Jak odpoczywać? Tego dowiemy się z ostatniego odcinka Firmamentu

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jak odpoczywać? Tego dowiemy się z ostatniego odcinka Firmamentu

Udostępnij:

Zapraszamy na ostatnią przed wakacyjną przerwą emisję programu Firmamentu. Ponieważ sezon urlopowy właśnie się zaczął, tematem odcinka jest nic innego jak właśnie … odpoczynek.

O tym, jak dobrze odpoczywać i dlaczego warto przyzwolić sobie na 2-3 tygodniowy urlop, nawet w startupie, Jarosław Sroka rozmawiał w programie Firmament emitowanym na falach Radia 357 z:

  • Joanną Bensz, założycielką i prezeską Longevity Center,
  • Ewą Geresz, byłą dyrektorką programów i partnerstw międzynarodowych w Venture Café Warsaw Foundation,
  • profesorem Rafałem Mrówką, wykładowcą studiów MBA for Startups na SGH,
  • oraz Radosławem Kruczkiem, członkiem zarządu Wellbeing Polska – mierzalnych programów dla firm.

Urlop=Plażowanie? Niekoniecznie!

Goście zastanawiali się nad tym, jaki jest najlepszy sposób wypoczynku. Leniuchowanie czy intensywny wypoczynek?

Joanna Bensz przekonywała do otwarcia się na prawdziwe leniuchowanie – nie realizowanie ważnych celów w czasie urlopu, ale otwarcie na prawdziwe odcięcie się od wszelkiej rywalizacji, konkurowania. Z kolei Ewa Geresz czerpiąc z własnego przykładu mówiła, że ciężko jest w czasie urlopu leniuchować z prostego powodu – zbyt dużej przestrzeni na przemyślenia, które prędzej czy później prowadzą do spraw zawodowych.

Każdy musi przemyśleć, jaki jest najlepszy czas do spędzenia urlopy w jego przypadku – podsumowali goście Jarosława Sroki.

Po co nam urlop?

A co, gdy nie mamy ochoty brać urlopu lub naszym zdaniem nie możemy sobie na niego pozwolić? Profesor Rafał Mrówka zachęca do ponownego rozważenia takiej decyzji, wskazując na szereg negatywnych skutków zaburzenia work-life balance: – Długotrwały pracoholizm prowadzi do wypalenia zawodowego, ale również do wielu schorzeń. Odpowiedzialni przedsiębiorcy i managerowie muszą nauczyć się odpoczywać. Znam organizacje, które zwalniały swoich managerów, gdy okazało się, że w trakcie urlopu wysyłali służbowe maile pracownikom. Władze organizacji argumentowały, że w ten sposób zwierzchnicy zbytnio uzależniali od siebie swoje zespoły. A to nie jest korzystne dla żadnej organizacji.

Więcej w Firmamencie 👇

Zachęcamy również do odsłuchania fragmentów poprzednich audycji z cyklu oraz do przeczytania towarzyszących im artykułów.