Intel Capital wpompuje 500 mln dol. w startupy. Czy to wystarczy, żeby być najaktywniejszym funduszem VC?

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Intel Capital chwali się pulą inwestycji, jaką przeznaczy do końca 2015 roku. Ma ona opiewać na pół miliarda dolarów. Czy ta suma zapewni organizacji pierwsze miejsce w rankingu najbardziej aktywnych funduszy VC? W zeszłym roku wyprzedził ją Google Ventures.

Pół miliarda dolarów na rozwój startupów

Wendell Brooks, wiceprezes Intela, który niebawem obejmie stanowisko prezesa Intel Capital, funduszu należącego do amerykańskiego koncernu, ogłosił wartość inwestycji, jaką do końca 2015 roku fundusz wpompuje w startupy. Podczas konferencji Intel Capital Global Summit przedsiębiorca wspomniał o kwocie pięciuset milionów dolarów, czyli o blisko sto pięćdziesiąt milionów dolarów więcej w stosunku do roku ubiegłego.

Na zdjęciu: Wendell Brooks, wiceprezes Intel | fot. materiały prasowe 

W ciągu ostatnich szesnastu lat przedsiębiorstwo z Kalifornii przeznaczyło łącznie na rozwój innowacyjnych projektów aż jedenaście miliardów dolarów. Środki te trafiły do rąk właścicieli blisko półtora tysiąca firm z pięćdziesięciu siedmiu krajów. Spośród nich dwieście szesnaście spółek weszło na giełdę papierów wartościowych, a trzysta siedemdziesiąt siedem podmiotów zostało wchłoniętych przez bardziej rentowne przedsiębiorstwa.

Google Ventures wyprzedziło Intel Capital w 2014 roku  

Zgodnie z rankingiem serwisu CB Insights dotyczącym najbardziej aktywnych funduszy typu venture capital, drugie miejsce przypadło właśnie Intel Capital. Organizację wyprzedził jedynie fundusz Google Ventures, należący do amerykańskiego giganta z Mountain View. Według CB Insights ten potentat zainwestował w aż o 60 procent więcej biznesów w 2014 roku niż zrobił to Intel Capital.

Niemniej kwota półtora miliarda dolarów, jaką łącznie zamierza przeznaczyć fundusz, wkrótce zarządzany przez Wendella Brooksa, robi wrażenie. W jakie więc spółki Intel Capital najczęściej inwestuje środki? Zwykle są to podmioty, które tworzą innowacyjne technologie. I tym razem jest tak samo. Podczas konferencji Intel Capital Global Summit poza chwaleniem się pulą inwestycji, Brooks wymienił dziesięć startupów, na których rzecz przekaże łącznie 22 miliony dolarów.

Miliony klientów pociągają Intel Capital

Jedną ze szczęśliwie wybranych firm jest FreedomPop. Przedsiębiorstwo to dostarcza w Stanach Zjednoczonych rozwiązań z zakresu telekomunikacji. Jego klienci otrzymują bezpłatny dostęp do szybkiego internetu i telefonii komórkowej. Projekt chociaż jest rozwijany dopiero od trzech lat, to z jego usług korzysta już blisko milion osób. Nic dziwnego więc, że Intel Capital chce być częścią tego biznesu.