Inteliclinic otrzymał 7 mln złotych od Komisji Europejskiej. Przeprowadzi badania nad bezdechem sennym

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Komisja Europejska przyznała warszawskiemu startupowi Inteliclinic grant w wysokości 7 milionów złotych. Pozyskany kapitał pomoże spółce wprowadzić na rynek urządzenie do przesiewowego badania snu i bezdechu sennego.

Na zdjęciu: maska Neuroon | fot. materiały prasowe 

Maska Neuroon 

Przedstawiciele spółki tłumaczą, że dzięki otrzymanym siedmiu milionom złotych, będą mogli przeprowadzić badania kliniczne i w efekcie wyprodukują nowe urządzenie medyczne. Będzie ono bazować na technologii maski Neuroon i dokonywać automatycznej, przesiewowej diagnostyki zaburzeń snu. Chodzie przede wszystkim o bezdech senny, który może być niebezpieczny dla zdrowia. 

– Badania wykazały wyraźny wpływ bezdechu sennego na podwyższenie ryzyka wystąpienia między innymi nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu czy impotencji u mężczyzn – mówi dyrektor zarządzający Inteliclinic Kamil Adamczyk, cytowany w komunikacie prasowym. Dolegliwość ta dotyka ponad półtora miliona Polaków i częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. 

19 tys. wniosków 

Kapitał został przyznany warszawskiej spółce w ramach inicjatywy Horyzont 2020. Jest to program wsparcia finansowego, którym objęte są badania naukowe i innowacyjne projekty. Na ich rozwój w latach 2014-2020 Unia Europejska zamierza przeznaczyć łączne 80 miliardów euro. 

Do tej pory złożono ponad 19 tys. wniosków o przyznanie finansowania, a Inteliclinic jest jedyną polską firmą, która uzyskała grant w styczniowym rozdaniu. Według założycielki Zafiro Solutions Alicji Grzegorzek to duży sukces, bo tylko cztery procent aplikujących firm, może się tym pochwalić. 

Zbiórka 

O Inteliclinic zrobiło się głośno trzy lata temu, gdy współzałożycie spółki uruchomili kampanię crowdfundingową na Kickstarterze i zebrali wówczas prawie pół miliona dolarów na rozwój maski Neuroon. Później uruchomili testy urządzenia, które zakończyli w czerwcu minionego roku i zaczęli oferować sprzęt w przedsprzedaży. Zamówiono wówczas ponad pięć tysięcy sztuk.