INNOventure inwestuje w polską szczepionkę na cukrzycę typu 1

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Fundusz zalążkowy INNOventure zainwestował w gdańską spółkę Poltreg, która zajmuje się rozwojem i komercjalizacją opatentowanej metody TREG służącej leczeniu cukrzycy typu 1.

Z metody leczenia opracowanej przez specjalistów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mogą skorzystać dzieci cierpiące na cukrzycę typu 1, która wymaga bezwzględnej podaży insuliny z zewnątrz. Dla każdego pacjenta przygotowywana jest indywidualna szczepionka zawierająca limfocyty TREG, która na podstawie dotychczasowych badań jest całkowicie bezpieczna i pozbawiona skutków ubocznych.

Proces terapii rozpoczyna się od zdiagnozowania u pacjenta cukrzycy typu 1. Trafia on do szpitala, w którym jest kwalifikowany do programu. Następnie pobierane jest od niego 250 mililitrów krwi, z której izolowane są limfocyty T regulatorowe, które po namnożeniu stają się podawaną temu samemu pacjentowi „szczepionką TREG”. Wszystko odbywa się w specjalnym tzw. czystym laboratorium, kierowanym przez prof. dr hab. med. Piotra Trzonkowskiego we współpracy z dr hab. med. Natalią Marek-Trzonkowską – tłumaczy prof. Małgorzata Myśliwiec, współtwórczyni metody.

Jak mówi prezes spółki Poltreg Katarzyna Michalak-Magda, preparat ten można dzisiaj stosować w u pacjentów z nowo rozpoznaną cukrzycą lub w okresie prediabetes, u których współcześnie nie istnieją inne skuteczne sposoby leczenia. Co istotne – limfocyty T regulatorowe pochodzą z krwi pacjenta, nie są poddawane żadnym manipulacjom genetycznym, jedynie ich ilość – naturalnie niska lub o niższej aktywności u pacjentów z cukrzycą typu 1 – zostaje pomnożona w warunkach laboratoryjnych. Potencjał metody jest bardzo wysoki dlatego wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym powołana została spółka celowa do komercjalizacji metody.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku na cukrzycę zachoruje 366 milionów osób, w tym ok. 10-15 proc. na cukrzycę typu 1. To poważny problem cywilizacyjny, dlatego zainteresowaliśmy się nowatorską metodą leczenia opracowaną na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym – mówi Marcin Bielówka, prezes INNOventure. – Innowacje to nie tylko nowe rozwiązania informatyczne czy narzędzia technologiczne, ale też nowe metody leczenia ratujące zdrowie i życie.

Spółka Poltreg poprzez inwestycję funduszu INNOventure może realizować przyjętą strategię rozwoju w zakresie udostępnienia metody pacjentom:

Mamy nadzieję, że popularna w mediach „polska szczepionka na cukrzycę” będzie produkowana od przełomu przyszłego roku w Gdańsku. Proces inwestycyjny już się rozpoczął – podsumowuje przewodniczący Rady Nadzorczej Poltreg i pomysłodawca komercjalizacji Wojciech Kąkol.

fot. pixabay.com