Jak wybrać software house i stworzyć dobry produkt IT?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jak wybrać software house i stworzyć dobry produkt IT?

Udostępnij:

Jeśli potrzebujesz projektu IT zbudowanego w oparciu o nowoczesne technologie zgodnie z obecnymi standardami, który nie tylko spełni Twoje oczekiwania, ale i doskonale odpowie na potrzeby rynku, powinieneś bardzo skrupulatnie wybrać wykonawcę. Zamiast agencji interaktywnych, które zajmują się mniej skomplikowanymi projektami, a które zakończą współpracę wraz z oddaniem w Twoje ręce produktu, lepiej postaw na wysoko wyspecjalizowane domy oprogramowania. Dobry software house nie tylko zbuduje dla Ciebie dedykowane oprogramowanie, ale i przeprowadzi profesjonalną analizę rynku oraz doradzi rozwiązania technologiczne, które najlepiej sprawdzą przy określonych założenia projektu oraz w danym budżecie.

Sprawdź doświadczenie, certyfikaty i portfolio

Zanim zdecydujesz się na współpracę z danym domem oprogramowanie, dobrze zapoznaj się z firmami funkcjonującymi na rynku IT. Zwróć uwagę, jak długo dany software house działa na rynku i jakie opinie krążą o nim w Internecie. Zapoznaj się z portfolio wcześniejszych realizacji, które w branżach kreatywnych, takich jak grafika, copywriting czy właśnie tworzenie oprogramowania jest bardzo istotne. Jeszcze lepiej, jeśli firma posiada swoje case study, czyli studium przypadku konkretnych realizacji, w którym znajdziesz opis danego projektu — jakie były jego założenia, na jakie problemy natrafił zespół i jak sobie z nimi poradził oraz jakie cele biznesowe osiągnął finalny produkt. Zwróć także uwagę, jakie dany software house posiada certyfikaty np. z zakresu zarządzania projektem jak Prince2, Agile czy IPMA. Każdy certyfikat potwierdzający doświadczenie lub znajomość konkretnych technologii będzie dodatkowym autem i będzie świadczył o profesjonalizmie firmy.

Nie kierują się wyłącznie ceną

Zdecydowanie unikaj wybierania najtańszych ofert. Pamiętają, że aby otrzymać dobrej jakości produkt musisz liczyć się z wyższymi kosztami. W przypadku najtańszych ofert zachodzi duże prawdopodobieństwo, że tworzony produkt nie spełni wszystkich Twoich oczekiwań i w niedalekiej przyszłości może doprowadzić do powstania długu technologicznego. Pamiętaj, że profesjonalny software house jest pewien swoich umiejętności, ceni swoje doświadczenie i czas, dlatego też będzie lepiej się cenił. Jednak wybierając taki profesjonalny dom oprogramowania, możesz być pewny, że w cenie jego usług otrzymasz wysokiej jakości produkt poprzedzony dogłębną analizą rynku i konkurencji oraz zrealizowany w oparciu o najlepszy dobór technologii, a także możesz liczyć na  doradztwo na każdym etapie współpracy.

Zwróć uwagę na podejście do projektu

Zanim podejmiesz współpracę, dowiedz się, jak działa dany software house: jakie działania podejmuje, zanim wybierze odpowiednie technologie, czy tworzy produkt całkowicie od zera, jacy specjaliści tworzą zespół, czy zapewnia utrzymanie i wsparcie technicznie po zakończeniu projektu, jak przebiegają prace nad designem i testowaniem. Zwróć też uwagę, czy firma na początku współpracy przeprowadza warsztaty produktowe, na których razem z klientem omówi jego oczekiwania i potrzeby, przedstawi swoją wizję projektu, doradzi najlepsze technologie do realizacji celów i budżetu przedsięwzięcia lub też odradzi inne rozwiązania, co też odpowiednio uargumentuje itp. Takie podejście świadczy o doświadczeniu i profesjonalizmie oraz pokazuje, że software house traktuje swoich klientów jak równorzędnych partnerów, którzy mają wgląd i udział w procesie tworzenia produktu IT, który usatysfakcjonuje obie strony.

Artykuł powstał przy współpracy z Boring Owl.