Jak najłatwiej uruchomić własny sklep internetowy, czyli o PrestaShop słów kilka

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jak najłatwiej uruchomić własny sklep internetowy, czyli o PrestaShop słów kilka

Udostępnij:

Uruchomienie własnego sklepu internetowego daje ogromne możliwości – pozwala na rozpoczęcie handlu i dotarcie równocześnie do tysięcy klientów. Jednak by skutecznie wystartować z własnym sklepem internetowym, musisz nie tylko zastanowić się nad oferowanym asortymentem czy działaniami marketingowymi (m.in. pozycjonowaniem, SEO i komercyjnymi rozwiązaniami reklamowymi), ale również nad wykorzystanym oprogramowaniem, pozwalającym na wyświetlanie zawartości i realizowanie zakupów. Czy popularny PrestaShop to dobry wybór?

Dlaczego właśnie PrestaShop?

Być może niezbyt podoba Ci się idea płacenia za wykorzystywane oprogramowanie już na samym początku funkcjonowania sklepu, kiedy jeszcze nie masz pewności, jak będzie on działał i na jakie zyski możesz liczyć. Dostępne są jednak rozwiązania całkowicie darmowe – dlaczego więc z nich nie skorzystać? W przypadku PrestaShop możesz liczyć na działanie porównywalne z drogimi produktami konkurencji. Po kolei, wśród zalet tego właśnie systemu można wymienić:

  • Intuicyjny i łatwy w obsłudze panel administracyjny – nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy ani znać się na kodowaniu, by móc dodawać i usuwać produkty, a także aktualizować ich stan, sposoby płatności czy dodawać informacje o stanie przesyłki;
  • Ogromną funkcjonalność – PrestaShop to bogactwo wbudowanych funkcji; jeśli jednak okazałyby się niewystarczające, to dostępna jest ogromna baza dodatkowych wtyczek i pluginów. Jeśli jednak nawet to nie spełniałoby Twoich oczekiwań, to możesz zlecić programiście napisanie żądanej funkcji – dzięki popularności tej platformy z łatwością znajdziesz kompetentnego specjalistę;
  • Wydajność i użycie zasobów – pomimo ogromnej funkcjonalności i łatwej obsługi system PrestaShop wymaga niewielkich zasobów serwera i działa szybko nawet na mniej wydajnych konfiguracjach. Zaletą jest również wbudowana indeksacja strony, która także pozytywnie odbija się na wydajności;
  • Możliwość zupełnie bezpłatnego uruchomienia i konfiguracji sklepu – docenią to osoby dopiero rozpoczynające przygodę z eCommerce, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji rynkowej i stabilnych dochodów. Choć wykorzystanie PrestaShop wymaga posiadania pewnej wiedzy, to bez problemu można również znaleźć osobę obeznaną, która pomoże Ci w uruchomieniu sklepu za niewielkie pieniądze.

Jak w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje PrestaShop?

Popularność tej platformy stale rośnie – i trudno się temu dziwić, widząc jaką funkcjonalność oferuje to darmowe narzędzie. Oczywiście nie oznacza to, że obsługa PrestaShop z automatu będzie łatwa, a oferowane rozwiązania idealnie dopasowane do Twoich wymagań. Aby Twój sklep działał bez zarzutu, potrzebujesz m.in. regularnych aktualizacji, które poprawiają bezpieczeństwo sklepu oraz jego responsywność i wydajność. Oczywiście domyślna konfiguracja prawdopodobnie nie będzie najbardziej optymalna dla Twojego biznesu, dlatego konieczne może okazać się sprawdzenie dostępnych modułów i wtyczek, pozwalających na rozszerzenie funkcjonalności sklepu. Sporo z obecnych na rynku rozszerzeń jest płatnych, co może oczywiście oznaczać pewne wydatki. Warto ponadto unikać przeładowywania oprogramowania dużą liczbą dodatków, może to bowiem wpłynąć na wydajność i funkcjonowanie sklepu u Twoich klientów. Warto na tym etapie skorzystać z pomocy doświadczonej osoby – np. specjalisty zajmującego się na co dzień sklepami i stronami internetowymi.

Z czasem sklep zbudowany na platformie PrestaShop może zacząć spowalniać swoją pracę, np. na skutek przeładowania czy wgrania zbyt dużej ilości wtyczek. Dla klientów taka sytuacja może być trudna do zaakceptowania i może ich skłaniać do poszukiwania innego dostawcy. Dlatego, by uniknąć spowolnień i zapewnić swojemu sklepowi odpowiednią wydajność, warto nie tylko regularnie wykonywać optymalizacje i przegląd aktualnych ustawień, ale również sięgnąć po wysokiej jakości serwer, przygotowany specjalnie pod tę platformę. Jedną z najpopularniejszych w Polsce ofert, przygotowanych z myślą o PrestaShop może pochwalić się serwis home.pl, który oferuje specjalne pakiety, opracowane z myślą o tym rozwiązaniu. Pełna oferta dostępna jest pod adresem home.pl/prestashop/.

PrestaShop – rozwiązanie dla Ciebie?

Jeśli chcesz skorzystać z wydajnego, darmowego i otwartoźródłowego rozwiązania umożliwiającego szybkie zbudowanie profesjonalnego sklepu internetowego, to właśnie PrestaShop jest jednym z rozwiązań, które powinieneś wziąć pod uwagę. Ponad 20 000 sklepów w naszym kraju korzysta z jego możliwości, co pokazuje, jak przydatne jest to narzędzie.

 

Artykuł powstał we współpracy z home.pl