InventionMed w 2019 pozyskał ponad 20 mln zł dotacji

inventionmed w 2019 pozyskal ponad 20 mln zl dotacji
Udostępnij:
InventionMed, technologiczna spółka z branży medycznej w minionym roku pozyskała środki na rozwój swoich projektów o łącznej wartości ponad 20 mln złotych. Spółka pracuje nad rozwojem symulatorów medycznych w wirtualnej rzeczywistości tworzonych na potrzeby dermatologii klinicznej i estetycznej – TutorDermi wirtualnej strzykawki.

Równolegle firma planuje budowę Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy. W najbliższych miesiącach InventionMed planuje również zmianę rynku notowań z NewConnect na GPW.

Symulator medyczny TutorDerm

Symulator medyczny TutorDerm to projekt wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości (VR), a także podwójnej imersji. Rozwiązanie stworzone przez zespół InventionMed ma służyć edukacji przyszłych lekarzy dermatologów i specjalistów medycyny estetycznej. Projekt jest ciągle udoskonalany, prowadzone są również programy pilotażowe. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przekazał na rozwój projektu dotację w kwocie 3,5 mln zł.

Wirtualna strzykawka

W 2019 roku InventionMed rozpoczął pracę nad kolejnym projektem – wirtualną strzykawką. Rewolucyjne na skalę światową urządzenie pozwoli na ćwiczenie zastrzyków podskórnych z pominięciem praktyki na organizmach żywych. Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji w ramach FunduszBadań i Wdrożeń przekazała na ten cel grant w wysokości 734 tys. zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia 940 tys. zł. Masowa komercjalizacja tego produktu zaplanowana jest na przełom 2020/21 roku. W pracach nad projektem wesprze spółkę koncern farmaceutyczny Croma Pharma GmbH.

– Bardzo cieszymy się, że instytucje zlokalizowane w województwie Kujawsko-Pomorskim wspierają i dostrzegają potencjał naszych projektów i przekazują środki na ich rozwój. Pozyskane dotacje pozwolą na szybszy rozwój i komercjalizację naszych flagowych urządzeń, a jednocześnie jest to szansa na przyśpieszenie prac nad nowymi projektami, które będą dedykowane kolejnym dziedzinom medycyny -  komentuje Tomasz Kierul, Prezes Zarządu InventionMed S.A.

Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR

Oprócz prac nad projektami rozwojowymi, InventionMed planuje budowę Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy. Będzie to swego rodzaju demonstrator „wirtualnego szpitala”, który jednocześnie umożliwi testowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i prototypowych symulatorów medycznych w oparciu o VR (virtualreality) i AR (augmentedreality) oraz autorską technologię InventionMed - podwójną immersję.

Spółka opracuje i wdroży rozwiązania produktowe umożliwiające kompleksowe szkolenie adeptów medycyny – nie tylko w zakresie dermatologii i medycyny estetycznej, ale również kardiologii, kardiochirurgii a także neochirurgii, chirurgii, geriatrii, anatomii oraz rehabilitacji neurologicznej. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Rozwoju w kwocie 16 mln zł.

InventionMed w najbliższym czasie planuje również zmianę rynku notowań z NewConnect na rynek główny GPW. W kwietniu spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF.