Jak Katowice wspierają startupy? Chcą pomóc w kontakcie z Doliną Krzemową

Dodane: 27.09.2017

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

– Katowice to miasto prężnie rozwijającego się biznesu. W mieście i wokół niego powstają inicjatywy skierowane do przedsiębiorczych mieszkańców, którzy prowadzą firmę oraz do tych, którzy dopiero myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta Katowice.

Startupowe miasto” to cykl artykułów o tym, jak polskie miasta wspierają startupy. W tekstach pokazujemy, jakie działania podejmują Urzędy Miast. Ocenę tego, czy miejskie programy wsparcia spełniają oczekiwania przedsiębiorców pozostawiamy Wam.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pl.depositphotos.com

Niedawno na łamach MamStartup pisaliśmy, że w Katowicach powstanie inkubator przedsiębiorczości. Urząd Miasta w ten sposób chce przyciągnąć do miasta kapitał wpływający na dalszy jego rozwój. Dlaczego uważa, że Katowice to idealne miejsce dla startupów? O to zapytaliśmy pracowników Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice i w odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że Urząd Miasta podejmuje działania mające na celu przede wszystkim konsolidację ekosystemu startupowego, który istnieje w mieście.

– Pracujemy na kilku płaszczyznach: przyciągamy ciekawe wydarzenia i inicjatywy do miasta, wspieramy inicjatywy „oddolne” oraz inwestujemy w przyjazną przedsiębiorcom przestrzeń – mówili nam pracownicy magistratu. W Katowicach powstają również inicjatywy skierowane do przedsiębiorczych mieszkańców, którzy prowadzą firmę oraz do tych, którzy dopiero myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Ilu mieszkańców Katowic pracuje w branży IT? – Pod względem wielkości generowanego zatrudnienia branża IT tworzy w Katowicach ok. 5,5 tys. miejsc pracy, tj. niemal 3% całkowitego potencjału miejsc pracy w mieście – czytamy w odpowiedzi na zapytanie prasowe. 

W strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Katowice, m.in. dla wyżej wymienionych mieszkańców, w Wydziale Obsługi Inwestorów powstał Referat Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W ramach wykonywanych zadań podejmuje liczne inicjatywy mające na celu promowanie przedsiębiorczości oraz wsparcie startupów. We współpracy z Fundacją Tax Care Inicjatywa Wspierania Przedsiębiorczości organizowane są bezpłatne szkolenia i warsztaty dla osób prowadzących działalność gospodarczą i osób chcących ją rozpocząć.

– W ramach współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach referat w 2017 r. zorganizował 7 szkoleń dla przedsiębiorców – 6 szkoleń pn.”ABC podejmowania działalności gospodarczej” oraz 1 szkolenie pn. ”Biznesplan krok po kroku”. W ramach doradztwa szkoleniowego we współpracy z Krajową Izbą Doradców Podatkowych organizowane są bezpłatne porady podatkowe dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą – dodają pracownicy Referatu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Urzędu Miasta Katowice.

Od nich dowiedzieliśmy się także, że w 2017 r. referat zorganizował 6 spotkań dla młodych przedsiębiorców. Mając na uwadze potrzeby związane z poszerzeniem wiedzy z zakresu zakładania działalności gospodarczej, zorganizowano szkolenie z symulacji działalności gospodarczej dla przedsiębiorców z Katowic (21.03.2017 r.) – uczestnicy wzięli udział w grze, opartej na zarządzaniu konkretną firmą. Dlaczego za pomocą gry mieszkańcy Katowic mieli uczyć się przedsiębiorczości?

Ponieważ udział dał im możliwość opracowania strategii działania firmy, poznania metod podwyższania rentowności własnego przedsiębiorstwa oraz przetestowania wypracowanych rozwiązań i sprawdzenia jak to, co wykreują, wpłynie na bieżącą działalność firmy. – Uczestnicy zdobyli wiedzę poprzez doświadczenie. W szkoleniach dla przedsiębiorców organizowanych przez Referat Małych i Średnich Przedsiębiorstw w UMK w 2017 r. uczestniczyło 294 osób (stan na 11.09.2017 r.) – czytamy.

Urząd Miasta Katowice w nadesłanej odpowiedzi przekonuje, że z punktu widzenia rozwoju miasta istotne jest to, by coraz więcej firm, startupów powstawało w mieście Katowice, dlatego działania skierowane są na informowanie, szkolenie, inspirowanie młodych ludzi do przekuwania swoich pasji w projekty biznesowe. – Z tego względu od ponad roku następuje konsolidacja ekosystemu innowacji i przedsiębiorczości jak również ekosystemu startupowego, które istnieją w mieście – odpowiedzieli pracownicy Urzędu Miasta.

Jak Katowice planuje pomóc w rozwoju przedsiębiorcom w ciągu najbliższych lat? Chce wesprzeć firmy w nawiązywaniu kontaktów w Dolinie Krzemowej. Planuje także otwarcie wspomnianego na początku artykułu Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Kolejnymi działaniami, które podejmie Urząd Miasta w przyszłym roku będzie organizacja szkoleń, prowadzenie platformy informacyjnej msp.katowice.eu oraz wspieranie inicjatyw oddolnych.

A Wy? Jak oceniacie wsparcie Urzędu Miasta KAtowic? Odpowiedzi zostawcie w komentarzach.