Jak, gdzie i kiedy, czyli nowa księgowa potrzebna od wczoraj

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Każdego dnia średnio trzech przedsiębiorców myśli o zmianie księgowości poszukając rekomendacji w sieci. BanFi Group z pomocą Brand24 zebrało dane z 12 miesięcy by sprawdzić, w jakim czasie polscy przedsiębiorcy najczęściej szukają stałej obsługi księgowej.

Kiedy dostaję informację o naliczonym podatku VAT…

Najwięcej zapytań o poleconych księgowych pojawia się zaraz po tym, jak przedsiębiorcy otrzymują informacje o naliczonym podatku VAT, czyli po dwudziestym dniu każdego miesiąca. Często jest to związane z przygotowaniem błędnych lub zbyt wysokich wyliczeń podatku, który wcześniej nie został zasygnalizowany przedsiębiorcy.

Przyglądając się miesięcznemu rozłożeniu poszukiwań, na czoło wysuwają się luty i marzec. Nie jest to spowodowane indywidualnymi rozliczeniami PIT, a pracami nad rocznym sprawozdaniem finansowym.

25% przedsiębiorców zaczyna poszukiwania nowej księgowej skoro świt, czyli od 6 rano. Najwięcej, bo aż 31% szuka między godzinami 13 a 18. Liczne zapytania pojawiają się również między godziną 19 a północą – 26%. Najrzadziej zapytania publikowane są między północą a 6 rano i stanowią tylko 18%.

Niezależnie od tego, gdzie prowadzę firmę, chcę księgowego mówiącego po polsku…

65% ogłoszeń o poszukiwaniu księgowej dotyczy terytorium Polski. W top 6 miast znalazły się Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz oraz Białystok. Są to także miasta uznane za najbardziej przyjazne dla biznesu w 2014 roku wg. Forbesa i CEIDG.

Prowadząc firmę lub oddziały za granicą aż 35% przedsiębiorców poszukuje księgowych, którzy mówią po polsku i będą w stanie rozliczyć firmę zgodnie z prawem kraju, na którego terytorium się znajdują. Duża część zapytań pochodzi z Niemiec – 23%. Zainteresowani są także przdsiębiorcy prowadzący biznes w Wielkiej Brytanii i Norwegii – po 4% a także z Francji, Holandii, Brukseli i Danii po 1%. Tylko 0,1% przedsiębiorców szuka ich w np. Chinach

…. i znajdę go w internecie

Najliczniejsza grupa spośród badanych przedsiębiorców, bo aż 66%, publikuje zapytania i ogłoszenia o poszukiwaniu księgowych na lokalnych portalach ogłoszeniowych oraz na portalach polonijnych. Blisko o połowę mniej przedsiębiorców 29% wstawia zapytania na Facebooka oraz na fora internetowe. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się mikroblogi z 4% oraz blogi z zaledwie 1% wyszukań.

Poszukiwania nowej obsługi księgowej coraz częściej skutkują rozpoczęciem korzystania z usług księgowości online. Na chwilę obecną już 39% przedsiębiorców wybrało tę formę, bowiem daje ona nie tylko szybki dostęp do dokumentacji firmowej, ale także pozwala na monitorowanie wyników finansowych firmy, a dzięki oddelegowaniu logistyki na wyspecjalizowanych kurierów zapewnia także dostarczenie dokumentów do biura na czas.

fot. pixabay.com