Innowacyjna deska sedesowa automatycznie zmierzy parametry naszego serca

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Naukowcy z Rochester Institute of Technology opracowali prototyp innowacyjnej deski sedesowej, która automatycznie mierzy pracę naszego serca, gdy pacjent po prostu na niej siedzi.

Codzienne kontrolowanie czynności układu sercowo-naczyniowego wymaga dużej samodyscypliny, cierpliwości oraz niekiedy pomocy ze strony innej osoby. Monitory holterowskie EKG muszą być nakładane, odczyty rejestrowane, a następnie udostępniane lekarzom lub opiekunom.

Niedawno zespół z Rochester Institute of Technology opracował innowacyjną deskę sedesową, która może automatycznie mierzyć wiele ważnych parametrów sercowo-naczyniowych, podczas gdy pacjent… po prostu na niej siedzi. W ten sposób nie ma obawy, że dana osoba zapomni o codziennej kontroli, jako że z toalety regularnie korzystamy.

Owa deska sedesowa mierzy rozkurczowe i skurczowe ciśnienie krwi, objętość udaru, utlenowanie krwi, częstość akcji serca, zmienność rytmu serca, czas trwania zespołu QRS i skorygowany odstęp QT. Pacjent ma również możliwość zważenia się, choć wymaga to uniesienia stóp z ziemi.

Naukowcy przetestowali już swoje deski sedesowe i porównali swoje wyniki z badaniami przeprowadzanymi w szpitalach. Jak zapewniają, parametry niewiele się różnią, więc po niewielkim udoskonaleniu być może te innowacyjne deski sedesowe trafią oficjalnie na rynek.