Intel pracuje nad elektronicznym chipem rozpoznającym zapachy

Dodane: 18.03.2020

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Intel pracuje nad elektronicznym chipem rozpoznającym zapachy

Udostępnij:

Naukowcy chcą dać chipom zdolność węchu. Grupa informatyków Intela współpracuje z neurofizjologami z Cornell University, aby sprawdzić, czy sztuczna inteligencja może naśladować sposób, w jaki mózg analizuje i kategoryzuje dane węchowe.
Zespół rozpoczął pracę od Loihi, neuromorficznego chipu Intela, który opiera się na sposobie działania samych neuronów. Loihi posiada 130 tys. „neuronów” i 128 mln „synaps”.  System stale przekształca wewnętrzne sieci neuronów, aby umożliwić kilka różnych rodzajów uczenia się: nadzorowane, bez nadzoru, wzmacnianie uczenia się i inne.

Jest to niezwykle energooszczędny układ, zużywający około jednej tysięcznej energii.

Jak działa Loihi?

Zespół dał systemowi dostęp do danych z 72 czujników chemicznych, znajdujących się w tunelu aerodynamicznym. Naukowcy wystawili urządzenie na 10 różnych zapachów, w tym amoniaku, acetonu i metanu. Loihi był w stanie zbudować neuronowe odpowiedniki każdego z tych zapachów i zidentyfikować je ponownie.

Wynalazek działa zupełnie inaczej niż domowe detektory dymu i tlenku węgla. Te urządzenia potrafią zidentyfikować konkretne molekuły unoszące się w powietrzu i emitować sygnał dźwiękowy, ale w żaden sposób nie potrafią się nauczyć ani skategoryzować nowych zapachów.

Do czego przyda się Loihi?

„Elektronicznego nos” może okazać się o wiele bardziej skuteczny od ludzkiego. W przyszłości będzie o wiele szybciej odbierał zapachy i natychmiast odgadnie, czym one są w rzeczywistości.

Loihi może przydać się do wykrywania niebezpiecznych chemikaliów i materiałów wybuchowych, narkotyków, identyfikacji i klasyfikacji win, oraz do kontroli jakości w fabrykach. Istnieją nawet niektóre choroby, które mogą być zdiagnozowane za pomocą zapachu.

Docelowo takie narzędzie może działać niczym indywidualny podpis chemiczny. Naukowcy chcą, aby chip mógł  zidentyfikować np. ciążę lub cykle hormonalne oraz inne stany związane ze zdrowiem. Takie informacje mogą być przydatne dla firm np. z punktu widzenia marketingowego.

Pohoiki Springs

Intel buduje także duże systemy neuromorficzne, takie jak Pohoiki Springs.
Takie przeskalowane systemy mogłyby szybko przeszukiwać obraz i bazy danych wideo w poszukiwaniu wzorców. Planuje się je stosować do złagodzenia ruchu ulicznego poprzez optymalizację czasu sygnalizacji świetlnej.

Pohoiki Springs będzie mógł być stosowany w przyszłości również jeśli chodzi o alokację np. w odniesieniu do portfela akcji.

Poza tym firma planuje stosować rozwiązanie w odkrywaniu nowych leków, np. poprzez pomoc w modelowaniu białka.

 

Fot.mat.pras. Intel

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem