inhire.io zaprojektował pierwszy na rynku kalkulator wynagrodzeń IT

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

inhire.io zaprojektował pierwszy na rynku kalkulator wynagrodzeń IT

Udostępnij:

Kalkulator wynagrodzeń inhire.io to rozwiązanie, które może w czasie rzeczywistym odpowiadać na pytanie, ile aktualnie zarabia się w IT. Z kalkulatora wynagrodzeń rekruterzy i specjaliści branży IT mogą korzystać już od połowy lipca.

Tysiące ofert pracy, rosnące stawki i zapotrzebowanie na specjalistów – tak pokrótce można scharakteryzować bieżącą sytuację w branży IT. Choć rynek prężnie się rozwija – dając tym samym nowe miejsca pracy dla seniorów i midów oraz otwierając się pomału na juniorów – wciąż boryka się z poważnym problemem braku informacji o wysokości wynagrodzenia na poziomie ofert.

W zaistniałej sytuacji wiele procesów rekrutacyjnych wydłuża się, a czas poświęcony na rozmowy kwalifikacyjne często bywa stracony, ponieważ oczekiwania kandydata mijają się z ofertą pracodawcy. Zwłaszcza że w wielu przypadkach to właśnie wysokość wynagrodzenia jest czynnikiem kluczowym w procesie podejmowania decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia.

Jest jednak wiele firm, które starają się regularnie analizować zarobki na rynku, aby dostosowywać do nich swoją ofertę skierowaną do kandydatów. Jeszcze do niedawna, jedno z najpopularniejszych źródeł informacji o bieżących stawkach stanowiły wydawane kwartalnie raporty, które dostarczały informacji na temat sytuacji rynkowej branży. inhire.io – platforma rekrutacyjna dla specjalistów IT oraz autor raportów IT Market Snapshot, stworzyła alternatywę dla raportów, wypuszczając na rynek kalkulator wynagrodzeń, który umożliwia bieżący monitoring wysokości pensji specjalistów IT.

Alternatywa dla raportów branżowych

Od 2019 roku inhire.io publikuje raport IT Market Snapshot, cyklicznie podsumowujący sytuację branży IT, skupiając szczególną uwagę na sytuacji zarobkowej.

Z danych opublikowanych w ostatnim zestawieniu wynika, że pozycja IT na rynku jest wciąż silna, a tendencja wzrostowa – zarówno w zakresie liczby publikowanych ogłoszeń czy stawek – jedynie potwierdza wysokie zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów. Tym bardziej zasadne stało się wprowadzenie jawnej siatki płac, umożliwiającej optymalizację procesów rekrutacyjnych. Niestety, wiele firm wciąż nie ujawnia informacji na temat wysokości zarobków na poszczególnych stanowiskach, a średni poziom wynagrodzeń szacuje się na podstawie danych ujawnionych w raportach. Jak podkreśla Michał Gąszczyk – CEO inhire.io:

– Już od dłuższego czasu publikujemy w naszych raportach informacje na temat wysokości stawek, ale również ich jawności w ofertach pracy. Choć cyklicznie przygotowujemy raporty, zauważyliśmy potrzebę znalezienia rozwiązania, które umożliwi kandydatom i pracodawcom oszacowanie wysokości aktualnej stawki na danym stanowisku. Tak narodził się pomysł wprowadzenia na rynek  kalkulatora wynagrodzeń, dzięki któremu pracodawcy i specjaliści IT nie muszą już czekać na kolejny raport, ponieważ w każdej chwili mogą sprawdzić średni poziom zarobków na danym stanowisku na podstawie wszystkich dostępnych na rynku ofert.

Kalkulator wynagrodzeń umożliwia stały dostęp do aktualnych informacji dotyczących wysokości wynagrodzeń, ale też zwiększa konkurencyjność na rynku. Nowe narzędzie inhire.io daje przewagę zarówno kandydatom, jak i pracodawcom. Pierwsza z grup może swobodnie porównać swoje oczekiwania i aktualne zarobki z obowiązującymi na rynku, dzięki czemu planując ścieżkę kariery mogą bardziej klarownie sprecyzować oczekiwania finansowe. Z kolei pracodawcom poszukującym doświadczonych kandydatów, kalkulator pozwala na zaproponowanie takich warunków zatrudnienia, by ich oferta wyróżniała się na tle konkurencji.

Rozwiązanie na miarę potrzeb

Kalkulator wynagrodzeń inhire.io to bezpłatne narzędzie dostępne na stronie internetowej portalu. Jego działanie opiera się na algorytmie, który analizuje oferty pracy, dyskryminując kluczowe słowa w treści i tytułach ogłoszeń. Kalkulator wynagrodzeń analizuje dane opublikowane na własnej platformie z uwzględnieniem ofert ze stron „kariera” kilkuset pracodawców oraz przez największe jobboardy w Polsce i w czasie rzeczywistym oblicza wysokość zarobków na danym stanowisku. Dane aktualizowane są osiem razy w ciągu doby, a średnia oraz percentyl są obliczane na podstawie ogłoszeń opublikowanych w ostatnich 12 miesiącach (szczegółowo opisana metodologia znajduje się na stronie kalkulatora).

– Nasz kalkulator wykorzystuje algorytm, który oblicza wynik w ten sam sposób, w jaki obliczamy dane publikowane w naszych raportach. Cieszymy się, że udało się nam wdrożyć nowe rozwiązanie, ponieważ bez znajomości stawek procesy rekrutacyjne w branży nie spełniały wymogów, a naszym celem jest stałe podnoszenie standardów działań HR dla IT. Mamy świadomość, że  kwestia jawnych widełek płacowych w branży IT jeszcze przez długi czas nie stanie się stałym elementem wszystkich procesów rekrutacyjnych. Nie zmienia to faktu, że bez względu na politykę firmy odnośnie pokazywania publicznie widełek, pracodawcy chcą znać wysokość średnich stawek dla specjalistów IT, aby móc dostosowywać do tego własną siatkę płac i tym samym ofertę dla kandydatów Zaproponowane przez nas rozwiązanie umożliwia nieograniczony dostęp do tych informacji i ich bieżącą aktualizację – komentuje Michał Gąszczyk.

Kalkulator wynagrodzeń proponuje szerokie spektrum możliwości. Użytkownicy mogą sprawdzić statystyki dotyczące średnich minimalnych dolnych i średnich maksymalnych górnych widełek, a także poznać aktualne stawki proponowane w oparciu o umowę o pracę, jak i kontrakt B2B.

Dodatkowo narzędzie pozwala na skonkretyzowanie kryteriów. Użytkownicy mogą określić, dla jakiego stanowiska (np. Frontend Developer, Backend Developer, Full Stack Developer, Mobile Developer, Devops Engineer) poszukują danych, określić interesujące ich technologie (np. Java, JavaScript, Typescript,C#, C++, Angular, React, PHP, Python, iOS, Android, AWS, Ruby, Scala, Kotlin i wiele innych), doprecyzować posiadane doświadczenie (junior, mid, senior) czy lokalizację, w jakiej poszukują pracy.

Analiza szerokiej gamy ogłoszeń z różnych źródeł oraz regularna aktualizacja danych, a także możliwość swobodnego wyboru kryteriów sprawia, że algorytm podaje do wiadomości użytkowników najbardziej wiarygodne dane na rynku w danym momencie.

Kalkulator wynagrodzeń to proste narzędzie, które zrewolucjonizuje rynek HR dla branży IT. Rozwiązanie zaproponowane przez inhire.io nie tylko przyśpieszy rekrutację, ale też zwiększy konkurencyjność na rynku dla tych firm, które analizują sytuację i chcą utrzymać stawki rynkowe. Jak podkreśla Michał Gąszczyk:

– Mamy nadzieję, że nasze narzędzie przyczyni się nie tylko do zwiększenia świadomości, ale również posłuży za „benchmark” lub po prostu źródło wiedzy dla całej branży. W obliczu narzędzia, które umożliwi bieżące monitorowanie stawek dostępnych na rynku, wysokość proponowanego wynagrodzenia stanie się jeszcze bardziej istotną i standardową informacją – od teraz podlegającą również prostej weryfikacji.

Kalkulator wynagrodzeń IT jest dostępny w linku.