliższym okresie czasu.

Marcin Pokojski: Z wielkim zainteresowanie będę się przyglądał mozolnej walce Microsoftu o zajęcie trzeciego miejsca wśród otwartych systemów operacyjnych. Trzymam kciuki, ponieważ to dobrze zaprojektowany OS i powiew świeżości wśród już „oklepanych” Androida i iOS. W mobile mamy jeszcze jedno istotne zagadnienie: monetyzacja. Facebook uruchamia niebawem dystrybucję reklamy w tym kanale i zapewne zakończy się to wielkim sukcesem. Właśnie dlatego rok 2012 będzie przełomowy. Rynek nabierze pewności, że na produktach mobilnych da się zarobić. Kolejnym ważnym tematem jest syndrom deportalizacji internetu. W USA Yahoo przechodzi głęboki kryzys. Czy podobny kryzys dopadnie europejskich graczy? Prawdopodobnie tak. Czy i jak się przed tym bronią? To jest bardzo ciekawe zagadnienie. Warto przyglądać się też szybkiej popularyzacji SmartTV, nie tylko z perspektywy rozwijanych ekosystemów przez poszczególnych producentów urządzeń, ale szczególnie patrząc na produkty wielkich tuzów, czyli Google TV oraz Apple TV.

Dlaczego warto pojawić się na infoShare 2012?

Tomasz Pawul: Na infoShare warto pojawić się z dwóch powodów.

Pierwszy z nich to wiedza – konferencja daje możliwość poznania i skonfrontowania własnej wiedzy z tezami i poglądami specjalistów oraz doświadczonych praktyków. Zakres tematyczny jest każdego roku zmieniany. Wybieramy najbardziej aktualne, najciekawsze i będące na topie zagadnienia.

Rok 2012 to obszary techniczne związane z wirtualizacją, kodowaniem w zespołach agile, Java EE 6, a także projektowaniem stron i aplikacji na urządzenia mobilne. Wśród aspektów biznesowych pojawią się odpowiedzi jak osiągać sukces w startupach, dlaczego warto traktować klientów fair oraz jaka będzie przyszłość komunikatorów w świecie.

Nieodzownie związane z technologią i prowadzeniem biznesu są „elementy miękkie”, m.in.: budowa marki oraz sposoby autoprezentacji i dyskusji.

Drugim równie istotnym powodem są ludzie. Podczas konferencji oraz na mniej oficjalnym wieczornym spotkaniu integracyjnym będzie możliwość bezpośredniej rozmowy z prelegentami i uczestnikami. To znakomita okazja do wymiany poglądów, plotek oraz nawiązania kontaktów, czasami ważniejszych w biznesie od wiedzy.

Dziękuję za rozmowę i zapraszamy wszystkich do udziału w infoShare 2012.

Grzegorz Borowski

Ponad 12 lat doświadczenia w branży online (pamięta jeszcze „garażową” WP.pl z ubiegłego wieku). Wiceszef IT WP odpowiedzialny za usługi i funkcjonowanie portalu, w tym m.in. za rozwój największej poczty e-mail w Polsce. Współpomysłodawca i współorganizator jednej z największych polskich konferencji poświęconych nowoczesnym technologiom, mediom cyfrowym oraz startupom – infoShare (infoshare.pl). Członek Zarządu Oddziału Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Otwarty na wszelkie pomysły, inicjatywy, zwolennik strategii „błękitnych oceanów”.

Prywatnie miłośnik dobrej kuchni i książki, skomplikowanych gier planszowych, a przede wszystkim swojej wspaniałej rodziny: Ani, Zosi, Jasia i Agatki 🙂

Andrzej Kiesz

W Wirtualnej Polsce na stanowisku Kierownika Działu Projektów WWW, odpowiedzialny za technologiczny rozwój licznych serwisów i usług webowych uruchamianych przez WP. Współorganizator programu LabStar, mentor w akceleratorze startupów Gamma Rebels. Współtwórca infoShare.

Zafascynowany elektroniczną muzyką klubową. DJ.


Tomasz Pawul

Współpomysłodawca i organizator Konferencji infoShare, propagującej wiedzę o nowoczesnych technologiach, mediach cyfrowych, zarządzaniu projektami, tworzeniu i rozwoju startupów. Założyciel i członek zarządu Fundacji infoShare.

Zawodowo od 12 lat w Wirtualnej Polsce, w której przeszedł ścieżkę od programisty do zastępcy dyrektora IT odpowiedzialnego za organizację wytwarzania serwisów i usług, organizację procesu projektowego i prowadzenie Biura Projektów WP.

Prywatnie początkujący fan dwóch kółek z silnikiem i sushi-master amator.

Marcin Pokojski

Od blisko 12 lat Pionie IT WP.PL, gdzie odpowiada od strony technologicznej za wersję portalu na urządzenia mobilne mini.wp.pl, aplikacje mobilne, stronę główną WP.PL oraz za architekturę wytwarzania oprogramowania. Mentor w programach dla startupów LabStar i Gamma Rebels. Współtwórca konferencji infoShare.

Prywatnie zapalony bilardzista i fan dalmatyńskich plaż.