Jak działa SEO-SaaS na Ukrainie w czasach wojny?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jak działa SEO-SaaS na Ukrainie w czasach wojny?

Udostępnij:

Konsekwencje toczącej się wojny odczuwają także międzynarodowe firmy, zwłaszcza te, które mają swoje siedziby na Ukrainie. Serpstat jest jedną z nich. Jak sobie radzi w tym trudnym czasie?

Co to jest Serpstat? Fakty i liczby

Serpstat to platforma SEO typu all-in-one, która pomaga analizować konkurencję, badać słowa kluczowe, śledzić rankingi w wynikach wyszukiwania, sprawdzać backlinki i jakość treści, wykrywać problemy z witryną wraz z zaleceniami, jak je naprawić, i wiele więcej.

  • Firma Serpstat została założona w 2016 roku w Odessie na Ukrainie.
  • W Serpstat zatrudnionych jest około 80 pracowników z Odessy, Kijowa, Charkowa, Lwowa i Iwano-Frankowska.
  • Nawet teraz, w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej, zespół Serpstat kontynuuje nieprzerwaną pracę, a nawet wprowadza aktualizacje i udostępnia nowe, unikalne narzędzia.

Jak pomagamy naszym pracownikom w czasie wojny?

Na początku prawie wszyscy pracownicy zrezygnowali z pracy, nie było wiadomo, co robić i jak dalej pracować. Obecnie część pracowników opuściła kraj lub przeniosła się do bezpieczniejszych regionów Ukrainy, więc sytuacja w pracy ustabilizowała się.

Naszym głównym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W pierwszych dniach wojny pomagaliśmy im w ewakuacji z Kijowa, Charkowa i innych miast, które znalazły się pod ostrzałem, do spokojniejszych regionów.

Obecnie stale monitorujemy warunki, w jakich przebywają nasi pracownicy, i jesteśmy zawsze gotowi pomóc w przeniesieniu tych, którzy będą tego potrzebować. Stale aktualizujemy też nasze wewnętrzne bazy danych dotyczące centrów wolontariatu za granicą, mieszkań do wynajęcia na Ukrainie i w innych krajach. Organizujemy lokalne czaty dla naszych pracowników, aby mogli oni wymieniać się informacjami, jeśli znajdują się obecnie w jednym mieście lub kraju.

Oprócz bezpieczeństwa fizycznego ważne jest dla nas zapewnienie stabilności finansowej naszym pracownikom. Na przykład, zaczęliśmy wypłacać pensje z góry.

Pracownicy Serpstatu dołączają do Sił Zbrojnych, Lokalnej Obrony i prowadzą wojnę informacyjną

Od początku wojny członkowie zespołu Serpstat ewakuują swoje rodziny do schronów, wspierają armię, zgłaszają się na ochotnika, zasilają szeregi obrońców i prowadzą wojnę informacyjną przeciwko fałszywym wiadomościom i rosyjskiej propagandzie.

Zespół koncentruje się na trzech głównych obszarach:

  • wsparciu finansowym Sił Zbrojnych oraz inicjatywach wolontariackich;
  • opór informacyjny wobec wroga w obszarze cyfrowym;
  • utrzymanie rentowności firmy w czasie wojny, wspieranie gospodarki Ukrainy i utrzymanie miejsc pracy.

Oto kilka wypowiedzi naszych pracowników, którzy wstąpili do organizacji wolontariackich lub bronią terytorium Ukrainy:

Taras Pristatsky, Blog Editor (for now – UVJI Coordinator)

Ukraińska Ochotnicza Inicjatywa Dziennikarska (UVJI) zajmuje się badaniem, weryfikacją faktów i tłumaczeniem potwierdzonych informacji z Ukrainy, a następnie dostarcza je bezpośrednio zachodnim dziennikarzom. 

W ciągu jednego tygodnia UVJI zamieściło 173 artykuły w amerykańskich mediach, o wartości 4,5 miliona dolarów, docierając do ponad 200 milionów Amerykanów.

Nie licząc transmisji telewizyjnych. Ponad 10 z nich pojawiło się już w Newsmax, Fox News i GB Breakfast show.

Śpimy po kilka godzin w nocy, ale wszyscy są zmotywowani.

Znam ludzi, którzy pracują w schronach przeciwbombowych w Charkowie, więc nie mam prawa narzekać.

Andrii, Performance Marketing Specialist

Koordynuję ruch oporu i zapewniam wsparcie. Odpowiadam za jednostki ochotnicze i obronę terytorialną w Charkowie.

Nasza grupa przetwarza i konsoliduje dane pochodzące od ludności cywilnej, które są następnie wykorzystywane do doprecyzowania współrzędnych w celu precyzyjnego działania naszych wojsk liniowych, artylerii i lotnictwa. 

Jak wszyscy widzimy w relacjach wideo niezależnych mediów, rosyjscy żołnierze niszczą spokojne miasta i wsie na Ukrainie, masowo zabijając osoby starsze, kobiety, dzieci, a nawet noworodki. 

To nie jest ludzkie, dlatego każdy Ukrainiec robi wszystko, aby odeprzeć atak rosyjskich terrorystów i nie-ludzi. Widziałem starszych ludzi, którzy rzucali kamieniami w czołgi, próbując je zatrzymać, gdy przejeżdżały obok ich domów.

Do tej pory nasi obrońcy odepchnęli wszystkich okupantów w kierunku Charkowa.

Oleksandr, PHP Developer

Zajmuję się obroną terytorialną na przedmieściach Kijowa. Stoję przy blokadzie drogowej w moim rodzinnym mieście. Zgodnie z moimi wyobrażeniami o tym, co się dzieje, miałem lecieć do Barcelony, ale nie po to, żeby walczyć. Rosja to kraj tchórzy, a tamtejsi wojownicy są słabi, podobnie jak ludzie! Wygramy i nikt nie ma co do tego wątpliwości!

Artem, QA Engineer

Służę w siłach zbrojnych w Odessie, zmobilizowany, aby dołączyć do moich towarzyszy z jednostki wojskowej, w której kiedyś służyłem.

Obecnie wzmacniamy nasze pozycje i zrobimy wszystko, aby uniemożliwić Rosjanom przedarcie się. Łapiemy też sabotażystów 🙂

Jestem bardzo dumny z naszego narodu, ponieważ udało nam się zjednoczyć przeciwko wrogowi, stanąć w obronie siebie nawzajem, wszyscy sobie pomagają, staliśmy się jednym narodem.

Usuniemy zło z naszej ziemi. Nie ma w nas litości, jest tylko gniew.

Wsparcie innych krajów jest bardzo ważne. Teraz wszyscy wreszcie zobaczyli, co działo się na Ukrainie przez ostatnie osiem lat.

Jak bardzo zły musiał być świat, aby ludzie z innych krajów dotkniętych tym problemem przyjechali do nas, aby pomścić całkowicie bezkarne morderstwo swoich ludzi na własnej ziemi, aby nie powtórzyło się to w innych krajach?

Serpstat był jedną z pierwszych firm, które opuściły rynek rosyjski

Wielu pracowników Serpstatu przebywa na Ukrainie, ukrywając się w schronach przeciwbombowych. Serpstat nie mógł dalej pomagać rosyjskim firmom w rozwoju, wiedząc, że z podatków od firm będą finansowane zbrodnie wojenne na Ukrainie. Dlatego Serpstat stał się jednym z pierwszych ukraińskich SaaS-ów, który zablokował konta użytkowników z Rosji, nie zważając na konsekwencje ekonomiczne.

2 marca Serpstat zablokował konta użytkowników z Rosji. Dodatkowo Serpstat przestał aktualizować bazy danych Yandex, Google Russia. Użytkownicy Serpstatu z Rosji otrzymali następującą wiadomość:

„Jesteśmy przeciwni wojnie i wszelkiej agresji. Dlatego wstrzymujemy współpracę z użytkownikami z Rosji na czas nieokreślony – do czasu rozwiązania konfliktu.

Jeśli jesteś z Rosji i posiadasz plan taryfowy Serpstat, Twoje konto zostanie zablokowane do czasu zakończenia wojny. Opłata za plan nie zostanie zwrócona.”

W jaki sposób dostosowujemy produkt, aby użytkownicy nie byli poszkodowani

Pomimo tego, że wielu naszych pracowników zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, nasza usługa pozostaje stabilna w każdych okolicznościach, aby zagwarantować dostęp do danych dla naszych klientów. Nieustannie pracujemy nad aktualizacjami serwisu oraz opracowujemy nowe narzędzia i funkcje. „Zachowaj spokój i ulepszaj Serpstat”.

W zakresie rozwoju produktu wprowadziliśmy pewne zmiany w pracy zespołu:

Wojna wpłynęła na plan pracy naszych chłopaków; zrobiliśmy to za darmo; obowiązkowe było tylko uczestniczenie w zlotach drużyny w określonych godzinach. Chłopcy pracowali w schronach podczas częstych alarmów, niektórzy nie byli w stanie się ewakuować i nadal pracują bezinteresownie w okupowanych miastach, gdzie nadal jest dostęp do Internetu.

Vitaly Maslyaninov, CTO w Serpstat

Usunęliśmy niektóre elementy komunikacji wewnętrznej w zespole ds. produktów, które komplikowały łańcuch decyzyjny. Teraz każdy może podejmować decyzje tak autonomicznie, jak to tylko możliwe, aby nie być zależnym od innych. Nikt nie czeka na nic od nikogo. Jeśli muszą czekać, sami podejmują decyzję.

Alex Danilin, CPO w Serpstat

Jak zmieniła się strategia rozwoju produktu

Odrzuciliśmy wszystkie zadania, które przyniosłyby nam rezultaty w dłuższej perspektywie. Skupiamy się teraz na zadaniach, które powinny przynieść efekty już teraz. Szybciej wdrażamy i testujemy nasze hipotezy dotyczące produktów i zapewniamy użytkownikom maksymalne korzyści.

Wojna znacząco zmieniła plany naszego działu badawczo-rozwojowego, zwłaszcza w początkowym okresie jego działalności.

Od początku działań wojennych jasno określiliśmy stanowisko firmy: nie współpracować z użytkownikami z Rosji, nie pomagać firmie, która ze swoich podatków finansuje najeźdźcze siły zbrojne. Zablokowaliśmy wszystkich użytkowników z Rosji, dostawali oni stronę z napisem „kierunek rosyjskiego okrętu wojennego”. Dosłownie dzień później przyszedł do nas DDoS, musieliśmy skoncentrować całą naszą energię na odpieraniu ataku i usuwaniu wąskich gardeł.

Niespodziewanym „odkryciem” była dla nas utrata łączności w ukraińskim i rosyjskim segmencie Internetu. Wiele witryn było niedostępnych z różnych powodów, w tym z powodu uszkodzonych kanałów komunikacyjnych, zniszczonych centrów danych lub ataków DDoS. W trybie pilnym musieliśmy zmienić harmonogramy pracy naszych crawlerów – obecnie chwilowo nie możemy zbierać danych z domen na serwerach zlokalizowanych na Ukrainie i w Rosji.

Niemniej jednak burza pilnych i natychmiastowych zadań minęła, nadszedł czas, aby dostosować plany do nowego rozwoju. Postanowiliśmy skoncentrować nasze wysiłki na małych funkcjach, które będą widoczne dla użytkowników i mogą przynieść efekty w krótkim czasie.

Vitaly Maslyaninov, CTO w Serpstat

Na przykład niedawno wydaliśmy dużą aktualizację: „Keywords Trends” – narzędzie, które pozwala zbierać popularne tematy w miarę ich pojawiania się w danym regionie, co jest szczególnie ważne dla twórców wiadomości i autorów treści. Na przykład, wykorzystaliśmy je do naszego badania, jak zmieniły się trendy w różnych krajach od początku wojny na Ukrainie.

Ale teraz minął już 40. dzień wojny. Stopniowo tempo rozwoju wraca do normy. Chociaż niektórzy programiści odeszli do ZSU/TRO, pozostali przenieśli swoje obowiązki i pracują ze zdwojoną siłą. A my wszyscy wierzymy, że każda napisana linijka kodu, każda nowa funkcjonalność przyniesie nam rychłe zwycięstwo.

Jak nasza firma pomaga ukraińskim firmom

W ciągu pierwszego miesiąca straciliśmy około 50-60% zysków, ale trudno przewidzieć, jakie będą wyniki w przyszłości. W każdym razie – produkt działa. Wiemy, jak ważne jest przetrwanie trudnego okresu dla pracowników i ich rodzin, dla gospodarki kraju, aby móc przyczynić się do zwycięstwa i odbudować kraj po zwycięstwie.

Straciliśmy znaczną część zysków od klientów na Ukrainie, ale niektórzy z nich wracają już do pracy. W najbliższych planach jest uruchomienie programu wsparcia dla klientów z Ukrainy, który pomoże utrzymać działalność. Jeśli chcesz wesprzeć nasz zespół lub kraj, oto co możesz zrobić.

„Po zwycięstwie czeka nas wiele pracy: odbudowa gospodarki kraju. Serpstat zawsze pomagał firmom na Ukrainie w rozwoju, zdobywaniu nowych rynków i klientów. Dlatego teraz czujemy się odpowiedzialni za gospodarkę ukraińską i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dostarczać stabilne dane naszym klientom i płacić podatki państwu, a z drugiej strony stać się podstawą do wspierania innych firm na Ukrainie. Planuję zorganizować serię wykładów dla Ukraińców lub uruchomić kurs szkoleniowy, który pomoże rozwinąć biznes poprzez wyszukiwarki”.

Oleg Salamaha, Founder & Board Member Serpstat

Autor:

Daria Ahieieva

Daria Ahieieva jest redaktorem Outbound i Inbound w Serpstat. Daria zajmuje się współpracą z influencerami, blogami i mediami w branży SEO. Jako doświadczony twórca treści, Daria pracuje ze wszystkimi możliwymi formatami treści: od wywiadów i studiów przypadku po opracowania analityczne oparte na danych Serpstat.