Intel przekaże kobietom 125 milionów dolarów na rozkręcenie biznesu

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Firma Intel ustanowiła nowy fundusz venture capital. Dzięki niemu przedsiębiorstwo z Doliny Krzemowej wesprze kobiety i mniejszości narodowe w rozwoju startupów. Na ten cel przeznaczy 125 milionów dolarów.

Cztery firmy skorzystają z pomocy

Amerykański gigant produkujący mikroprocesory i układy scalone wesprze finansowo kobiety oraz mniejszości narodowe w biznesowych przedsięwzięciach. Brian Krzanich, prezes firmy Intel oświadczył, że w ramach Intel Venture Capital został uruchomiony Fundusz Różnorodności, którego wartość wynosi 125 milionów dolarów. Środki pieniężne zgromadzone w funduszu będą przeznaczone na rozwój startupów, których właścicielami są kobiety oraz przedstawiciele wymienianych przez Intel mniejszości narodowych, do których należą Afroamerykanie, Latynosi i rdzenni Amerykanie. Brian Krzanich twierdzi, że te grupy społeczne w niewielkim stopniu są zaangażowane w powstawanie nowych przedsiębiorstw.  

Na zdjęciu: Brian Krzanich, prezes Intel | fot. materiały prasowe 

Obecnie wiadomo, że udział w podziale kapitału będą miały cztery młode firmy. Pierwszą z nich jest platforma edukacyjna dedykowana kobietom Birt+CO. Z pomocy skorzysta również firma produkująca software służący do zarządzania dokumentacją medyczną CareClaud, startup tworzący inteligentny kubek MarkOne oraz przedsiębiorcy rozwijający system ochrony danych Venafi. Oprócz zastrzyku gotówki właściciele biznesów objęci opieką przez Intel Venture Capital mogą liczyć na wsparcie merytoryczne i korzystać z doświadczenia amerykańskiego potentata.

300 milinów dolarów do 2020 roku

Firma Intel postanowiła zainwestować w przedsiębiorstwa należące do kobiet oraz mniejszości narodowych, ponieważ te dwie grupy społeczne często są dyskryminowane w środowisku biznesowym. Jak podaje serwis Business Insider zaledwie 15 procent firm zarządzanych przez kobiety zostaje wspartych finansowo przez fundusze typu venture capital, natomiast tylko 1 procent startupów z Doliny Krzemowej jest zakładanych przez Afroamerykanów i Latynosów. Intel zamierza to zmienić.

Przedsiębiorstwo produkujące mikroprocesory i układy scalone planuje do 2020 roku wydać 300 milionów dolarów na szkolenie kobiet i mniejszości narodowych, aby wkrótce stali się oni integralną częścią świata przedsiębiorczości. Dotychczas Intel wsparł 1400 firm z całego świata na łączną sumę około jedenastu miliardów dolarów.