Inwestycje w rozwiązania technologiczne dla sektora zdrowia psychicznego w 2019 roku osiągnęły 750 mln dolarów

inwestycje w rozwiazania technologiczne dla sektora zdrowia psychicznego w 2019 roku osiagnely 750 mln dolarow
Udostępnij:
Według badań opublikowanych w styczniu 2020 roku przez Octopus Ventures, jednego z europejskich inwestorów, inwestycje w technologie poprawiające zdrowie psychiczne w 2019 roku osiągnęły 750 milionów dolarów. Zespół badawczy przeanalizował najnowsze dane z Pitchbooka, obejmujące 3859 inwestorów, 1541 firm i 3779 transakcji.

Jak zauważył portal forbes.com analiza ostatnich danych finansowych pokazuje, że rundy finansowania w tym obszarze są coraz większe, a średnia wysokość podwyżek wzrosła z 860 tys. dolarów w 2014 roku do 2,5 miliona dolarów na koniec ubiegłego roku.

– Zachęcające jest to, że inwestorzy w coraz większym stopniu dostrzegają potencjał technologii w walce z kryzysem w dziedzinie zdrowia psychicznego. Co czwarta osoba w Wielkiej Brytanii każdego roku cierpi z powodu problemu zdrowia psychicznego (według badań przeprowadzonych przez organizację charytatywną zajmującą się zdrowiem psychicznym, Mind), co kosztuje gospodarkę brytyjską miliony, ale problem ten nadal nie jest odzwierciedony w inwestowanych kwotach. Chociaż wzrost inwestycji jest mile widziany, mamy nadzieję, że inwestorzy zrobią więcej, pomagając rozwiązać jeden z głównych problemów zdrowia publicznego nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie – powiedział Peter Hames, dyrektor generalny Big Health.

Skorzystały startupy

Na zwiększeniu inwestycji w tym obszarze skorzystała Big Health, jedna z firm technologicznych z branży zdrowia psychicznego, która jest wspierana przez Octopus Ventures. Założony w 2010 roku startup, który opracowuje rozwiązania technologiczne dla pacjentów z lękiem i bezsennością, zadeklarował inwestycję w wysokości prawie 11,5 mln dolarów w 2016 roku.

Podobnie, Calm, aplikacja do redukcji stresu, zadeklarowała finansowanie w wysokości około 28,5 mln dolarów w lipcu 2019 roku. Badania wykazały, że na koniec 2019 roku, na każde 7 dolarów zainwestowanych w cyfrowe technologie ochrony zdrowia, prawie 1 dolar został zainwestowany w technologię zdrowia psychicznego.

– Octopus Ventures jest dumny, że przyczynili się do wzrostu inwestycji w tej przestrzeni, otwierając dyskurs na temat tego, co kiedyś uważano za temat nieznany i niedostępny. Odzwierciedla to nasze pragnienie inwestowania w obszary tabu związane z medycyną. Zdrowie psychiczne jest złożoną i zróżnicowaną dziedziną, w której pojawiło się wiele rozwiązań od firm technologicznych – powiedział inwestor Kamran Adle.

Jak podkreśla serwis sparkhealthmd.com celem Octopus Ventures jest poszukiwanie większej liczby firm i przedsiębiorców na wczesnym etapie rozwoju, które pomogą w opracowaniu nowych rozwiązań dla dużej liczby osób, które chcą poprawić swój stan zdrowia psychicznego. Taka inicjatywa w zakresie rozwiązywania problemów dotyczących zdrowia psychicznego wydaje się być korzystna zarówno pod względem społecznym, jak i ekonomicznym.