Jak zrobić klimatyzator, który ochłodzi nasze biuro? Wystarczą butelki, płyta i ta instrukcja obsługi

Dodane: 04.07.2016

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Bangladescy inżynierowie postanowili rozwiązać problem wielu mieszkańców biedniejszych dzielnic kraju. 70% społeczeństwa mieszka w altanach zrobionych z blachy, które szybko się nagrzewają przez co temperatura w pomieszczeniach sięga nawet 45 st. C. Ochłodzić powietrze pomogą plastikowe butelki.

Na zdjęciu: jeden z procesów tworzenia Eco coolera | fot. facebook.com/gisbl

Eco cooler, tak nazywa się wynalazek, który zastosowano już w Daulatdii w Bangladeszu, gdzie w blaszanych domkach mieszka blisko 28 tys. osób. To właśnie dla nich inżynierowie wymyślili ekologiczny klimatyzator, która ma obniżyć temperaturę w pomieszczenach. W lato sięga ona nawet 45 st. Celsjusza, co znacznie utrudnia życie mieszkańcom tej biednej miejscowości. Część z nich już nie ma tego problemu.

Zbierz butelki i zmierz otwór okienny

Twórcy Eco coolera do produkcji swojego klimatyzora postanowili wykorzystać najtańszy surowiec, czyli plastikowe butelki, które mają posłużyć jako katalizator chłodzący gorące powietrze z zewnątrz. Do produkcji własnoręcznie robionego klimatyzatora, oprócz butelek, potrzebujemy płyty i wiertarki, która wywierci otwory. To do nich włożymy plastikowe butelki, które ochłodzą powietrze w blaszakach.

Proces produkcji ekologicznego klimatyzatora, który nie wykorzystuje energii elektrycznej, rozpoczynamy od zebrania plastikowych butelek – im więcej tym lepiej. Kolejnym krokiem jest zmierzenie wymiarów naszego okna, przez które do pomieszczenia dostaje się dużo ciepłego powietrza. Wymiar okna posłuży nam do znalezienia, bądź wycięcia odpowiedniego rozmiaru płyty, którą zakryjemy otwór okienny.

Wytnij otwory i wsadź do nich gwint butelki

Następnie należy wykonać otwory w wielkości gwintów naszych plastikowych butelek. Pierwszy otwór powinien znajdować się 7 mm od lewej części i siedem milimetrów od górnej części płyty. Dalej należy wywiercać otwory o tej samej wielkości co kolejne dwanaście milimetrów. Czwartym krokiem w produkcji własnoręcznie robionego klimatyzatora będzie przecięcie plastikowych butelek na pół. 

Piąty krok to wycięcie z nakrętki jej przedniej części, dzięki której nie wylewał się płyn z pełnej butelki. Ostatni krok to wsadzenie poprzecinanych plastikowych butelek do otworów i zakręcenie ich z drugiej strony. Teraz pozostaje tylko nałożyć płytę na otwór okienny i cieszyć się z działania Eco coolera. Jak zwykłe plastikowe butelki ochładzają powietrze z zewnątrz? Tego dowiecie się z poniższego filmu.

 https://youtu.be/gI9jKdC5U5k

25 tys. darmowych klimatyzatorów

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem