Jak przechowywać i chronić ważne dane w firmie? Oto alternatywa dla chmury i drogich serwerów

Dodane: 21.11.2019

Mam Startup

Udostępnij:

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważną kwestią w firmie jest bezpieczne przechowywanie danych. Zwłaszcza w branżach kreatywnych i  związanych z nowymi technologiami, których przedstawiciele potrzebują nie tylko niezawodnych rozwiązań i możliwości odzyskiwania danych, ale również dużej pojemności i szybkości działania dysków. Alternatywą dla rozwiązań chmurowych i drogich serwerów może być system NAS. Jak to działa?
NAS (Network Attached Storage) to technologia, która umożliwia łączenie zasobów pamięci dyskowych z siecią komputerową. W praktyce – to podłączona do Internetu skrzynka z dyskami, którą ustawiamy w domu lub biurze. Dzięki temu uprawnieni użytkownicy (pracownicy, krewni albo klienci, z którymi chcemy się podzielić konkretnymi zasobami) mają natychmiastowy dostęp do wszystkich plików z każdego miejsca na ziemi z dostępem do sieci.

System NAS to jedno. W nim główną rolę odgrywa serce urządzenia, czyli dyski – np. te z rodziny Seagate IronWolf i IronWolf Pro. Ich pojemność sięga nawet 16 TB (nośniki HDD), a najbardziej wymagające firmy mogą sięgnąć po bardzo szybkie dyski SSD – jedne i drugie dedykowane są właśnie NAS-om.

Co bardzo istotne z punktu widzenia małego lub średniego biznesu, rozwiązanie to można w każdym momencie w bardzo prosty sposób skalować. Wystarczy dokupić kolejny dysk lub następny system NAS wraz z dyskami i połączyć z tymi, które aktualnie użytkujemy. Co najważniejsze, po takiej integracji cały zespół dysków nadal będzie jedną siecią. Pojedynczy, podstawowy NAS może pomieścić od dwóch do nawet kilkunastu nośników danych.

DLACZEGO WARTO SIĘGNĄĆ PO NAS?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w poniższym filmie. Świetlica Studio to firma, która zajmuje się produkcją treści wideo. Niejednokrotnie są to materiały nagrywane w jakości 4K i 6K, a to oznacza ogromne ilości danych. Przy tworzeniu 20-minutowego materiału, potrzeba blisko ponad 250 gigabajtów przestrzeni dyskowej. Na poniższym filmie Łukasz Michalak, właściciel Świetlicy Studio opowiada, dlaczego jako przedsiębiorca w codziennej pracy używa rozwiązania NAS z dyskami Seagate IronWolf.

BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA

Dokumenty, wiadomości e-mail, obrazy, treści internetowe, filmy i wiele innych, to bardzo ważne dane dla każdego przedsiębiorcy. Bezpieczeństwo to jedna z głównych zalet NAS-a. Dlatego Seagate oferuje również usługę odzyskiwania danych oraz zintegrowanego tworzenia kopii zapasowych z funkcją RAID. Co najważniejsze, aby zarządzać potrzebami pamięci, nie trzeba kontaktować się z dostawcą rozwiązania, czy działem IT – wszystko jest bardzo intuicyjne, co obniża znacząco koszty eksploatacji.

Ponadto użytkownicy otrzymują aż 5 lat gwarancji na dysk Seagate IronWolf Pro (najwięcej na rynku) i 3 lata na Seagate IronWolf. Producent oferuje także usługę Rescue Data Recovery Service na wypadek, gdyby trzeba było odzyskać dane.

Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie szyte na miarę każdej małej lub średniej firmy. NAS-y cechuje nie tylko niezawodność, ale przede wszystkim elastyczność i bezpieczeństwo danych, które mogą stanowić o „być albo nie być” naszego przedsiębiorstwa.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem