Internet od SpaceX jest już testowany przez pierwszych użytkowników

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Internet od SpaceX jest już testowany przez pierwszych użytkowników

Udostępnij:

Spacelink, czyli urządzenia opracowane przez zespół Elona Muska, już pojawiły sięna amerykańskim rynku w wersji beta. Kiedy anteny trafią do Europy?

Według The Union of Concerned Scientists w kosmosie znajduje się aktualnie ok. 2200 satelit, ale wkrótce ta liczba może gwałtowanie wzrosnąć. Wszystko za sprawą gigantów technologicznych, którzy planują umieścić na niskiej orbicie ziemskiej (~550 km) dodatkowe satelity – dzięki nim szybki internet ma być dostarczany do każdego zakątka ziemi. Realizacja takiej koncepcji z pewnością przyczyni się do likwidacji zjawiska wykluczenia informatycznego i informacyjnego, a dodatkowo wpłynie na zwiększenia popularności miliarderów, którzy od dawna próbują zrealizować ten plan. W wyścigu o dominację biorą udział Jeff Bezos, Mark Zuckerberg i Elon Musk, ale to na razie ten ostatni wychodzi na prowadzenie ze swoimi urządzeniami Starlink.

Czym jest w ogóle Starlink? W skrócie można powiedzieć, że to system satelitów zbudowany przez firmę SpaceX. Zadaniem całego systemu opracowanego przez zespół Muska jest dotarcie z internetem nawet do najbardziej niedostępnych (pod względem informacyjnym) miejsc na świecie, które do tej pory były wykluczone  do internetu w każdym miejscu na świecie.

Pierwsza faza budowania systemu zakłada umieszczenie 4400 satelitów na orbicie, jednak do takiego wyniku jeszcze daleka droga. Na na razie SpaceX udało się zainstalować jedynie 900, a firma i tak już udostępnia swoją technologię do pierwszych testów.

Usługa została udostępniona pierwszym użytkownikom w północnej części Stanów Zjednoczonych – w sieci pojawiają się zdjęcia i nagrania z tzw. unboxingów. Kupujący za zestaw startowy musieli zapłacić 499 USD.

Pakiet Starlink wygląda dość niepozornie, co widzimy po zdjęciu udostępnionym przez użytkownika Rawku2 w serwisie Reddit. Pierwsi klienci dostali w pudełku mały router i antenę satelitarną – jej mocowanie pozwala na umieszczenie jej zarówno na budynku, jak i przymocowanie do ziemi. Podczas instalacji trzeba tylko pamiętać, aby antena znajdowała się pod „gołym niebem”. Co trzeba jeszcze zrobić, aby móc korzystać z internetu Starlink? Zainstalować aplikację, dzięki któremu przejdziemy przez cały proces bez większych problemów. Reszta działa już intuicyjnie.

Jeśli chodzi o działanie to podobno Starlink nie zawodzi – po pierwszy testach użytkownicy odnotowują szybkość internetu na poziomie 100 Mbps, a nawet blisko 200 Mbps. Można byłoby narzekać na opóźnienie w przedziale 30-40 ms, ale pamiętajmy, że na razie jest to tylko wersja beta oparta na działaniu 900 satelit (docelowo ma być ich ponad 12 000 tysięcy!).

Kiedy Starlink trafi do Europy? Elon Musk zapowiada rozszerzenie dostępności swojej usługi najpierw na terenie Stanów Zjednoczonych (styczeń 2021), a na Stary Kontynent urządzenia mają dotrzeć na przełomie lutego i marca.