Inteligentny system monitoringu basenów wspiera pracę ratowników

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Inteligentny system monitoringu basenów wspiera pracę ratowników

Udostępnij:

Na polskim rynku pojawił się innowacyjny system monitoringu basenów wykorzystujący m.in. nowoczesne oprogramowanie, inteligentny system kamer i stację roboczą.

Dwa nowo powstałe katowickie baseny zainstalowały SafePool, planowane są kolejne wdrożenia. System czuwa nad użytkownikami basenu, aktywnie wspierając pracę ratowników, tym samym minimalizując ryzyko utonięcia.

W Polsce na 100 tys. mieszkańców aż 2 rocznie tonie, w momencie, gdy średnia utonięć dla krajów UE wynosi mniej niż 1 osoba na 100 tys. obywateli, jak wynika z informacji Narodowego Instytutu SafePool to nowoczesne rozwiązanie basenowe, którego naczelnym zadaniem jest detekcja utonięć.

Ratunek dla tonących

SafePool jest narzędziem aktywnie monitorującym dno basenu i analizującym zachowania pływających. – System opiera się na analizie obrazu w czasie rzeczywistym, identyfikując i reagując na symptomy potencjalnego utonięcia. Ze względów obiektywnych ratownik, nawet stojąc tuż przy basenie, nie jest w stanie skutecznie monitorować całej tafli wody – zwłaszcza w przypadku basenów olimpijskich o wymiarach wynoszących ponad 25 m. To czego nie widać na powierzchni jest rejestrowane przez kamery umieszczone w niecce basenowej. Gdy system wykrywa oznaki tonięcia, alarmuje ratownika, umożliwiając tym samym natychmiastowe podjęcie akcji ratunkowej – komentuje Justyna Grymel, współwłaściciel Oderon, wyłącznego dystrybutora systemu na rynku polskim.

Wody nie zawsze spokojne

Czas w podjęciu akcji ratowniczej odgrywa kluczową rolę. SafePool umożliwia podjęcie działania ratownikom zgodnie z zasadą 10/20, czyli dostrzec tonącego w pierwszych 10 sekundach, a w kolejnych 20 podjąć skuteczne działanie.

Stosunkowo monotonne czynności, niesprzyjająca infrastruktura, dość wysoka temperatura powietrza oraz regularny hałas mogą osłabić koncentrację ratownika. Ponadto w Polsce zgodnie z Barometrem Zawodów 2020 można mówić o niewielkim niedoborze w przypadku tej grupy zawodowej. Kwestie te mogą wpłynąć na poziom bezpieczeństwa na wodnych obiektach sportowych.

Dwa nowo powstałe baseny w Katowicach – przy ul. Kościuszki i przy ul. Hallera zaimplementowały innowacyjne rozwiązanie z detektorem utonięć. Na przestrzeni najbliższych miesięcy kolejny basen planuje wdrożyć to rozwiązanie, by podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników obiektu. Co istotne–- SafePool może być zainstalowany w powstających obiektach, w których niecka basenowa nie została jeszcze zamontowana, jak również w pływalniach działających od dawna.

Inteligentne rozwiązanie w trosce o bezpieczeństwo

Monitoring prowadzony jest za pomocą wodoodpornych kamer umieszczonych w kilku punktach niecki, zapewniających skuteczną analizę całej powierzchni basenu. Liczba urządzeń rejestrujących jest uzależniona od powierzchni obiektu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii analizy obrazu, skuteczność wykrywania niebezpiecznych sytuacji jest stuprocentowa.

Jednym z partnerów systemu jest Fujitsu, który dostarczył jeden z najważniejszych elementów monitoringu – stację roboczą i rozwiązanie Celsius RemoteAccess. Dzięki temu w niekorzystnym dla sprzętu elektronicznego środowisku (duża wilgotność, wysoka temperatura, obecność środków chemicznych) nie ma konieczności posiadania jednostki centralnej. Za pośrednictwem kabla sieciowego z serwerowni ze stacji roboczej o niezwykle dużej wydajności przesyłany jest obraz z dna basenu do ekranów znajdujących się w pomieszczeniu ratowników. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jakość i płynność przesyłanego obrazu jest bardzo wysoka.

– Fujitsu dostarcza systemowi SafePool bezpieczne i unikatowe rozwiązanie RemoteAccess, które zapewnia zdalny dostęp do stacji roboczej. Najistotniejszą zaletą takiego wyboru jest przesyłanie danych do poszczególnych urządzeń bez utraty ich jakości – w tym konkretnym przypadku – wideo.  Za najwyższą jakość obrazu odpowiedzialna jest również karta graficzna NIVIDA, w którą została wyposażona stacja robocza dedykowana rozwiązaniu SafePool. Jednocześnie cztery różne monitory mogą być podłączone do tego urządzenia – mówi Jarosław Cichoszewski, presales consultant Fujitsu Polska

– Współpraca z marką Fujitsu trwa już ponad 16 lat. Jesteśmy pewni naszego partnera, darzymy go zaufaniem i cenimy za niezawodne i innowacyjne rozwiązania, które pomagają rozwijać takie systemy, jak właśnie SafePool. Mamy pewności zarówno co do oferowanego sprzętu, jak i serwisu, który świadczy marka – dodaje Tomasz Darmoliński, CEO Oderon

– SafePool to system modułowy. Detektor urządzeń jest podstawową funkcjonalnością, jednak z biegiem czasu można rozbudowywać rozwiązanie o m.in. monitoring omdleń, monitoring temperatury ciała użytkowników obiektu, czy też funkcję pozwalającą określać poziom zadowolenia pływających – tłumaczyJustyna Grymel, Oderon.