IQ Partners zamknął 2012 rok 9 nowymi inwestycjami

Dodane: 02.01.2013

Marcin Małecki

Udostępnij:

Fundusz technologiczny IQ Partners S.A. zainwestował około 4 mln zł w dziewięć nowych projektów na wczesnym etapie rozwoju, poszerzając swój portfel inwestycyjny z 56 do 65 spółek.
Fundusz technologiczny IQ Partners S.A. zainwestował około 4 mln zł w dziewięć nowych projektów na wczesnym etapie rozwoju, poszerzając swój portfel inwestycyjny z 56 do 65 spółek.

Największe z nich finansowane będą za pośrednictwem wehikułu inwestycyjnego Ventures Hub Sp. z o.o. Mniejsze inwestycje zrealizowane zostaną za pomocą inkubatora InQbe Sp. z o.o. Wszystkie umowy inwestycyjne weszły w życie pod koniec grudnia 2012 roku.

Łączna wartość inwestycji, które zrealizowane zostały za pośrednictwem wehikułu inwestycyjnego Ventrues Hub Sp. z o.o. wyniosła około 2,5 mln zł. Inkubator zasilił kapitałowo trzy nowe projekty: spółka RTime dostarczy platformę technologiczną, kompetencje oraz wiedzę klientom, którzy chcą wykorzystywać mechanizm RTB (z ang. Real-time bidding) do działań sprzedażowych oraz marketingowych. Spółki BookLine i DebtLine będą zajmować się kolejno świadczeniem internetowych usług finansowo-księgowych dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz obsługą on-line procesu monitoringu i egzekwowania należności handlowych.

Mniejsze inwestycje zrealizowane zostaną za pośrednictwem inkubatora InQbe Sp. z o.o. Kwota finansowania sześciu nowych projektów wyniesie w sumie około 1,5 mln zł. Najbardziej zaawansowanym jest Odbierz.to, w ramach którego prowadzona będzie sprzedaż informacji o preferencjach czy zwyczajach użytkowników pozyskanych w zamian za różnego rodzaju nagrody rzeczowe. Dwie z nowych inwestycji InQbe to tzw. spin-offy projektu Gametrade.pl, który w portfelu inwestycyjnym IQ Partners znajduje się od końca 2010 roku i jest dziś liderem serwisów wymiany gier komputerowych w Polsce. Zespół Gametrade.pl zrealizuje dwa kolejne projekty: QAA oraz GameTrade Mobile. Pierwszy z nich dostarczać będzie użytkownikom wiedzę w postaci tutoriali oraz poradników do gier. Drugi, poprzez serwis internetowy, zaoferuje rekomendacje oraz informacje o grach powstających na smartfony i tablety.

Pozostałe nowe inwestycje InQbe to MotoBase – serwis internetowy adresowany do kierowców i posiadaczy samochodów, Smart Reports – usługa dostarczająca informacje gospodarcze w postaci automatycznie tworzonych raportów, AI Tools – inteligentne oprogramowanie w modelu Software as a Service.

Na mocy podjętych pod koniec 2012 roku decyzji inwestycyjnych fundusz IQ Partners S.A. zamyka rok łączną ilością 65 spółek w portfelu. W minionym roku zrealizował 15 projektów o całkowitej wartości 10 mln zł. W 2013 roku planujemy zainwestować podobną kwotę w nowe projekty. Mamy również plan, aby powtórzyć sukces z 2011 roku i dokonać co najmniej dwóch wyjść z inwestycji – mówi prezes IQ Partners, Maciej Hazubski.

źródło: informacja prasowa