Jak wyglądają kulisy powstawania filmów dokumentalnych, które zmieniają nasze rozumienie świata? Zapowiedź podcastu Impact The Future

Dodane:

Impact The Future Impact The Future

Jak wyglądają kulisy powstawania filmów dokumentalnych, które zmieniają nasze rozumienie świata? Zapowiedź podcastu Impact The Future

Udostępnij:

Impact The Future to podcast, w którym Artur Racicki rozmawia z innowatorami oraz ekspertami zmieniającymi nasz świat na lepsze. W najnowszym odcinku gościem serii była wybitna postać Ewa Ewart – dokumentalistka, reżyserka i producentka przełomowych oraz mocno przemawiających filmów dokumentalnych.

Swoje doświadczenie zdobywała m.in. podczas pracy w telewizji BBC w Londynie dla flagowych programów dokumentu społeczno-politycznego, takich jak Assignment, Correspondent oraz This World. Zrealizowała wiele dokumentów śledczych, politycznych oraz programy poruszające kwestie społeczne, za które otrzymała prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Czy powinniśmy zostawić ropę naftową w ziemi? Czym ryzykujemy, zważywszy na ekologiczne konsekwencje kontynuowania wydobycia ropy naftowej, jeżeli odrzucimy radykalną zmianę naszego podejścia do jej eksploatacji na całym świecie? To właśnie te dwa kluczowe pytania stawia film Ewy Ewart “Klątwa Obfitości”, które dziś stały się jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Dokument odsłania kulisy i dramat nieudanej Inicjatywy Yasuni, z jej daleko idącymi globalnymi i regionalnymi konsekwencjami. Pod koniec 2017 r. rząd Ekwadoru rozpoczął nowy etap wierceń ropy naftowej na najbardziej wrażliwym obszarze Narodowego Parku Yasuni, co wywołało falę protestów. Przedstawiona jest walka Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. To dylemat, z jakim dziś zmaga się cały świat. Film skupia się na najbardziej palących problemach ekologicznych naszej planety. W samym sercu lasu deszczowego Ekwadoru toczy się konieczna globalna debata na temat postępu, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zmian klimatycznych.

– To jest tak naprawdę historia o nas współcześnie. Historia o globalnym świecie, o jego wyzwaniach, o tym, co się nie sprawdziło, o tym, co się nie sprawdza – mówi Ewa Ewart w rozmowie. – Jeszcze jest nadzieja, ale to jest naprawdę ten ostatni moment, żebyśmy globalnie spięli szeregi, wspólne siły i zaczęli działać.

Obejrzyj “Klątwę obfitości” tutaj. Przychody uzyskane z projekcji filmu zostaną przeznaczone na realizację nowego filmu dokumentalnego nad którym pracuje obecnie Ewa Ewart. Stanowić on będzie wezwanie do działania w związku ze zmianami klimatycznymi, a skupi się na niezwykle ważnym problemie jakim jest dostęp do wody.

Więcej o kulisach powstawania dokumentów i historiach, które towarzyszą ich tworzeniu w najnowszym podcaście Impact The Future.

Patronat nad cyklem rozmów objął zarządca centrów handlowych – Metro Properties.

Rozmowy prowadzi Artur Racicki, seryjny przedsiębiorca na co dzień wspierający inicjatywy social impactowe: racicki.com.

Wszystkie rozmowy Impact The Future możecie przesłuchać na kanałach podcastowych: Spreaker, Spotify, Apple Podcasts oraz zobaczyć na Facebook i Youtube.

 

Patronem medialnym Impact The Future  jest MamStartup