Jak łączyć świat nauki z biznesem? Portal MOST Wiedzy może to ułatwić

Dodane: 21.03.2019

Mam Startup

Udostępnij:

Coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju cieszy się współpraca między środowiskiem akademickim, a biznesem. Jednak transfer technologii nadal jest zbyt wolny. Jest to obecnie jeden z największych problemów firm, które chcą zwiększyć swoją innowacyjność. Brakuje im odpowiednich narzędzi, które mogą przyspieszyć proces nawiązywania relacji na styku nauka-biznes.

Politechnika Gdańska znalazła jednak rozwiązanie. Stworzyła narzędzie, które zbliży do siebie świat nauki i biznesu, co ułatwi nawiązywanie współpracy i transfer wiedzy. Cel projektu jest prosty i ma pomóc polskim firmom podnieść innowacyjność. Niestety, nasza gospodarka nadal jest jedną z najmniej innowacyjnych w Unii Europejskiej.

Właśnie dlatego powstał portal MOST Wiedzy. Jest to platforma, której zadaniem jest łączenie świata nauki i biznesu. Dostępna jest bezpłatnie z każdego urządzenia. Na portalu można znaleźć stale aktualizowane informacje o najnowszych osiągnięciach naukowych, innowacyjnych rozwiązaniach, patentach, dostępnej aparaturze, zespołach i kierunkach rozwoju tematów badawczych pracowników naukowych, m.in. Politechniki Gdańskiej. Prowadzone są również rozmowy z innymi polskimi uczelniami, które chciałyby dołączyć do projektu.

Oferta materiałów dostępnych na portalu stale rośnie. Od startu projektu udostępnionych zostało już ponad 1000 pełnych treści artykułów naukowych z różnych dziedzin. Dodatkowo szczegółowo opisano laboratoria i przygotowywana jest szeroka oferta biznesowa. Dzięki temu portal MOST Wiedzy zdobywa coraz większe uznanie.

Projekt otrzymał w ostatnim czasie kilka nagród, ale wiemy, że jesteśmy dopiero na początku drogi, którą sobie zaplanowaliśmy. Nasz cel jest ambitny, ponieważ chcemy dostarczyć polskim firmom narzędzie, które pomoże im szybciej rozwijać się za sprawą innowacji technologicznej. Obecnie jesteśmy na etapie udoskonalania portalu pod kątem potrzeb biznesu. Właśnie wprowadzamy szczegółową ofertę naszych laboratoriów i zespołów badawczych, z których usług mogą skorzystać przedsiębiorcy – mówi dr inż. Paweł Lubomski, dyrektor Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej i kierownik projektu MOST Wiedzy.

MOST Wiedzy to także świetne narzędzie dla przedsiębiorców i startupów. Za jego pomocą można nawiązać kontakt z naukowcami, którzy pracują nad interesującymi zagadnieniami. W ten sposób transfer technologii staje się bardziej przystępny i może ułatwić wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do firm. Dodatkowo portal ułatwia kontakt ze specjalistami z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej, którzy mają duże doświadczenie we współpracy z biznesem. Dlatego warto sprawdzić potencjał badawczy i ofertę biznesową, która jest dostępna na portalu MOST Wiedzy w zakładce „dla biznesu”.

Do tej pory innowacyjne rozwiązania były dostępne jedynie dla dużych firm, które dysponowały wysokimi budżetami. Dzięki łatwiejszemu nawiązywaniu współpracy na styku nauka-biznes, wprowadzanie innowacji do firm stanie się dużo łatwiejsze i tańsze. Warto również pamiętać, że przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie na realizowanie innowacyjnych projektów. Otrzymanie grantu wspólnie z naukowcami może być szansą na rozwój zarówno dla nowych przedsiębiorstw, jak i dla firm, które mają już wypracowaną pozycję na rynku.

Portal MOST Wiedzy pozwala naukowcom zaprezentować i wypromować dorobek naukowy. Mogą oni w przejrzysty i zrozumiały sposób pokazać to, nad czym obecnie pracują. Dzięki temu biznes ma szansę ich znaleźć i nawiązać współpracę. Część ruchu na portalu pochodzi spoza Polski, dlatego jego twórcy liczą na nawiązywanie współpracy międzynarodowej.

Nasz projekt powstał na bazie obserwacji dotychczasowej współpracy Politechniki Gdańskiej z biznesem. Zauważyliśmy, że przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, gdzie mogą znaleźć konkretne i sprawdzone informacje w momencie, kiedy szukają nowych rozwiązań do swojego biznesu lub niestandardowych rozwiązań ich problemów. Stale rozmawiamy z przedstawicielami różnych firm, którzy podpowiadają nam, jakie konkretnie funkcjonalności powinny znaleźć się na portalu, aby był on przydatny dla biznesu – podkreśla dr inż. Paweł Lubomski.

Możliwości portalu MOST Wiedzy może sprawdzić każdy. Warto pamiętać, że jest to narzędzie, które nie służy jedynie do nawiązywania współpracy między nauką i biznesem. Z portalu korzysta na co dzień wielu studentów i doktorantów, którzy w ten sposób mają zapewniony bezpłatny dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy. Jesteśmy pewni, że to właśnie łatwy dostęp do wiedzy może przyczynić się do rozwoju innowacyjności w Polsce.

Projekt Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – MOST Wiedzy jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020.

Artykuł powstał we współpracy z Politechniką Gdańską.