Inteligentne lustro przeskanuje ciało i powie ile masz tłuszczu

Dodane: 15.04.2016

Adam Sawicki

Udostępnij:

Kalifornijski startup Naked Labs stworzył inteligentne lustro dla sportowców. Skanuje ono ciało użytkownika, a na podstawie przechwyconego obrazu tworzy wirtualny model 3D, który zawiera informacje m.in. o poziomie tkanki tłuszczowej organizmu. Zwierciadło trafi na rynek w 2017 roku.

 

Monitorowanie postępów ma pomóc sportowcom

Zdaniem pomysłodawcy wynalazku aż 80 procent aktywnych fizycznie osób rezygnuje z ćwiczeń na siłowni po sześciu tygodniach od rozpoczęcia programu treningowego. Farhad Farahbakhshian zadał więc sobie pytanie: co motywuje dwudziestoprocentową garstkę sportowców, żeby kontynuować wysiłek i wracać na sale treningowe? Według niego wytrwałe osoby, w przeciwieństwie do tych ze słomianym zapałem, monitorują i widzą postępy.

Natomiast rezultaty ćwiczeń zwykle nie są widoczne gołym okiem w krótkim czasie. Nie oznacza to jednak, że organizm nie pracuje nad np. spaleniem tkanki tłuszczowej, czy budową masy mięśniowej. Jego zdaniem jest wręcz na odwrót, a niektórych zmian nie sposób jest dostrzec w lustrze, czy na ekranie wagi. – Dzięki Naked 3D Fitness Tracker użytkownicy od razu widzą, jak zmienia się ich ciało – mówi Farhad Farahbakhshian, cytowany przez magazyn VentureBeat. Tym samym dając sportowcom „kopa” do dalszych ćwiczeń.

20 sekund skanowania

Urządzenie zaprojektowane przez startupowców z Redwood City składa się z trzech elementów. Jednym z nich jest inteligentne lustro z wbudowanym czterordzeniowym procesorem Intel Atom i czujnikiem Intel RealSense, który służy do skanowania otoczenia. Kolejnym, obrotowa platforma z wkomponowaną wagą. Zestaw ten uzupełnia dedykowana aplikacja mobilna, która agreguje informacje przesyłane za pośrednictwem modułu Bluetooth albo Wi-Fi.

Zanim jednak dane trafią do systemu, użytkownik Naked 3D Fitness Tracker musi stanąć na wcześniej wspomnianej obrotowej platformie. Wówczas w ciągu dwudziestu sekund sensor umieszczony w lustrze przeskanuje ciało sportowca i na tej podstawie zbuduje trójwymiarowy, wirtualny model. Obraz ten następnie zostanie wyświetlony na smartfonie z zainstalowaną aplikacją mobilną.

499 dolarów w przedsprzedaży

Dzięki niej właściciel inteligentnego zwierciadła pozna parametry swojego organizmu. Wśród najważniejszych informacji znajdą się: waga, procentowa ilość tkanki tłuszczowej, przedstawione graficznie postępy w jej spalaniu albo w budowaniu masy mięśniowej, a także dziennik, który wskaże jak zmieniło się ciało podczas kilku miesięcy treningów. Dzięki czemu użytkownik będzie wiedzieć, który rodzaj treningu i jaka dieta przyniosła najwięcej korzyści.

Póki co jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą zamówić Naked 3D Fitness Tracker w przedsprzedaży za 499 dolarów. Pierwsze dostawy będę realizowane w marcu 2017 roku. Niemniej zespół stojący za projektem zamierza również dystrybuować inteligentne lustra na terenie innych państw. Nie wiadomo tylko kiedy to nastąpi.

https://youtu.be/xJMMdcLEgbs

fot. materiały prasowe 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem