Innovation Nest – misja USA, cz. 2: San Francisco

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Jestem tutaj już piąty raz i w dzień przyjazdu zawsze jest tak samo – pochmurno. Cytat z Marka Twaina ciśnie mi się na usta: „Nigdy nie przeżyłem tak zimnej zimy jak lato w San Francisco”… jednak dla podróżujących z Polski kalifornijska zima i tak jest atrakcyjna 🙂

Jestem tutaj już piąty raz i w dzień przyjazdu zawsze jest tak samo – pochmurno. Cytat z Marka Twaina ciśnie mi się na usta: „Nigdy nie przeżyłem tak zimnej zimy jak lato w San Francisco”… jednak dla podróżujących z Polski kalifornijska zima i tak jest atrakcyjna 🙂

Mieszkamy w dzielnicy Mission (jak na naszą „Misję” przystało;) kilkaset metrów od najstarszego budynku w San Francisco – kościoła Mission Dolores. Mieszkanie wynajęte oczywiście przez AirBnB. Kilka dni po przyjeździe dostajemy radę w Sillicon Valley: „Pamiętajcie, żeby kupić lunch na ulicy od Meksykanów na Mission Street”. Kupimy!

Podróże ekscytują mnie od zawsze, jeszcze zanim współzakładałem wydawnictwo Pascal. W San Francisco barwność ulicy i gęsta tkanka miasta – choć nie zawsze piękne, to są fascynujące. Choć to nie Nowy Jork, a San Francisco jest mniejsze od Krakowa i nie wszędzie jest czysto, to jedno mogę powiedzieć: to miasto ma charakter!

Dwie godziny po wylądowaniu trafiam na pierwszy meetup: Designers&Geeks. Wykład ciekawy: Chris Clark (@clarko). Główna myśl: „Speak simply, fewer people can disagree with you when you say less.” Chodzi oczywiście o projektowanie, a nie o dyskusje!

Siedzimy w knajpie na Mission Street: „Hi guys, how are you doing?”. Po dziesiątkach sytuacji w Polsce gdzie zagajenie do nieznajomych spotykało się z chłodnym przyjęciem trzeba się przestawić na otwartość! To miasto jest naprawdę głęboko osadzone w branży: nowo poznana dziewczyna pracuje dla czołowej agencji PR-owej w branży technologicznej, a siedzący obok chłopak – w innowacyjnej firmie ze 100 milionami $ inwestycji venture’owych… Podobnie z osobami, które nam wynajęły mieszkanie: pracują dla Yahoo oraz agencji marketingu internetowego.

Jet lag mija, powoli się aklimatyzujemy…

Piotr Wilam – przedsiębiorca, założyciel Wydawnictwa Pascal oraz współtwórca i pierwszy prezes Onet.pl. Business angel zaangażowany w Merlin.pl, a obecnie założyciel Innovation Nest, klastra zaawansowanych technologii. Z wykształcenia filozof i matematyk, absolwent KUL, Oxford University oraz London Business School.

 

 

 

Zobacz wszystkie teksty autora