Jak poszczególne województwa radzą sobie po pandemii?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Jak poszczególne województwa radzą sobie po pandemii?

Udostępnij:

Raport kwartalny GUS przynosi kolejne dobre wieści co do dynamiki rozwoju sektora przemysłu w naszym kraju, rok do roku wzrosty zanotowano aż w 15 województwach. Z kolei we wszystkich województwach nastąpił wzrost wynagrodzeń przy jednoczesnym wzroście bezrobocia.
GUS opublikował raport podsumowujący rozwój społeczno-gospodarczy kraju z rozbiciem na województwa za pierwszy kwartał 2021 roku. Najważniejsze wnioski ogólnokrajowe to:

 • spadek PKB o 0,9% w porównaniu z I kwartałem 2020 roku (ale za to polepszenie sytuacji w porównaniu z IV kwartałem 2020, kiedy to spadek wyniósł 2,7%),
 • głównym odpowiedzialnym za obniżenie wartości PKB jest eksport (spadek w I kwartale 2021 o 1,9 p. proc. wobec wzrostu o 0,1 p. proc. w IV kwartale 2020 r.), za to przed jeszcze większym spadkiem ratował naszą gospodarkę popyt wewnętrzny (1,0 p. proc. wobec spadku o 2,8 p. proc. w IV kwartale 2020r.),
 • największe spadki WDB rok do roku odnotowano w zakwaterowaniu i gastronomii (o 77,2%), więcej niż średnia krajowa straciły również branże działalności finansowej i ubezpieczeniowej (o 18,8%), budownictwie (o 15,1%) oraz informacji i komunikacji (o 2,1%).
 • spadły ceny żywności, napojów bezalkoholowych, odzieży, obuwia i usług transportowych,
 • były jednak i wzrosty – produkcja sprzedana przemysłu była o 7,8% wyższa niż w I kwartale 2020 roku.

 • nie mamy do czynienia ze znaczącym spadkiem zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw – jest mniejsze o 1,7% niż w tym samym okresie rok temu.
 • w sektorze przedsiębiorstw płace wzrosły o 5,7 % w stosunku do analogicznego okresu rok temu.
 • Wzrost produkcji w większości województw

  Nie dość, że produkcja przemysłowa wzrosła bardzo mocno w ujęciu ogólnokrajowym, to jeszcze przyrosty były równomiernie rozłożone – wzrosty zanotowano aż w 15 województwach. Najwyższe dla województwa dolnośląskiego (17%), a najniższe dla pomorskiego (0,6%). Jedynym regionem, który zanotował spadek produkcji, jest województwo warmińsko-mazurskie. Te ostatnie idą w parze z mocnym spadkiem zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym notowanym w regionie – 9,4% w porównaniu ze średnim krajowym spadkiem o 1,2%.

  Praca zdalna najpopularniejsza na Mazowszu

  Ciekawe dane co do kierunku rozwoju rynku pracy przynoszą dane dot. udziału osób pracujących zdalnie – najwięcej osób, których pracodawcy zdecydowali się na takie rozwiązanie było w województwie mazowieckim, a najmniejsze w świętokrzyskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim oraz lubuskim:

  źródło: GUS

  Wynagrodzenia rosły we wszystkich województwach, a największe wzrosty odnotowano w województwach opolskim i łódzkim (odpowiednio 8% i 7,3%). Najmniej wzrosty odczuli zatrudnieni w województwie mazowieckim (4,5% wzrostu).

  Wzrost liczby bezrobotnych zarejestrowanych wystąpił we wszystkich województwach – od 32,6% w śląskim do 6,2% w świętokrzyskim. Największy przyrost ofert pracy zanotowano dla województwa warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskim i podkarpackim. Z kolei najmniejsze wzrosty liczby ofert zanotowano w województwie mazowieckim.

   

   

  icon-112px-padlock Created with Sketch.

  Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem