Jak większość startupów musieliśmy wykonać pivot w części naszych działań. Let’s Fintech with PKO Bank Polski podsumowuje 2020 rok

Jak większość startupów musieliśmy wykonać pivot w części naszych działań. Let’s Fintech with PKO Bank Polski podsumowuje 2020 rok

Udostępnij:

Jeśli mielibyśmy wybrać przymiotnik, który najlepiej określi rok 2020, byłoby nim słowo „dynamiczny”. Kiedy w styczniu 2020 roku startowaliśmy z nową energią w Let’s Fintech with PKO Bank Polski, mieliśmy bardzo ambitne plany. Zarówno w zakresie wdrożeń technologicznych, jak i działań związanych z wspieraniem ekosystemu innowacji. Pandemia zweryfikowała nasze założenia i podobnie jak większość startupów musieliśmy wykonać pivot w części naszych działań. Let’s Fintech with PKO Bank Polski podsumowuje 2020 rok.
Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, akceleratory i fundusze podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Rok 2020 rozpoczęliśmy od ogłoszenia wspólnej inwestycji w Autenti. Można powiedzieć, że było to jedno z ważniejszych wydarzeń fintechowych tego roku. Po raz pierwszy kilka konkurencyjnych banków, zainwestowało w spółkę technologiczną na równych zasadach. Co ważne, na samej inwestycji się nie skończyło. Dzięki udanej współpracy, szybko udostępniliśmy e-podpis jako dodatkową usługę, a od kilku tygodni klienci naszej bankowości hipotecznej mogą w ten sposób podpisywać część niezbędnych dokumentów.

Wdrożeniowo ruszyliśmy też dość intensywnie ze startupem Runvido i rozszerzoną rzeczywistością (AR). Klienci otrzymujący kartę kredytową mogą skierować swój telefon na załączony do niej dokument (card carrier) i dowiedzieć się więcej na temat sposobu jej użytkowania czy aktywacji za pośrednictwem rozszerzonej rzeczywistości. Zbudowaliśmy też dedykowaną aplikację AR – Let’s Fintech Go, która na razie wykorzystywana jest przede wszystkim w szkoleniu naszych doradców, w zakresie cyfrowej obsługi klienta.

Let’s Fintech with PKO Bank Polski w obliczu pandemii

Na  ten rok mieliśmy zaplanowanych wiele ciekawych wdrożeń z obszarów rekrutacji pracowników czy nowych kanałów pozyskiwania klienta. Ze względu na pandemię, podobnie jak inne firmy, musieliśmy przeorganizować naszą pracę. Postanowiliśmy skupić się na inicjatywach, które w tym trudnym czasie najmocniej wspierają priorytety banku. Przede wszystkim chodziło o rozwiązania pozwalające na  przyspieszenie sprzedaży cyfrowej, zwiększenie efektywności operacyjnej oraz zmianę modelu oferowania usług klientom. W efekcie nawiązaliśmy współpracę ze startupami wspierającymi bank w procesach segmentacji klientów, personalizacji przekazu reklamowego oraz zdalnego propagowania wiedzy, tak ważnej w trybie pracy zdalnej. Pracujemy też nad systemami wspierającymi naszych klientów w zarządzaniu ryzykiem walutowym. Skupiliśmy się na projektach, które odpowiadają na wyzwania stawiane naszej organizacji w nowej rzeczywistości, w której wszyscy musieliśmy się szybko odnaleźć.

Oprócz pilotaży, rok 2020 przyniósł także komercyjne roll-outy. Do ponad 8 tysięcy naszych doradców trafiło rozwiązanie Tutorial Online – cyfrowy nawigator po systemach banku. Dzięki współpracy ze startupem Identt nasi klienci mogą zakładać konto na selfie, nie wychodząc z domu. Do końca  roku komercyjnie zadebiutuje w banku rozwiązanie do analityki danych, które pilotowaliśmy od kilku miesięcy.

Raport Startup the Bank

Ważnym wydarzeniem była dla nas publikacja raportu Startup the Bank. Jako pierwsi podjęliśmy próbę tak kompleksowej analizy firm, które współpracują z sektorem finansowym w Polsce. Przygotowany przez nas materiał odbił się szerokim echem zarówno w kraju, jak i na świecie. Rynek nieco lepiej zrozumiał kim są i jak działają startupy w tej branży, firmy, które znalazły się w raporcie trafiły ze swoim rozwiązaniem do szerszego grona odbiorców, a my po publikacji musieliśmy poradzić sobie z kilkukrotnie większym zainteresowaniem Let’s Fintech with PKO Bank Polski.  Ponad 300 zgłoszeń do programu w tym roku, to nasz dotychczasowy rekord. To także efekt serii udanych współprac z ważnymi graczami ekosystemu. Między innymi jako pierwsza organizacja z Europy Środkowej nawiązaliśmy partnerstwo w zakresie scoutingu z European Innovation Council – agendą Komisji Europejskiej, odpowiedzialną za wsparcie firm technologicznych.

Dalsze plany

Mimo, że rok dobiega końca, my nie zwalniamy tempa. Liczymy, że jeszcze w 2020 uda nam się wystartować z kilkoma kolejnymi pilotażami, nad którymi trwają intensywne prace. Niedawno wspólnie z partnerami uruchomiliśmy pierwszą w Polsce piaskownicę blockchain. Z blochchainem działamy aktywnie od kilku lat i liczymy, że sandbox przyspieszy wdrożenie nowych rozwiązań opartych o ten typ technologii. Po naszej stronie pozostaje teraz nabór i ocena najciekawszych rozwiązań, zatem zapowiada się pracowita końcówka roku.

Autorzy: Karol Szymański, Product Owner zespołu Let’s Fintech with PKO Bank Polski oraz Joanna Misiewicz, Startup Partnership & Innovation Expert w zespole Let’s Fintech with PKO Bank Polski.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem