Inwestycje VC w branżę klimatyczną rosną pięć razy szybciej niż w pozostałe branże

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Inwestycje VC w branżę klimatyczną rosną pięć razy szybciej niż w pozostałe branże

Udostępnij:

Jak wynika z najnowszego raportu PwC (The State of Climate Tech 2020) między 2013 a 2019 rokiem inwestycje VC w branżę klimatyczną wzrosły pięć razy szybciej w porównaniu ze wszystkimi innymi inwestycjami VC. 

Inwestycje VC w branżę klimatyczną w 2013 roku miały wartość 418 mln dolarów, natomiast w 2019 roku już 16,3 mld dolarów. Według raportu, jest to około trzykrotność tempa wzrostu inwestycji VC w AI w tym samym okresie i pięciokrotność średniego wzrostu VC.

Łącznie między 2013 a 2019 rokiem fundusze VC zainwestowały 60 miliardów dolarów w rozwiązania mające na celu walkę z kryzysem klimatycznym. Prawie połowa tej gotówki trafiła do USA i Kanady (29 miliardów dolarów). Na drugim miejscu znajdują się Chiny do których trafiło 20 miliardów dolarów. Rynek europejski przyciągnął zaledwie 7 miliardów dolarów. Większość inwestycji w USA i Chinach była związana z rozwiązaniami w zakresie mobilności i transportu.

Wśród 10 miast, które otrzymały największe inwestycje (poza USA i Chinami) znajdują się: Berlin, Londyn, Labege (Francja) i Bengaluru, które łącznie otrzymały 1,3 miliardów dolarów, głównie w obszarze energetyki, rolnictwa, żywności i użytkowania gruntów.

Startupy w walce z kryzysem

– Analiza pokazuje pilną potrzebę wspierania i skalowania technologii w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego. Technologia klimatyczna to nowy trend w inwestowaniu w przedsięwzięcia na rok 2020. Niektóre technologie i rozwiązania o kluczowym znaczeniu dla umożliwienia tej transformacji są sprawdzone i wymagają szybkiej komercjalizacji, dlatego kapitał wysokiego ryzyka ma kluczowe znaczenie. Nie będzie potrzebował bilionów zainwestowanych w startupy, aby coś zmienić. Ale dla trudniejszych technologii i rynków będzie potrzeba ukierunkowanego wsparcia, w tym ze strony rządów, aby przejść przez badania i rozwój, a także na wczesnych etapach, na których kapitał jest bardzo potrzebny – powiedziała, cytowana przez serwis techcrunch.com, Celine Herweijer, światowy lider, Innovation & Sustainability, PwC. 

Według raportu największe branże napędzające rozwój technologii klimatycznych związane są z mobilnością i transportem, przemysłem ciężkim oraz pozyskiwaniem i magazynowaniem gazów cieplarnianych. Po nich znajdują się żywność, rolnictwo, użytkowanie gruntów, budownictwo, energia i klimat oraz wytwarzanie danych o Ziemi.

– Rynek technologii klimatycznych dojrzewa. Jako społeczeństwo widzimy więcej przedsiębiorców, którzy w tym obszarze uruchamiają startupy, więcej inwestorów i coraz większą liczbę rund finansowania na późniejszym etapie. Analiza PwC pokazuje, że ekosystem wciąż się rozrasta – powiedział Azeem Azhar, starszy doradca PwC.

Herweijer dodała, że zaangażowanie korporacji będzie kluczem do dalszego sukcesu technologii klimatycznych, zarówno pod względem ich zerowych zobowiązań netto, które napędzają popyt na nowe rozwiązania, jak i ich inwestycji w komercjalizację innowacji. Nie tylko środki finansowe, które przynoszą, ale także know-how i wiedza branżowa, aby pomóc startupom w szybkim wdrażaniu i wprowadzaniu nowych innowacji na rynek.