Jak zatrzymać w firmie pracowników działu IT? Z pomocą przychodzi przyjazne środowisko pracy

Dodane:

Łukasz Walerjan Łukasz Walerjan

Udostępnij:

Dynamiczny rozwój rynku IT sprawia, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Pracownicy nie mają więc problemu ze znalezieniem nowego miejsca pracy, bo wciąż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży. Jak zatrzymać tych najlepszych? Tworząc przyjazne środowisko.

fot. unsplash.com

Komisja Europejska informuje, że w całej UE braki w sektorze IT sięgają kilkuset tysięcy osób, a do 2020 roku wakatów może być nawet milion. W Polsce zjawisko problemu z zatrudnieniem specjalistów jest szczególnie widoczne w takich miastach jak Kraków czy Wrocław, które są dużymi centrami usług dla krajowych i zagranicznych korporacji. 

Duży przepływ na rynku

Rotacja na rynku IT i odpływ pracowników do innych firm jest jednym z  najważniejszych problemów, pracodawców z branży technologicznej w Polsce. Powszechne jest przekonanie, że programiści często nie przywiązują się do swoich stanowisk pracy, mając świadomość, że wkrótce mogą otrzymać od innej firmy bardziej atrakcyjną ofertę. Same firmy nie ustają w poszukiwaniach specjalistów inwestując w employer branding oraz headhunting.

Lojalność pracownika mogą podnieść działania nakierowane na zespół oraz tworzące przyjazne środowisko pracy. W gronie takich działań mogą się znaleźć profesjonalnie przeprowadzona rozmowa rekrutacyjna, prywatna opieka zdrowotna, chillout roomy czy darmowe owoce. Firmy coraz częściej prześcigają się w tworzeniu jeszcze bardziej rozwiniętych i zaawansowanych środowisk pracy.

Business matching i outsourcing personalny

Rozwiązaniem, na które coraz częściej decydują się właściciele firm jest outsourcing pojedynczych zadań, bądź całych projektów. Część menedżerów decyduje się na mozolne, samodzielne szukanie partnera, inne korzystają z zaawansowanych rozwiązań z zakresu parowania biznesowego. 

Świeżym przykładem jest uruchomiony w marcu program Run IT in Armenia. Jego celem jest umożliwienie polskim firmom znalezienia wiarygodnego partnera (podwykonawcy) w Armenii i zwiększenie np. dostępności usług programistycznych w Polsce. Taka współpraca w efekcie ma przyspieszyć i ułatwić realizację zaplanowanych zadań i projektów. W takim modelu korzystają obie strony – zleceniodawca ma możliwość wdrażania innowacji, natomiast zleceniobiorca zyskuje nowe miejsca pracy, przyczyniając się do zmniejszenia bezrobocia. 

Natomiast firmy bądź instytucje, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, by delegować na zewnątrz całe projekty, mogą sięgnąć po najem specjalistów. Takie rozwiązanie wybrał w pierwszym kwartale 2017 roku m.in. Centralny Ośrodek Informatyki, który ogłosił przetarg na wydzierżawienie 500 programistów Java oraz 125 testerów oprogramowania, przeznaczając na ten cel 100 milionów złotych. 

Wcześniej na „wypożyczenie” specjalistów zdecydowały się m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Komenda Główna Policji i Agencja Rynku Rolnego.

Obecnie już niemal każda branża jest niezwykle silnie związana z IT i wymaga coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Równocześnie niedobór programistów sprawia, że wiele aplikacji czy platform jest realizowanych z opóźnieniem bądź pozostają w sferze projektowej. Rozwiązania pozwalające na ich czasową realizację w rozsądnym budżecie mogą pozwolić wielu firmom nie tylko na utrzymanie się na rynku, ale także na zbudowanie przewagi konkurencyjnej.

Łukasz Walerjan, prezes zarządu Blue Idea

Ekspert w tematach współpracy biznesowej z Armenią, doradztwa biznesowego, organizacji prosprzedażowej, zarządzania sprzedażą, outsourcingu oraz sieci franczyzowych. Doświadczenie zdobywał w firmach z branży IT, FMCG, telekomunikacyjnych oraz finansowych. Obecnie odpowiada za strategię zarządzania spółką Blue Idea.