Inovo: Polski rynek VC Q1 2019 – 21 transakcji z kwotą 103,3 mln zł [raport]

Dodane: 08.05.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Bieżący rok rozpoczął się bardzo imponująco i ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i funduszy VC. Liderem Q1 2019 okazał się Packhelp, który zebrał 38 mln złotych inwestycji, tuż za nim Tylko – 15 mln zł. Poniżej przedstawiamy wyniki i podsumowanie pierwszego kwartału 2019 roku przygotowane przez Inovo Venture Partners.
Pierwszy kwartał 2019 r. wygląda bardzo obiecująco – zostało przeprowadzonych 21 transakcji na łączną kwotę 103,3 mln zł. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z poprzednim kwartałem (14 transakcji o wartości 35,1 mln zł), a także z analogicznym pierwszym kwartałem 2018 r. (również 14 ofert z sumą 75,3 mln zł).

– W ostatnim czasie zbadaliśmy wyniki polskich venture capital i ekosystemu startupów próbując uchwycić trendy i podsumować transakcje w celu oszacowania wielkości całego rynku. Od tego czasu postanowiliśmy włączyć do analizy nie tylko rundy pozyskiwania funduszy przez polskie startupy, ale także inwestycje polskich funduszy venture capital w spółki zagraniczne – daje to lepszy obraz tego, jak lokalne VC rozdzielają swój kapitał – mówi Tomasz Swieboda, partner zarządzający funduszu Inovo Venture Partners.

Imponujący początek roku

Z analizy wynika, że polskie fundusze są bardziej skłonne do inwestowania w rodzime startupy. Kwota takich inwestycji przekroczyła 50 mln zł, co stanowi ponad połowę wszystkich transakcji VC w Q1. Zagraniczne inwestycje polskich funduszy wynoszą 8,96 mln zł. Z czego większość tej wartości została wygenerowana przez kilka kluczowych transakcji.

Liderem został Packhelp, internetowa platforma do tworzenia i zamawiania niestandardowych opakowań, której udało się zebrać 38 milionów złotych, ponad jedną trzecią wartości wszystkich transakcji w zeszłym kwartale. Inwestorami byli między innymi White Star Capital – międzynarodowy fundusz z oddziałami w Londynie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku, Speedinvest z Austrii, PROfounders z Wielkiej Brytanii oraz lokalny fundusz – Market One Capital.

Tylko, marka D2C (direct to consumer), który opracował wyjątkową aplikację pozwalającą samodzielnie zaprojektować meble dostosowane do konkretnego pomieszczenia, przyciągnął również imponującą rundę finansowania w wysokości 15 mln zł od TDJ Pitango Ventures.

W zeszłym kwartale było też kilka innych rund: Archdesk – 4,3 mln zł z Credo Ventures, Manta Ray i Data Ventures, eyerim – 6,5 mln zł z Inovo Venture Partners i 3TS Capital Partners, a także Fluentbe – 3 mln zł z bValue VC.

Najlepszy rok dla startupów i VC

Zebrane dane wskazują, że ten rok ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i ekosystemu VC. Według Swiebody łączna wartość transakcji w tym roku może przekroczyć poziom 100 mln USD. Jednak do wyciągnięcia wniosków, określenia trendów i porównania naszego rynku do globalnego rynku potrzebne są dokładne dane dot. wszystkich przeprowadzonych transakcji.

– Do przygotowania raportów używamy publicznie dostępnych źródeł. Z tego względu rekomendujemy wszystkim założycielom i ich inwestorom dzielenie się informacjami nt. wykonanych transakcji – w formie danych umieszczanych w ogólnodostępnych bazach startupowych (np. Crunchbase) lub poprzez komunikaty prasowe – wyjaśnia Michał Rokosz, partner zarządzający funduszu Inovo Venture Partners.

Poprzedni raport analizy rynku VC 2017-2018 można znaleźć pod linkiem mailchi.mp/inovo/raport.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem