Innova Capital sprzedaje udziały Wirtualnej Polski. Część kupił zarząd spółki

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Fundusz Innova Capital sprzedał 27 proc. akcji Wirtualnej Polski za blisko 400 mln złotych. Część z nich kupili członkowie zarządu: Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota. W efekcie będą mieli łącznie ok. 55 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Na zdjęciu: Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualnej Polski Holding | fot. materiały prasowe 

60 proc. zwrot z inwestycji 

Fundusz sprzedał wszystkie, prawie 8 mln akcji po 50 złotych za sztukę. Tym samym wycofał się z inwestycji, która przyniosła zwrot na średniorocznym poziomie ponad 60 proc. Według Magdaleny Magnuszewskiej, partnera w Innova Capital, inwestycję w Wirtualną Polskę można zaliczyć do bardzo udanych. 

– Spójna strategia rozwoju i jej konsekwentna realizacja przełożyły się również na ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji. Był to doskonały przykład inwestycji typu Platform+, której założeniami są akwizycja dwóch firm i ich konsolidacja bezpośrednio w momencie nabycia, efektywna realizacja synergii przychodowych i kosztowych oraz wdrożenie nowej struktury zarządzania – mówi. 

382 mln zł za WP 

Na początku 2014 roku Innova Capital razem z Grupą o2 sfinansowali zakup Wirtualnej Polski od Orange za 382 miliony zł. Przedstawiciele funduszu tłumaczą, że celem tej transakcji było skonsolidowanie rynku internetowego w Polsce oraz wprowadzenie grupy w segment e-commerce. 

– Nie przypominam sobie drugiej takiej transakcji, kiedy cztery razy mniejsza spółka dokonuje udanego przejęcia swojego większego rywala – dodaje Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualnej Polski Holding. –Następnie w niecałe dwa lata, konsoliduje rynek, przejmując 14 kolejnych podmiotów, przeprowadza udane wejście na giełdę i blisko połowę swoich przychodów przenosi z rynku, na którym działała od 20 lat w zupełnie nowe obszary. A to wszystko przy ciągłym poprawianiu wyników i wielokrotnym wzroście własnej rynkowej wyceny. 

Akwizycja 

W ubiegłym roku Wirtualna Polska zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Kapitał pozyskany podczas emisji akcji przeznaczyła na akwizycję innych podmiotów. W ciągu kilku miesięcy przedsiębiorstwo zrealizowało siedem takich transakcji o łącznej wartości ponad 126 mln zł. Natomiast na początku tego roku pozyskało kolejne 50 mln zł na następne akwizycje.