ING inwestuje w startup z Czech. Wprowadzi płatność typu „kup teraz, zapłać później”

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

ING Bank Śląski inwestuje 5 milionów euro w czeski startup Twisto z branży fintech. Dzięki tej transakcji wprowadzi na polski rynek metodę płatności w internecie „kup teraz, zapłać później”.

 Na zdjęciu: Michal Šmída, CEO Twisto Payments | fot. materiały prasowe

Twisto pojawi się w Polsce w 2018 roku

Rozwiązanie „kup teraz, zapłać później” oferowane przez Twisto pozwala klientom sklepów internetowych na dokonanie szybkiej płatności z krótkoterminowym finansowaniem do 14 dni od dostarczenia towaru. Transakcja jest finalizowana jednym kliknięciem i nie wymaga podawania wrażliwych danych. Ponoć na rynku czeskim klienci korzystający z Twisto robią zakupy średnio 30% częściej niż osoby wybierające inne metody płatności. Dzięki temu z kolei właściciele sklepów zarabiają więcej.

Silnikiem rozwiązania jest system do zarządzania ryzykiem Nikita. Wykorzystuje on technologię big data oraz machine learning, aby ocenić zdolność kredytową konsumenta i w efekcie udzielić mu finansowania na dalsze zakupy. Taka usługa działa w Czechach od 2013 roku i jest dostępna w 350 sklepach, gdzie skorzystało z niej do tej pory ponad 200 tysięcy klientów. ING zapowiada, że będzie dostępna także w Polsce w 2018 roku.

5 mln euro od ING

– Inwestycja w podmiot oferujący usługę odroczonych płatności to równocześnie realizacja naszej strategii dostarczania innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na nowe potrzeby klientów. Sukces Twisto na czeskim rynku jest potwierdzeniem nie tylko kompetencji zespołu, ale także dobrego rozpoznania potrzeb dzisiejszych konsumentów – powiedział Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Inwestycja o wartości 5 milionów euro jest realizowana nie tylko przez ING Bank Śląski, ale także przy współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym UNIQA. Przedstawiciele banku z Polski wyjaśniają, że celem transakcji jest nawiązanie strategicznego partnerstwa w regionie Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku polskiego.

Większy rynek

– Podczas gdy rynek e-commerce w Czechach był doskonałą platformą do szukania nowych rozwiązań, wejście na polski rynek – 4 razy większy od czeskiego – pozwoli dotrzeć Twisto do nowych konsumentów w regionie – mówi Michal Šmída, CEO Twisto. Dodaje, że dzięki know-how i wsparciu lokalnych inwestorów, wchodzi na polski rynek w odpowiednim momencie i z produktem, który będzie dobrze dopasowany do jego potrzeb.

Inwestycja w czeską firmę nie jest pierwszą inicjatywą ING odnośnie współpracy ze startupami. Bank otworzył także wewnętrzny akcelerator o nazwie Innovation Lab, który między innymi analizował możliwości rozwoju usługi odroczonych płatności w Polsce. Jego przedstawiciele tłumaczą, że na podstawie prac, bank podjął decyzję o podjęciu współpracy z Twisto i wspólnego rozwijania w Polsce usługi „kup teraz, zapłać później”.  

Banki i startupy

Oprócz ING Banku Śląskiego współpracą ze startupami zainteresowany jest także PKO BP. Pod koniec stycznia tego roku przejął za nieujawnioną kwotę Zencard. Sześć miesięcy później nawiązał współpracę z firmą Coinfirm, która pracuje nad technologią blockchain. Można się spodziewać, że coraz częściej będziemy słyszeć o partnerstwie banków ze startupami – to one bowiem tworzą potrzebne instytucjom finansowym innowacje.