Innowacje oparte na technologii blockchain – hackathon z udziałem PKO Banku Polskiego

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Innowacje oparte na technologii blockchain – hackathon z udziałem PKO Banku Polskiego

Udostępnij:

PKO Bank Polski jest partnerem hackathonu Degen Hack, który odbędzie się 16 – 18 lutego w Warszawie. W ramach wyzwania przygotowanego przez bank uczestnicy stworzą produkt lub usługę opartą na technologii blockchain. PKO Bank Polski już teraz wykorzystuje blockchain, m.in. w trwałym nośniku, który pozwala dostarczać klientom dokumenty w formie cyfrowej i zmniejsza ślad węglowy spółki.

PKO Bank Polski jest partnerem hackathonu Degen Hack, który odbędzie się w najbliższy weekend w Warszawie. Zadaniem uczestników będzie wypracowanie rozwiązań w oparciu o technologię blockchain, które można zastosować w praktyce w sektorze finansowym. Udział w wydarzeniu potwierdziło już ponad 200 osób, w tym programiści, którzy realizują międzynarodowe projekty oraz polskie firmy specjalizujące się w blockchain takie jak: Aleph Zero czy Golem Network. Łączna pula nagród to 45 000 USD.

Uczestnicy hackathonu w ramach wyzwania PKO Banku Polskiego zaproponują i wstępnie opracują produkt lub usługę opartą na programowalnych tokenach akcji. Wsparcia udzielą im mentorzy z banku doświadczeni w obszarze: technologii blockchain, prawie rynków kapitałowych, cyberbezpieczeństwie czy rozwoju startupów. Dla zwycięzców hackathonu bank ufundował nagrodę w wysokości 10 000 USD. Twórcy najciekawszych pomysłów otrzymają także możliwość komercyjnej współpracy z bankiem.

– PKO Bank Polski jest pionierem wykorzystania technologii blockchain. W 2018 r. wdrożyliśmy trwały nośnik, który był pierwszym praktycznym zastosowaniem tej technologii w polskim sektorze finansowym. Blockchain pozwala tworzyć nowe typy aktywów cyfrowych tzw. tokenów i otwiera szereg perspektywicznych możliwości dla usług finansowych. Hackathon Degen Hack jest doskonałą okazją, aby eksperymentować i szukać kolejnych zastosowań tej technologii. Liczymy na pomysłowość uczestników wydarzenia i mamy nadzieję, że zaproponują ciekawe i inspirujące rozwiązania – mówi Marek Myszka, Dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Wymierne efekty wykorzystania blockchain

Wdrożenie trwałego nośnika przez PKO Bank Polski było największym tego typu w Europie. Rozwiązanie opracowane przez PKO Bank Polski, KIR i partnerów technologicznych bazuje na połączeniu najlepszych narzędzi dostępnych na polskim rynku – technologii blockchain, chmury i macierzy WORM. Trwały nośnik pozwala dostarczać klientom banku dokumenty w formie cyfrowej i przynosi wymierne oszczędności. Od chwili wdrożenia bank zastosował go już 50 mln razy.

Narzędzia oparte na blockchain można stosować wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba potwierdzenia przez trzecią, niezależną stronę, że zaistniało konkretne zdarzenie. W przypadku dokumentów bankowych, może to być np. potwierdzenie czasu powstania ostatniej wersji dokumentu oraz jego autora. PKO Bank Polski cały czas eksperymentuje z technologią blockchain. Główny obszar zainteresowań dotyczy usług płatniczych, usług zaufania, rozliczeń czy rozwoju usług dodatkowych oferowanych przez bank.

Hackathon Degen Hack

Organizatorem hackathonu jest Degen House, agencja konsultingowa specjalizująca się w kompleksowym wdrażaniu projektów z obszaru tzw. Web3 (Internetu trzeciej generacji), technologii blockchain oraz innowacji technologicznych. Wydarzenie wspierane jest przez wiodące firmy i fundacje technologiczne zarówno z polskiego rynku blockchain (Aleph Zero, Golem Network), jak i globalnej rangi (Polygon), a także przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję pracować nad różnorodnymi projektami opartymi na blockchain. Hackathon cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności technologicznej. Zarejestrowanych jest już ponad 200 osób. Więcej informacji pod adresem: degenhack.dev/