ING po raz trzeci przekazał 1 mln zł na granty dla startupów i młodych naukowców

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ING po raz trzeci przekazał 1 mln zł na granty dla startupów i młodych naukowców

Udostępnij:

ING ogłosił zwycięzców trzeciej edycji Programu Grantowego skierowanego do start-upów i młodych naukowców. Bank w tej edycji poszukiwał najlepszych rozwiązań, które wspierają ochronę zasobów wodnych, efektywne wykorzystywanie wody oraz poprawiające jej jakość. Najlepsze pomysły otrzymały 1 mln zł na dalszy rozwój.

W każdej edycji bank przeznacza 1 mln zł na najlepsze rozwiązania wspierające Cele Zrównoważonego Rozwoju. Tym razem wyzwanie związane było z ochroną zasobów wodnych i ich efektywnym wykorzystaniem. Temat 3. edycji Programu Grantowego ING brzmiał: „Jak możemy dbać o zasoby czystej wody?”.

Laureaci konkursu

Nagroda główna – 400 tys. zł trafiła do zespołu Hydrum, który zajmuje się produkcją zielonego wodoru z zasolonych wód odprowadzanych z przemysłu. Na miejscu drugim znalazło się rozwiązanie zgłoszone przez Hydratico – modułowe stacje uzdatniania i odsalania wody, a jego autorzy otrzymali 300 tys. zł. Pomysłem, który spotkał się również z dużym uznaniem kapituły było zgłoszenie Water Sense, za stworzenie inteligentnego systemu monitorowania jakości wody dostosowanego do polskich realiów ekonomicznych i środowiskowych (m.in. rzecznych) i otrzymało grant w wysokości 150 tys. zł. Dodatkowo, kapituła przyznała nagrodę specjalną o wartości 100 tys. zł dla Water Loop System. Po raz drugi przyznano również nagrodę publiczności w wysokości 50 tys. zł i trafiła ona do założycieli RetenTech.

– Zdecydowaliśmy się na uruchomienie Programu Grantowego ING, ponieważ rozumiemy kluczową rolę banków w transformacji w kierunku zrównoważonych celów gospodarczych. Jest to zgodne z naszą deklaracją ekologiczną i strategią zrównoważonego rozwoju. Chcemy w ten sposób pomóc najzdolniejszym, którym trudno jest rozwinąć skrzydła i spowodować, aby mogli swoje przełomowe pomysły wcielić w życie i lepiej adresować wyzwania współczesnego świata. Chcemy zaoferować pomoc nie tylko poprzez nagrody finansowe, ale też zapewnienie rozwoju biznesowego, mentoringu, coachingu. Dlatego obejmujemy swoim wsparciem wyróżnione przez kapitułę pomysły i prowadzimy współpracę z ich twórcami. Wiele z tych projektów jest już w fazie realizacji, dla wielu z nich trwają prace przygotowawcze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że mamy realny wpływ na pomoc w transformacji środowiskowej i realizacji ważnych w tym kontekście inicjatyw – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Wyboru najlepszych rozwiązań, spośród 83 nadesłanych zgłoszeń, dokonała kapituła złożona z przedstawicieli ING Banku Śląskiego, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych. 3. edycja konkursu została rozstrzygnięta podczas gali finałowej, która odbyła się 29 czerwca br.

Poprzednie edycje programu

Dwie poprzednie edycje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. W pierwszej, która wystartowała wiosną 2022 roku, zgłosiło się aż 197 startupów i młodych naukowców. Prezentowali oni rozwiązania z obszaru czystej i dostępnej energii (Cel Zrównoważonego Rozwoju – SDG 7), które wpływały na poprawę efektywności energetycznej, zwiększały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czy pomagały w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Druga edycja programu, która miała miejsce jesienią 2022 roku, poświęcona była zrównoważonej produkcji i konsumpcji (SDG 12). Bank poszukiwał rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów, czy pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności. Nadesłano aż 155 zgłoszeń.

Więcej o strategii ESG i działaniach banku można znaleźć na stronie.

 

Fintech OROVERA otrzymał finansowanie od SPINAKER alfa

Fintech Tilta pozyskał 4 mln euro. Wśród inwestorów ffVC

Kanadyjska spółka przejmuje polski fintech Braight