Jak rozwijać swój biznes w skali międzynarodowej i nawiązać współpracę z dużymi korporacjami?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jak rozwijać swój biznes w skali międzynarodowej i nawiązać współpracę z dużymi korporacjami?

Udostępnij:

Poznański Park Naukowo-Technologiczny przeprowadził ankietę wśród kilkudziesięciu startupów z Polski, Danii, Litwy, Hiszpanii, Estonii, Niemiec oraz Węgier, pytając o różne aspekty funkcjonowania w czasie i po pandemii. Startupy prognozują, że koniec pandemii będzie niezwykle pracowitym, a zarazem trudnym czasem. Wyjście na nowe rynki, rozwój relacji z klientami, promocja i wzmożona sprzedaż znalazły się na szczycie listy działań planowanych na najbliższe miesiące. Startupy deklarują wznowienie realizacji odroczonych projektów komercyjnych i badawczych oraz dalsze poszukiwanie finansowania zewnętrznego.

Szansą dla rozwoju młodych firm są różne programy finansowane ze środków unijnych. Tego typu programy oferują szereg możliwości dla młodych spółek technologicznych. Łączą je z korporacjami i inwestorami oraz wspierają w ekspansji zagranicznej. Dysponują bogatą bazą międzynarodowych mentorów oraz ekspertów, którzy szkolą i pomagają startupom w rozwijaniu biznesu na wielu płaszczyznach swojej działalności. Oferują dostęp do bazy kontaktów: inwestorów oraz korporacji, z którymi młode spółki technologiczne mają szansę nawiązać współpracę oraz relację biznesową. Organizują liczne wydarzenia networkingowe i warsztaty, aby pomóc firmom w rozwijaniu kompetencji, zdobywaniu wiedzy i doświadczenia w środowisku międzynarodowym. Jednym z przykładów jest jedyny w Polsce, bezpłatny, międzynarodowy program Scale-up Champions, który realizowany jest przez Poznański Park Naukowo- Technologiczny we współpracy z czterema instytucjami z Estonii, Danii, Litwy i Hiszpanii.

Poszerz swoje horyzonty z programem Scale-up Champions!

Program Scale-up Champions wspiera startupy z sektora deep tech z całej Europy i oferuje trzy ścieżki wsparcia:

  • Program Współpracy z Korporacjami,
  • Program Gotowości Inwestycyjnej,
  • Program Międzynarodowej Inkubacji, w którym pomaga projektom w internacjonalizacji przedsiębiorstwa.

Scale-up Champions trwa od roku i dotychczas zrealizował pierwsze edycje swoich programów angażując łącznie ponad 100 startupów z Europy, około 70 przedstawicieli funduszy VC i Business Angels oraz 30 korporacji. Partnerami realizowanych działań były przedsiębiorstwa jak: Volkswagen Poznań, PwC, PKO Bank Polski, Alvo Medical, Danfoss czy Connect Pay. W inicjatywie zaangażowane są czołowe fundusze venture capital oraz mentorzy i eksperci z całej Europy.

Chcesz nawiązać współpracę z globalnymi korporacjami?

Program Scale-up Champions nie zwalnia tempa i poszukuje startupów do drugiej rundy Programu Współpracy z Korporacjami. Do tej ścieżki młode spółki technologiczne mogą aplikować do 29 kwietnia 2021 r. Poszukiwane są technologie specjalizujące się w rozwiązaniach dla branży: Health Tech, Green Energy, Retail, Fintech, Smart Cities i Industry 4.0.

Projekty, które odpowiedzą na korporacyjne wyzwania otrzymają szansę na zaprezentowanie się przed globalnymi przedsiębiorstwami: Adamed, Cisco, Global Omnium, TMB Transports Metropolitans de Barcelona, Danfoss, Desigual, Elisa i wieloma innymi.

Korporacje wyznaczyły ponad 50 technologicznych wyzwań w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań startupów. Przykładem poszukiwanych technologii są te wyznaczone przez koncern medyczny Adamed, który poszukuje rozwiązań m.in. będących idealną parą dla jednego lub więcej produktów marki Adamed, tym samym dostarczając wymiernej wartości pacjentom. Poszukiwane są również technologie specjalizujące się w rozwiązaniach terapeutycznych opartych na dowodach dostarczanych pacjentom w formule SaaS, czy rozwiązania poprawiające stosowanie się pacjentów do zaleceń lekarzy w zakresie stosowania leków będących jednocześnie wygodne i skuteczne. To tylko namiastka wyzwań określonych przez korporacje. Pełna lista znajduje się na stronie: https://www.scaleupchampions.com/challenges.

Wirtualna podróż po kraju startupowych unicornów

Dla tych, którzy chcieliby rozwijać swój biznes za granicą, a zwłaszcza na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Scale-up Champions przygotował „Market Discovery Mission” po kraju startupowych unicornów, czyli Estonii!

Do tej wyjątkowej misji w formie online zostanie wybranych 10 najlepszych startupów z Europy. To 5-dniowe wydarzenie, organizowane 24-28 maja 2021 r. będzie świetną okazją do poznania estońskiego ekosystemu startupów i tamtejszej kultury biznesowej. Na zakwalifikowane firmy czekają wydarzenia networkingowe angażujące lokalne przedsiębiorstwa oraz kluczowe instytucje z ekosystemu. Uczestnicy będą mieli szansę na nawiązanie kontaktów biznesowych z przedsiębiorcami i ekspertami podczas spotkań 1:1. Planowane są również warsztaty oraz szkoleniach dotyczące specyfiki estońskiego rynku i aspektów prawnych jego działania. Taka wiedza pozwoli startupom na lepsze zrozumienie ekosystemu docelowego oraz jego możliwości, aby stworzyć sprzyjające warunki do rozpoczęcia swojej działalności w kraju, który jest europejskim pionierem branży cyfrowej.

Aby przystąpić do udziału w rekrutacji, należy złożyć aplikację do 3 maja 2021 r. Serdecznie zachęcamy do wypełnienia formularza i życzymy powodzenia!

Projekt otrzymał finansowanie z unijnego programu badawczo-innowacyjnego „Horyzont 2020” w ramach umowy o dotację nr 871877.  Koordynatorem projektu jest Poznański Park Naukowo Technologiczny. Projekt realizujemy wraz z partnerami La Salle Technova z Barcelony, FUNITEC z Barcelony, DTU Skylab z Kopenhagi, Tehnopol z Tallina oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym z Kowna.

 

Artykuł powstał we współpracy z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym