Inteligentne oczyszczanie rzek z plastiku

Dodane:

Jędrzej Dzierżyński Jędrzej Dzierżyński

Inteligentne oczyszczanie rzek z plastiku

Udostępnij:

Na Pacyfiku dryfuje Wielka Plama Śmieci o wielkość 1,6 mln km². Dla porównania obszar Polski to 312,679 km². Od lat 50. wyprodukowano ponad 9,1 mld ton tworzyw sztucznych. 90% plastikowych odpadów w oceanach pochodzi z 10 konkretnych rzek. Nie potrafimy gospodarować odpadami, a tego efekty możemy obserwować wokół siebie. Istnieje jednak rozwiązanie.

Mieszkańcy Gminy Inowłódz, położonej nad Pilicą, organizują co roku spływ kajakowy, podczas którego zbierane są śmieci, które wylądowały w rzece. W kwietniu zebrano pięć 120l worków odpadów. Wiele jednak mogło pozostać na dnie i w niedostępnych zaroślach. Organizacje, jak i sama gmina, próbują edukować mieszkańców i turystów, bezskutecznie.

Podobne problemy są wszędzie. Czasem można odnieść wrażenie, że budzimy się za późno na jakiekolwiek działania ratujące nasze środowisko. W 2021 roku zniknie ze sprzedaży wiele plastikowych produktów, takich jak patyczki do uszu, sztućce, talerze. Jednak, jak zebrać już te, które są obecnie w rzekach czy lasach? 

Powietrze bańki na ratunek 

Holenderski startup The Great Bubble Barrier zaprojektował “bańkową zaporę”, która blokuje przemieszczający się plastik w rzekach. Zapora wykorzystuje naturalny prąd rzeki, prowadzi odpady na brzeg, zatrzymując w ten sposób plastik w drodze do mórz i oceanów. Co najważniejsze, nie ingeruje w obecną infrastrukturę rzeki, nie szkodzi żyjącym stworzeniom, a przy tym zwiększa ilość tlenu w wodzie. Startup deklaruje, że sprawdzi się na każdej rzece. 

Zbyt wiele ludzkich odpadów jest wyrzucanych do naszych rzek i przynosi wielkie szkody środowisku i ludziom. Zwierzęta wodne i ryby zaplątują się w plastik, a mikroplastik stwarza zagrożenie dla zdrowia od najmniejszych do największych organizmów. Problem jest coraz częściej zauważany i dostrzegany przez gminy w całej Unii Europejskiej.Ryby i inne stworzenia mogą przepłynąć przez kurtynę powietrzną, ale plastik zostanie zatrzymany. Tworzymy ekran bąbelkowy, pompując powietrze przez rurę z otworami, znajdującymi się na dnie rzeki. Ten przepływ bariery w górę sprowadza odpady na powierzchnię wody. Po umieszczeniu po przekątnej, naturalny prąd jest używany do prowadzenia plastiku na brzeg rzeki, co ułatwia jego późniejsze zbieranie przestrzega The Great Bubble Barrier.

Ponadto bariera bąbelkowa ma inne pozytywne efekty   wprowadza dodatkowe powietrze do wody. Zwiększając poziom tlenu, stymuluje ekosystem i zatrzymuje wzrost toksycznych niebieskich alg.

The Great Bubble Barrier to startup pochodzący z Holandii. Założony został przez żeglarki, które zauważyły ogromny problem z pływającym po rzekach plastikiem. Pierwsza bariera została ustawiona na rzece IJssel. Pierwszy eksperyment wykazał wyłapanie ponad 80% badanego materiału. Firma ma ambitny plan  postawić bariery w Europie oraz Azji.