Inovo inwestuje w „klinikę kontroli wagi”– duńska Embla pozyskuje 10 mln euro

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Inovo inwestuje w „klinikę kontroli wagi”– duńska Embla pozyskuje 10 mln euro

Udostępnij:

Embla, która ma swoją siedzibę w Kopenhadze jest cyfrową „klinika kontroli wagi” i stosuje do odchudzania ogromnie popularne leki GLP-1. Startup właśnie pozyskał 10 milionów euro w ramach serii A, aby podbić rynek brytyjski. Swoją część dołożyło polskie Inovo.

Spółka przeznaczy pieniądze na wdrożenie aplikacji w Wielkiej Brytanii. Będzie również pracować nad nowymi funkcjami sztucznej inteligencji, aby pomóc dostosować leczenie, a także planuje przygotować ekspansję na Stany Zjednoczone. Chce zatrudnić w 2024 r. 20-30 pracowników.

Czym zajmuje się Embla?

Embla oferuje cyfrowy dostęp do lekarzy i pielęgniarek oraz regularne wizyty kontrolne u spersonalizowanych „trenerów zdrowia”. Specjaliści pomagają użytkownikom odkryć pierwotne przyczyny ich chorób – psychiczne, żywieniowe lub związane z ćwiczeniami – i zmienić ich codzienne nawyki. W Wielkiej Brytanii startup dostarcza również leki.

Lekarze w aplikacji przepisują i monitorują również dawkowanie popularnych i kontrowersyjnych obecnie leków stosowanych przy odchudzaniu: GLP-1 – Ozempic, Saxenda i Wegovy, produkowanych przez duńskiego giganta farmaceutycznego Novo Nordisk (skutki uboczne: nadmierne wymioty, i prawdopodobnie myśli samobójcze). 

– Nie podążamy tylko za standardowym dawkowaniem, ale personalizujemy dawkę – powiedział w sifted.eu lekarz i współzałożyciel startupu – Nicholas Syhler  – Mamy algorytm miareczkowania, który pozwala nam ustalić, jaka jest dokładnie odpowiednia dawka dla pacjenta. Dajemy ci tylko tyle pomocy, ile potrzebujesz, aby stracić jeden lub dwa kilogramy tygodniowo – co jest zdrowym tempem utraty wagi.

Startup twierdzi, że rejestruje i zgłasza skutki uboczne zgodnie z przepisami prawa. 

– Często skutki uboczne są skorelowane z dawką leku, a ponieważ używamy około 60% mniej leków niż standardowe wytyczne, nasi członkowie doświadczają bardzo niewielu skutków ubocznych – powiedział drugi z założycieli Wilster Axelsen, dodając, że wszyscy klienci Embla są informowani o potencjalnych skutkach ubocznych przed rozpoczęciem leczenia.

Kto może skorzystać z aplikacji?

Dostęp do aplikacji może uzyskać każdy, ale tylko kwalifikujący się pacjenci otrzymają leczenie – muszą mieć BMI powyżej 30, wykluczone jest uzależnienie od alkoholu lub narkotyków, a kobiety nie mogą być w ciąży. Każda osoba jest dokładnie badana przez pielęgniarkę i lekarza przed rozpoczęciem leczenia.

Miesięczna subskrypcja programu, która obejmuje leki, kosztuje 249 funtów, a program kontroli wagi bez leków kosztuje 34,50 funtów.

Embla ma dużą konkurencję

Leki stosowane w celu pomocy ludziom w utracie wagi – GLP-1 – są tradycyjnie stosowane u cukrzyków. Już 15% Amerykanów przyjmowało jeden z najbardziej znanych leków GLP-1 – Ozempic. Lek ten stał się popularny w mediach społecznościowych. Wśród jego użytkowników jest Elon Musk i Amy Schumer, a podejrzewana o jego zażywanie jest Ariana Grande.

Obecnie wiele startupów healthtechowych proponuje leki GLP-1. Jednym z nich jest np.  amerykański Calibrate, który pozyskał 100 mln dolarów w serii B w 2021 r. i ma podobny do Embli program coachingu odchudzania i proponowanych medykamentów.

 

Opracowanie: KK

Przychodzi lekarz do pacjenta – Jak działa medyczny benefit pracowniczy dla kobiet?

bValue Fund inwestuje w healthtech Wellbee

FindAir pozyskuje 7 mln zł na dalszy rozwój inteligentnych inhalatorów do leczenia astmy