ING nagrodził najlepsze rozwiązania z obszaru czystej energii

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

ING nagrodził najlepsze rozwiązania z obszaru czystej energii

Udostępnij:

ING Bank Śląski przekazał 1 mln zł na granty dla młodych naukowców i startupów, które proponują innowacyjne rozwiązania w zakresie zwiększenia dostępu do czystej energii. Do kogo powędrowały nagrody?

Istnieje wiele programów grantowych, w których nagradza się pomysłowość młodych przedsiębiorców. Innowacyjne rozwiązania startupów mogą dotyczyć różnych obszarów działalność, ale jednym z najistotniejszych jest dziś z pewnością zrównoważony rozwój i zielona energia. Na pytanie “jak możemy zapewnić czystą i dostępną energię?” odpowiedzieli uczestnicy pierwszej edycji programu grantowego organizowanego przez bank ING.

– Nasze życie w dużym stopniu uzależnione jest od dostępu do energii elektrycznej. Pomimo rozwoju technologii paliwa kopalne nadal są jej głównym źródłem. Ma to negatywny wpływ na nasze życie i środowisko. Dlatego w 1. edycji konkursu skupiamy się na 7. Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ i poszukujemy rozwiązań odpowiadających na wyzwanie – czytamy w opisie programu grantowego ING.

Nagrody i zwycięzcy

Wyboru najlepszych rozwiązań dokonała kapituła konkursu złożona z przedstawicieli ING Banku Śląskiego, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych podczas gali finałowej konkursu, która odbyła się 27 czerwca br. Zwycięskie projekty otrzymały łącznie wsparcie w wysokości 1 mln zł na dalszy rozwój.

– W pierwszej edycji Programu Grantowego aż 197 startupów i młodych naukowców odpowiedziało na nasze wyzwanie. Bank poszukiwał rozwiązań, które wpłyną na poprawę efektywności energetycznej, zwiększą wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czy pomogą w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Tak duży odzew i zainteresowanie tym projektem są potwierdzeniem, że nasza inicjatywa to właściwy kierunek działań. Wspólnymi siłami, z wykorzystaniem technologii i innowacyjnych rozwiązań, możemy jeszcze lepiej zadbać o środowisko – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego. 

Nagroda główna – 400 tys. zł – trafiła do DAC (Dynamic Air Cooling) za innowacyjne urządzenie do chłodzenia, które pozwala znacząco zmniejszyć emisje CO2 z klimatyzacji. 

Na miejscu drugim znalazło się rozwiązanie zgłoszone przez Panel Wiatrowy, a jego autorzy otrzymają 300 tys. zł za zgłoszenie systemu pionowych turbin wiatrowych, które nie tylko produkują energię, ale mogą też pełnić funkcję ogrodzenia. 

Pomysłem, który spotkał się również z dużym uznaniem kapituły było zgłoszenie SWG (Silesian Wind Generator) – startup otrzymał grant w wysokości 150 tys. zł za turbinę wiatrowa z pionową osią obrotu dla gospodarstw domowych. 

Dodatkowo kapituła przyznała nagrodę specjalną w wartości 150 tys. zł dla Luminos Zielona Energia za panele fotowoltaiczne z sześciennych brył, które zwiększają efektywność produkcji energii z promieni słonecznych.

Zwycięzcy, poza nagrodami finansowymi, mają możliwość nawiązania kontaktu z inwestorami i firmami z portfolio ING oraz indywidualnego mentoringu, dopasowanego do potrzeb prowadzonego przez nich projektu.

Całą relacje z Wielkiego Finału Programu Grantowego ING można zobaczyć tutaj.

O programie grantowym ING

Program Grantowy ING Banku Śląskiego jest jednym z elementów ogłoszonej w połowie 2021 Deklaracji Ekologicznej w której m.in. bank zapowiedział, że przeznaczy 5,3 mld zł na sfinansowanie odnawialnych źródeł energii i projektów proekologicznych oraz utworzy program grantowy dla start-upów i młodych naukowców na realizację projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju z rocznym budżetem 2 mln zł. W tym roku odbyła się jego pierwsza edycja, ale organizatorzy już zdradzają, że planowane są kolejne.

– Jesienią uruchomimy drugą edycję programu. Już pracujemy nad kolejnym wyzwaniem, które również będzie wspierać projekty w obszarze zrównoważonego rozwoju – dodaje wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego. 

Bank mocno stawia na działania edukacyjne. W latach 2021-2023 wspólnie z partnerami zewnętrznymi zrealizuje także program edukacyjny na temat zmian klimatu dla kilkuset szkół podstawowych. ING Bank Śląski będzie dalej aktywnie wspierał wolontariat pracowniczy poprzez utworzenie specjalnego eko-funduszu „Moje środowisko” o wartości 300 tys. PLN rocznie. Dzięki temu pracownicy będą mogli realizować projekty ekologiczne na rzecz lokalnych społeczności.

Artykuł powstał we współpracy z ING Bank Śląski