Jak wygląda nauczanie online? Skriware pyta nauczycieli

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Jak wygląda nauczanie online? Skriware pyta nauczycieli

Udostępnij:

Jak nauczanie zdalne wygląda z perspektywy nauczycieli? Czy ich zdaniem szkoły były gotowe na taką zmianę? Z jakich form nauczania najchętniej korzystają polscy edukatorzy? Co sprawia największe problemy? Skriware postanowiło zapytać o to samych nauczycieli.

Wybuch pandemii koronawirusa zmienił naszą rzeczywistość praktycznie w każdym aspekcie. Kryzys dotknął nie tylko biznes, ale również edukację. Nauczyciele w całym kraju nagle stanęli przed decyzją o nauczaniu zdalnym.

– Za organizację kształcenia na odległość odpowiadać będzie dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób zorganizuje naukę. Nauczyciele otrzymają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość – czytam na stronie gov.pl.

Nie ma co szukać winnych tej sytuacji, nikt przecież nie mógł przewidzieć sytuacji w jakiej się obecnie znajdujemy. Jednak czytając wpisy na różnych forach internetowych, słuchając wywiadów w mediach, nasuwa się jeden wniosek: nauczyciele czują się zagubieni w tej sytuacji. Wielu z nich musiało w ekspresowym tempie poznać narzędzia, z których do tej pory nie korzystało i przestawić się na inną formę przekazywania wiedzy.

Skriware podpowiada jak działać

W odpowiedzi na tę sytuację startup Skriware, który zajmuje się tworzeniem narzędzi do edukacji, postanowił wspomóc nauczycieli i stworzył dla nich poradnik Nauczanie Zdalne #uczsięwdomu.

– Jako startup działający na rzecz nowoczesnej edukacji przygotowaliśmy poradnik, który zbiera informacje nt. narzędzi i materiałów, które ułatwią przetrwanie tego czasu bez przerywania nauki. Skupiliśmy się na źródłach bezpłatnych i liczymy, że zebrane tu informacje przydadzą się w każdej polskiej szkole – czytam we wstępie do opracowania.

Wirtualny podręcznik dla nauczycieli, który za darmo można pobrać na stronie landpage.co/poradniknaukizdalnej, podzielony jest na pięć części:

  • Jak uczyć zdalnie? – czyli zbiór informacji o tym, jak przestawić zajęcia w tryb zdalny,
  • Narzędzia i platformy do prowadzenia zdalnych e-lekcji,
  • Platformy i strony z materiałami edukacyjnymi,
  • Gdzie szukać materiałów na poszczególne przedmioty szkolne?,
  • Nauka zdalna ze Skriware”, gdzie pokazujemy, jak wykorzystać nasze materiały i narzędzia w zaistniałej sytuacji.

Co o tym myślą nauczyciele?

Jednak wirtualny poradnik to nie jedyne działanie, jakie Skriware podjęło w związku z pandemią koronawirusa. Startup zapowiedział, że na bieżąco będzie aktualizował materiały, uzupełniając je o kwestie, które będą zgłaszać sami nauczyciele. Przedstawiciele firmy uważają, że tworząc jakiekolwiek porady/wskazówki dla nauczycieli, należy to skonsultować u źródła.

Dlatego powstała ankieta, która jest dedykowana polskim nauczycielom. Znajdują się w niej między innymi takie pytania jak: czy zmieniła się twoja ilość godzin pracy od kiedy nauczasz zdalnie, czy twoja szkoła była gotowa na taki tryb nauczania, czy przed ogłoszeniem zamknięcia szkół uczyłeś zdalnie? Na podstawie zebranych odpowiedzi startup będzie aktualizował treści swojego poradnika.

Ankietę znajdziecie pod tym linkiem.