Jak prawnie ochronić innowacyjne pomysły? 5 porad dla przedsiębiorców

Dodane:

Rafał Sikorski Rafał Sikorski

Jak prawnie ochronić innowacyjne pomysły? 5 porad dla przedsiębiorców

Udostępnij:

Planując wprowadzenie na rynek nowego produktu, ich autorzy są skupieni głównie na rozwoju i spieniężaniu pomysłów. Kluczowym aspektem przed promocją powinna być tymczasem ochrona prawna innowacyjnego rozwiązania.

Nad czym warto się zastanowić w zakresie własności przemysłowej?

  1. Przemyśl, co dokładnie chcesz chronić

Własność intelektualna to nie tylko patenty, ale także przykładowo wzornictwo przemysłowe (wygląd zewnętrzny produktu) czy znaki towarowe (nazwy lub logo). Chronić możesz zatem nie tylko rozwiązania zawarte w produkcie, ale również nową markę, którą powołujesz do życia.

  1. Policz, jak dużo możesz wydać

Cena samego zgłoszenia do polskiego Urzędu Patentowego nie musi być wysoka, może to być zaledwie kilkaset złotych, jeśli na przykład zgłaszasz znak towarowy. Kiedy rozwijasz początkujący startup, zapewne liczysz każdą złotówkę. Pamiętaj jednak, że w przypadku braku ochrony możesz stracić znacznie więcej. To nie tylko pieniądze wydane na procesy sądowe, ale także straty biznesowe. Ktoś po prostu może wykorzystać Twoją koncepcję.

  1. Zdecyduj, na jakich rynkach będziesz działać

Ochronę możesz uzyskać na poziomie krajowym, międzynarodowym lub regionalnym. Im szersza geograficznie będzie Twoja ekspansja, tym większe koszty ponosisz.

Wniosek musisz złożyć w odpowiednim organie. W Polsce będzie to Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, w Unii Europejskiej Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, a rejestracja międzynarodowa odbywa się za pośrednictwem World Intellectual Property Organization.

Warto wiedzieć, że ochrona w całej Unii Europejskiej nie zawsze jest korzystna. Podważenie prawa w jednym państwie (nawet tym, na terenie którego nie działasz) skutkuje bowiem upadkiem prawa w całej Unii. Weź też zatem pod uwagę ochronę w poszczególnych państwach.

  1. Postaw na rozsądek

Pamiętaj, że ubieganie się o ochronę to długotrwały proces trwający nawet do kilku lat, szczególnie w przypadku wynalazków. Dla Ciebie kluczowa jest jednak sama data złożenia wniosku. Od tego momentu możesz spokojnie rozwijać projekt oraz weryfikować jego rentowność czy wreszcie poszukiwać inwestorów skłonnych zainwestować swoje środki także w zabezpieczenie Twoich rozwiązań. Działa tu zasada pierwszeństwa – kto pierwszy do rejestru, ten pierwszy co do prawa.

  1. Zapytaj ekspertów

Nie wiesz, jak poradzić sobie z procedurą ochrony własności przemysłowej? Trudno Ci samodzielnie podjąć decyzję, jakiej ochrony potrzebujesz? Możesz skonsultować się z rzecznikiem patentowym lub prawnikiem specjalizującym się we własności intelektualnej. Kluczowym aspektem jest wybór elastycznej kancelarii, która rozumie dynamiczny proces powstawania innowacyjnych produktów.

Prof. UAM dr hab. Rafał Sikorski

Ekspert ds. własności intelektualnej w kancelarii SMM Legal.