Innovation Nest podsumowuje 5 lat działania. Zapowiada rozpoczęcie nowego etapu w życiu funduszu

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

– Ostatnie pięć lat było przepełnione wieloma sprawami. Tysiącami spotkań, mailami, racjonalnymi argumentami oraz przełamywaniem liczb i intuicyjnym przewidywaniem. To były lata nadziei i rozczarowań, ciężkiej pracy, ale i świetnej zabawy – wspomina Piotr Wilam, współzałożyciel Innovation Nest.

Na zdjęciu: Piotr Wilam, Prezes zarządu Innovation Nest

Kilka dni temu Piotr Wilam, jeden z założycieli krakowskiego funduszu inwestycyjnego, opisał na Medium ostatnie pięć lat działania Innovation Nest I. We wpisie wspomniał, że razem z Markiem Kapturkiewiczem zaczęli inwestować w startupy i przez ten czas wsparli 25 firm. Cztery z nich określają „gwiazdami”, a dziewięć prosperują do tego miana i są na dobrej drodze ku temu.

Początki

– Na początku była obserwacja i marzenia, z których zrodził się pomysł na utworzenie Innovation Nest I – czytamy w artykule. Wilam i Kapturkiewicz zauważyli, że powstające w Polsce firmy technologiczne nie mają ambicji, by stać się międzynarodowymi graczami. Dlatego stworzyli fundusz inwestycyjny, którego misją było zmiana tego podejścia. Od tego momentu fundusz miał swoją tezę inwestycyjną.

Brzmiała tak: Innovation Nest inwestuje w lokalnych przedsiębiorców, którzy budują swoje biznesy poza lokalną niszą. Zespół założycielski chciał też, aby polskie startupy poznały bliżej Dolinę Krzemową, a najlepiej przepracowały w niej kilka tygodni, by zobaczyć jak od środka wygląda rozwijanie startupu w stolicy startupów. Wtedy też powstał pomysł na nasz cykl pt. „Misja USA”, który opisywał pobyt polskich startupów w Dolinie.

Dwa razy dłużej

W Misji USA wziął udział m.in. zespół UXPin, w który zainwestował Innovation Nest. UXPin to firma, z której ten fundusz inwestycyjny jest chyba najbardziej dumny, ponieważ szybko zaaklimatyzowała się w nowych warunkach i w dodatku znalazła uznanych inwestorów, gotowych na wspieranie polskiego startupu. W UXPin zainwestowali m.in.: Gil Penchina, Freestyle.vc, Andreessen& Horowitz oraz True Ventures.

Piotr Wilam, współzałożyciel Innovation Nest, wspomina także gorsze czasy funduszu. Po tym, jak UXPin okazał się „gwiazdą”, dla krakowskiego funduszu nastały cięższe lata. Mimo że zorganizował dwa programy akceleracyjne i wsparł kilka polskich startupów, o ich sukces było jeszcze trudniej. – Prawda była brutalna: średni wzrost firmy trwał dwa razy dłużej niż zakładaliśmy – pisze Wilam.

13 firm

Wtedy do funduszu dołącza Marcin Szeląg, który znajduje ciekawe startupy i wspiera zespoły założycielskie w ich rozwoju, dzięki czemu Innovation Nest może dzisiaj mówić o blisko 13 firmach, które osiągnęły sukces albo są bardzo blisko niego. O tym, co działo się dalej z tym krakowskim funduszem, przeczytacie we wpisie Piotra Wilama opublikowanym na Medium.

Przez ostatnie pięć lat Innovation Nest zainwestował m.in. w: UXPin, Infermedica, GetRiver, Landingi, Picodi, Survicate, Growbots, Perdoo, Perfect Gym, Wayman, Flowbox, Fogger.io, Elmodis, iGrid, Estimote i Silvair. W tekście Piotr Wilam informuje o otwarciu nowego funduszu „Innovation Nest II”. Na tę chwilę projekt jest na etapie fundraisingu, dlatego jeszcze nie zdradzamy, na jakich startupach będzie się skupiać.